پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100238  | تاریخ خبر : 1397/12/26  | ساعت : 10:40

گفت و گوی اختصاصی نصر با رئیس بخش سوختگی بیمارستان سینا؛

٢٠ درصد از میزان مرگ و میر، مربوط به حوادث سوختگی است/ مرگ سالانه دو هزار نفر بر اثر سوختگی در کشور/ حاصل چهارشنبه سوزی سال گذشته 350 مصدوم در تبریز


نصر: رئیس بخش سوختگی بیمارستان سینا تبریز گفت: اقدامات اولیه برای افراد دچار سوختگی باید پیش از بیمارستان انجام شود و فرآیند خنک کردن نقاط آسیب دیده تا نیم ساعت بعد از سوختگی باید انجام شود؛ چنانچه این اقدام بعد از حدود یک الی یک و نیم ساعت انجام شود، فایده‌ ای نخواهد داشت. 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "دکتر علی اصغر خیری" جراح پلاستیک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی در راستای ارائه خدمات بیمارستان سینا در چهارشنبه سوری آخر سال به گفت و گو با خبرنگار نصر پرداخت.

 

لطفا توضیحی از فعالیت بخش سوختگی بیمارستان سینا بفرمایید؟

بیمارستان سینا در تبریز یکی از مراكز مدرن و با سطح بالا و با امكانات قابل قبولي است که شامل بخش هاي سوختگي كودكان، زنان، مردان و اي سي يوي مجهز به سوانح سوختگي با ارائه خدمات مناسب است و به جرات می توان گفت که این مرکز در حد مراكز مدرن ديگر است كه نتايج خوبي هم در پي داشته است.

خدماتي كه در اين مركز به مصدومان و بیماران ارائه مي شود از نظر امكانات در حد  مطلوب و بالايي است؛ همکارانی كه در این بخش فعاليت مي كنند اغلب فوق تخصص جراح پلاستيك، ترميم و سوختگي هستند كه هم مسائل مربوط به سوختگي و هم نيازهاي مربوط به ترميم مثل پيوند پوست را به خوبی انجام مي دهند؛ علاوه برآن تيم بخش سوختگی، تيمي متشكل از متخصصين اطفال، فوق تخصص آي سي يو، متخصصين عفوني و اورتوپد مي باشد؛ همچنین پرستاران ليسانس، فوق ليسانس و دكترا با تجارب و مطالعات کافی به منظور ارائه خدمات ايده آل در این بخش فعاليت مي كنند.

بیشترین آسیب های ناشی از سوختگی مربوط به کدام حوادث است؟

متاسفانه سوختگي يكي از حوادثي است كه بعد از تصادفات جاده اي، بيشترين ميزان مرگ و مير و آسيب ها را به افراد جامعه وارد مي كند. طبق آمار از سال گذشته، حدودا ٢٠ درصد حوادث را سوختگي به خود اختصاص داده بود؛ يعني حدود ٨٠ درصد تصادفات جاده اي و ٢٠ درصد سوختگي كه سرجمع نزديك دو هزار نفر سالانه جان خود را از دست می دادند؛ همچنین آسیب هایی چون انفجار گاز و مراسم چهارشنبه سوری نیز بیشترین درصد از آسیب ها را به خود اختصاص می دهد.

در سوانح سوختگی تعداد بسياري از افراد دچار آسيب های نقص عضو مي شوند كه مدت زمان طولاني جهت پروسه درمان لازم است که به تبعه آن عملكرد عضو و فرد در محيط كار و اجتماع را دچار اختلال می کند.

سوختگي ها را می توان به چهار درجه تقسيم کرد؛ سوختگي هاي درجه ١ و ٢ معمولا سوختگي هايي هستند كه با درمان هاي انجام شده مي توان نتايج مطلوبي را انتظار داشت ولي متاسفانه در سوختگي هاي درجه ٣ و ٤ بافت هاي عمقي همانند عصب، تاندون، استخوان و  رگ آسيب می بینند و اغلب نجات عضو مقدور نيست.

هرسال چند درصد از بودجه وزارت بهداشت به درمان سوختگي اختصاص پيدا مي كند؟

آمار دقيقي در دسترس ندارم ولي يك درصد سوختگي، ٥ ميليون تومان هزينه براي سيستم بهداشتي تحميل مي كند يعني يك بيمار با ده درصد سوختگي حدود ٥٠ ميليون تومان هزينه را به سيستم تحميل مي كند؛ متاسفانه افراد زیادی در اثر سوختگي هايی با درصد بالا به مدت طولانی تحت درمان بوده اند كه اين درمان علاوه بر هزينه اي كه به دنبال دارد، از كار ماندن بيمار را نيز به دنبال خواهد داشت.

 

در راستاي پيشگيري از سوانح سوختگي، چه اقداماتی از سوی بيمارستان سینا انجام گرفته است؟

تا جايي كه به مسئوليت هاي بيمارستان مربوط است، اقداماتی نظیر اطلاع رساني و آموزش های ابتدایی و پیشرفته جهت پيشگيري و مراقبت هاي اوليه سوختگي را از طريق سايت هاي مربوط به سوختگي انجام گرفته است.

 

ماهانه چند مراجعه كننده در اثر سوختگي در بیمارستان سینا پذیرش می شوند؟

اغلب مراجعین و پذیرش ها بستگي به فصل ها دارد که یشتردر فصل زمستان به دلیل انفجار گاز پذیرش زیاد و روزانه نزدیک ٣ الی ٧ مصدوم در اثر سوختگی های شدید بستري می کردیم البته تعداد زيادي نیز بصورت سرپايي تحت درمان قرار می گرفتند که خوشبختانه برای درمان های سرپایی هیچ محدودیتی نداشتیم.

 

چه تعداد از مصدومان چهارشنبه سوری سال قبل به بیمارستان سینا مراجعه کردند؟

در چهارشنبه سوری سال گذشته،٣٥٠ مصدوم به بیمارستان سینا تبریز مراجعه کردند که اغلب بصورت سرپایی درمان شدند ولی متاسفانه تعداد زیاد این مصدومان از سوختگي های درجه ٣ و ٤ بودند که در اثر انفجار شدید مواد محترقه، دست، انگشتان و عضو بدنی خود را از دست داده و برخی نیز دچار آسیب چشمی شده بودند که متاسفانه قابل احیاء عضو نبودند.

آسيب پذير ترين قشر جامعه در مراسم چهارشنبه آخرسال شامل کدام افراد می شود؟

افراد جوان و نو جوان و كودكان اغلب از آسیب های جدی و عمیقی برخوردار هستند؛ این افراد باتوجه به تجارب كم و كنجكاو بودن و عدم آشنایی با برخی مخاطرات و اطلاعات عمومي، آسيب شديدي در این مراسم مي بينند كه غير قابل جبران است.

 

امسال براي چهارشنبه اخر سال چند نفر در اثر انفجار مواد محترقه دچار سوختگي شده اند؟

امسال در اورژانس 6 نفر مصدوم ناشي از انفجار مواد محترقه تحت درمان هستند كه متاسفانه دو نفر آن كودك هستند. براي چهارشنبه سوري به هر حال رسمي است كه فارغ از بحث قابل دفاع و قابل قبول بودن، نیاز است تا هشدارهايي كه از طرف صدا و سيما يا پليس و آتش نشاني اعلام مي شود توجه شود و به هیچ وجه از وسايل محترقه دست ساز  بعلت شدت صدمات استفاده نكنند و خانواده ها فرزندان خود را در این روز مديريت كنند. اگر بزرگسالان با آگاهی لازم بتوانند این روز را مديريت كنند، بی تردید مي توانيم صدمات را به حداقل برسانيم كه بسیار کار ارزشمندی است.

 

توصیه جنابعالی برای افرادی که دچار سوختگی می شوند چیست؟

اولین اقدامی که حین سوختگی باید انجام شود، دور کردن مصدوم از صحنه سوختگی، در آوردن پوشش ناحیه سوختگی و خنک کردن ناحیه آسیب دیده است، این اقدام باید سریعا انجام شود تا از عوارض و آسیب‌ های بعدی پیشگیری شود.   

در ادامه فرآیند خنک کردن نقاط آسیب دیده تا نیم ساعت بعد از سوختگی باید انجام شود؛ چنانچه این اقدام بعد از حدود یک الی یک و نیم ساعت انجام شود، فایده‌ ای نخواهد داشت. 

هرگز نباید فرآیند خنک کردن نقاط سوختگی با آب یخ انجام شود، چرا که موجب تخریب بیشتر زخم و محل آسیب می‌ شود، از این رو آبی که استفاده می ‌شود باید  در حد معمول خنک (8 درجه) باشد. 

اقدامات اولیه برای افراد دچار سوختگی باید پیش از بیمارستان انجام شود چرا که تا رسیدن به بیمارستان زمان می‌گذرد و سرد کردن دیگر فایده ‌ای نخواهد داشت، از این رو در حین مواجه با سوختگی سریعا اقدامات اولیه انجام شود تا اورژانس به محل رسیده و یا بیمار به مراکز درمانی منتقل شود.

سوختگی ناحیه دست و صورت، خطرناک ‌ترین نوع سوختگی در مراسم چهارشنبه سوری است؛ اگر سوختگی فرد شدید بود باید دقت کنیم که فرآیند خنک کردن باعث افت دمای بدن بیمار نشود، در این صورت بعد از جدا کردن لباس‌ ها و خنک کردن نقاط آسیب ‌دیده، بیمار در یک ملافه تمیز پوشانده و به اورژانس منتقل شود.

 

آمادگی بیمارستان سینا در این هفته از آخر سال را چگونه ارزیابی می کنید؟

بخش سوختگی و جراحی پلاستیک بیمارستان سینا آمادگی لازم برای چهارشنبه سوری را دارد. در این رابطه، طی سه شنبه این هفته اکیپ‌ های اضافی "جراحی پلاستیک، ارتوپد، جراح مغز و اعصاب و گروه جراحی" بصورت 24 ساعته در بخش سوختگی بیمارستان سینا حضور دارند و هیچ محدودیتی جهت پذیرش مصدومان در این بیمارستان نداریم. البته امیدواریم مصدومی در چهارشنبه ‌سوری استان وجود نداشته باشد، اما تمامی امکانات و اکیپ ‌های درمانی مورد نیاز برای مراسم چهارشنبه سوری استان در بیمارستان سینا آمادگی لازم را دارند. 

 

 روند درمان سوختگي هاي ناشي از اسيد پاشي به چه شكلي هست؟

سوختگي هاي ناشي از اسيد متاسفانه از نوع درجه ٤ هستند و به مدت طولاني نیازمند درمان هستند و علي رغم مدت زمان، عوارض ناشی از این نوع سوختگی تغيير چهره را نيز به دنبال خواهد داشت. در این بیمارستان علاوه بر امکانات، پزشکان و متخصصین جراح پلاستیک با تجربه و دانش بالا وجود دارند که اقدامات مناسبی را همانند سایر مراکز درماتی در دیگر کشور ها انجام می دهند.

...............................

گفت و گو از سحر مغفرت

...............................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است