پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100289  | تاریخ خبر : 1397/12/26  | ساعت : 20:40

بابایی راغب در گفتگوی اختصاصی با «نصر» تاکید کرد؛

تبریز قطب بزرگ کشور در سیاست، اقتصاد و فرهنگ است/ نگاه مثبت وزارت خارجه به حضور کنسولگری های جدید در تبریز


نصر: رئیس دفتر نمایندگی شمالغرب وزارت امور خارجه گفت: تبریز یک قطب بزرگ در سیاست، اقتصاد و فرهنگ کشور است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، «اسماعیل بابایی راغب»، رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز میزبانی تیم خبری «نصر» را پذیرفت و در گفتگویی دو ساعته پاسخگوی سوالات مختلف خبرنگاران پایگاه خبری-تحلیلی نصر شد.

وی در ابتدا به تشریح عملکرد وزارت امور خارجه در تبریز پرداخت و با بیان اینکه دستگاه های مختلف استان در مواقع مختلف به خوبی با وزارت خارجه هماهنگی های لازم را داشتند که از آن ها تشکر می کنم، گفت: ما با توجه به وظایف و عملکردمان در حوزه سیاست خارجی استان، در رابطه با خدمات کنسولی به هموطنان بازرگان و یا کسانی که در خارج از کشور اقامت دارند و در پیشامدهای مختلف به خدمات کنسولی و حقوقی وزارت خارجه نیاز پیدا می کنند، خدمات لازم را ارائه داده ایم. در چند سالی که در خدمت مردم شریف تبریز بودم در رسیدگی به افراد دچار حادثه شده و یا بازداشت شده در خارج از کشور خدمات کنسولی داده ایم.

 

تجهیز فرودگاه بین المللی تبریز به سیستم صدور روادید الکترونیکی

این مقام مسئول افزود: در حوزه رسیدگی به تایید اسناد بیش از 1000 مورد خدمت انجام شده است و در مورد خدمات کنسولی هم حدود 2 هزار نفر از خدمات نمایندگی وزارت خارجه در تبریز استفاده کرده اند. در بخش روادید نیز توانستیم با پیگیری هایی که در سال 2018 انجام دادیم، فرودگاه بین المللی تبریز را به سیستم صدور روادید الکترونیکی مجهز کنیم و حالا یک قدم جلوتر گذاشتیم و صدور روادید الکترونیکی بدون الصاق برچسب ویزا به گذرنامه را برای اتباع کشورهای مختلف راه اندازی کردیم. ما ورود آن ها را رصد می کنیم و اغلب توریست ها بدون مشکل وارد کشور می شوند. صدور ویزای الکترونیکی بدون درج در گذرنامه دلایل مختلفی دارد و از جمله آن این اقدام در راستای جذب گردشگر و احترام به گردشگرانی که به هر دلیلی نمی خواهند مهر ایران در گذرنامه آن ها باشد، انجام می شود. علاوه بر آن ها سیستم الکترونیکی روادید، برای افرادی که می خواهند از هر جای ایران بازدید کنند، می توانند از هر کجای جهان با ورود به این سیستم و درج درخواست می توانند در عرض 2 الی 3 روز کاری ویزای ایران را دریافت کنند.

 

در تبریز 2018 بسترسازی های خوبی برای جذب گردشگر انجام شد

بابایی راغب اضافه کرد: به صورت تقریبی اگر بخواهم آماری در این خصوص بدهم، فقط از مبداء فرودگاه بین المللی تبریز ماهیانه بیش از 200 نفر از این سیستم استفاده می کنند، البته این مجموع توریست های خارجی نیست و آمار کسانی است که ویزای ایران دریافت نکرده اند و در بدو ورود به کشور از فرودگاه بین المللی تبریز روادید الکترونیکی درخواست کرده اند. در تبریز 2018 بسترسازی های خوبی برای جذب گردشگر انجام شد، هر چند این کارها باید در نهایت انجام می شد، اما به بهانه رویداد بین المللی تبریز 2018 این اقدامات سریع تر در تبریز انجام شد. حالا بسترهای لازم برای جذب گردشگران بهتر از گذشته است و می توانیم بهتر از گذشته در جذب گردشگران عمل کنیم و چنین اتفاقی این نوید را می دهد که دستگاه های مسئول دیگر کشور در این زمینه با استفاده از این بسترسازی در جذب توریست و درآمدزایی برای کشور موفق تر عمل کنند تا به اقتصاد و معیشت مردم در بخش های مختلف کمک کنند.

وی گفت: رایزن های فرهنگی ما با بانک های مختلف در منطقه و به ویژه در کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان جهت ایجاد کارت های اعتباری شبیه ویزاکارت جهت حل مشکل گردش مالی توریست هایی که از این کشورها وارد کشور می شوند تفاهم کرده اند و وزارت خارجه در کمیسیون های مختلف مشترک با این کشور این پیشنهاد را ارائه داده و با استقبال مواجه شده است. ما همواره تلاش می کنیم که با ایجاد بهترین ارتباطات با کشورهای همسایه در جهت رشد صنعت گردشگری اقدام کنیم و ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه نیز در همین رابطه بوده است.

 

حضور 400 هیات اقتصادی خارجی در تبریز

این دیپلمات وزارت امور خارجه کشورمان به مراودات هیات های اقتصادی خارجی با آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: وزارت خارجه نقش اصلی اش در بسترسازی برای ورود و تعامل هیات های خارجی در بخش های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، هنری و... است و در تبریز به عنوان یک محور مهم و پرقابلیت در بخش های مختلف، توانستیم با عنایت خداوند و همراهی مسئولان استان از این بسترسازی برای ورود هیات های اقتصادی خارجی بهره برداری کافی را داشته باشیم که در نتیجه آن شاهد حضور بیش از 400 هیات خارجی در سطح های وزیر و پایین تر در تبریز بودیم.

بابایی ادامه داد: آذربایجان شرقی و تبریز در دوره های گذشته در جذب سرمایه گذاری خارجی جزو استان های موفق بوده است. برای دوستان سخت گیری که می گویند خروجی ورود 400 هیات خارجی به تبریز چه بوده می گویم که حداقل دستاورد این حضور، آشنایی با ظرفیت های سرمایه گذاری استان است که انشاالله در آینده با فراهم شدن شرایط بهتر، شاهد رشد سرمایه گذاری در استان و کشور باشیم. همین رفت و آمدها زمینه خوبی را برای سرمایه گذاری در استان فراهم کرده است. دو سال پیش وزرای اقتصاد آلمان و جمهوری چک از تبریز بازدید کردند که قطعاً تاثیراتی داشت و در آینده با فراهم شدن بهتر شرایط شاهد نتیجه دادن این حضورها خواهیم بود، ما در هر حال هیچ فرصتی را از دست ندادیم.

 

وزارت خارجه از ظرفیت و پتانسیل بالای تبریز استفاده می کند

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمالغرب کشور گفت: ما ضمن اینکه از این ارتباطات حمایت می کنیم، باید همواره به سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در روابط خارجی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، دقت داشته باشیم. ما همواره در تلاش بودیم که این سه اصل در دستگاه سیاست خارجی حتی در پایین ترین سطح روابط بین الملل رعایت شود.

بابایی تاکید کرد: ما از همه ظرفیت ها برای پیشبرد اهداف وزارت خارجه در آذربایجان شرقی استفاده می کنیم. انسجام، یکی از اصل های مهم در موفقیت است و الان انسجامی که در استان در حمایت از رویکرد توسعه گرایانه وجود دارد و نیز حضور آیت الله آل هاشم در استان فرصت مغتنمی برای توسعه استان به وجود آمده است. ظرفیت و پتانسیل در تبریز بالاست و باید از ظرفیت های آن در گسترش مناسبات اقتصادی کشور با کشورهای منطقه استفاده کرد.

وی ادامه داد: ما در اعزام هیات های اقتصادی آذربایجان شرقی به دیگر کشورها و به همراه هیات های سیاسی دولت به کشورهای هدف هم با همکاری اتاق بازرگانی و دستگاه های مسئول اقدام کرده ایم و با هماهنگی وزارت خارجه این سفرها به کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، اتریش، ترکیه، لهستان روسیه، جمهوری آذربایجان، عراق و کشورهای شرق دور انجام شده است.

 

تبریز قطب بزرگ کشور در سیاست، اقتصاد و فرهنگ است

این مقام مسئول دستگاه سیاست خارجی کشور گفت: اخیراً گروه تراکتورسازی ایران هم توافقی برای ایجاد واحد مونتاژ تراکتور در عراق امضا کرده و انشاالله با مشخص شدن بانک رابط به زودی کارهای اجرایی این توافق و مونتاژ محصولات تراکتورسازی تبریز در عراق آغاز خواهد شد. در بحث صادرات شیرینی و شکلات که تبریز به بزرگترین قطب تولید این محصولات در کشور تبدیل شده، هم اقدامات خوبی صورت گرفته و امروز شاهد رقابت شرکت های فعال تبریز در این زمینه با شرکت های معتبر اروپایی در بازار افریقا هستیم.

بابایی تاکید کرد: تبریز همانطور که بارها اعلام کرده ام، یک قطب بزرگ در سیاست، اقتصاد و فرهنگ کشور است و به عنوان قطب مهم ارتباطات کشور در شمالغرب و در مواردی کل کشور با کشورهای منطقه و دیگر کشورهای هدف تلقی می شود. عملکرد خوب این استان در حوزه تجاری و صنعتی، وزارت خارجه را مجاب کرده است تا نقش ویژه ای به آذربایجان شرقی در حوزه ارتباطات خارجی قائل شود.

وی افزود: در بحث ارتباطات دانشگاهی هم تبریز اکنون به یک محور تبدیل شده و در رابطه با کشورهای همسایه نقش تعیین کننده ای دارد. امروز صدها نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه های تبریز مشغول تحصیل هستند و این دستاورد بسیار مهمی در تبریز است. ما در تسهیل ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه های تبریز اقدامات ویژه ای انجام دادیم و می توانم بگویم با کمک استاندار محترم که خودشان قبلا ریاست دانشگاه تبریز را بر عهده داشت، ارتباطات دانشگاهی با کشورهای منطقه به سطح غیر قابل مقایسه ای با گذشته رسیده است و امیدواریم بتوانیم از خروج استعدادهای دانشگاهی از کشور با این روند پیشگیری کنیم.

 

نگاه مثبت وزارت خارجه به حضور کنسولگری های جدید در تبریز

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمالغرب کشور در پاسخ به سوالی در خصوص حضور کنسولگری کشورهای دیگر در تبریز، گفت: در خصوص ایجاد کنسولگری های جدید در تبریز هم اگر درخواستی به دست وزارت خارجه برسد با نگاه مثبت بررسی می شود و اگر تاسیس نمایندگی کشورهای جدید در تبریز با اقدام دو سویه طرف مقابل قابل تعریف بود، حتما وزارت خارجه همراه با نظر مردم و وزارتخانه های مسئول دیگر با نگاهی مثبت این کار را انجام خواهد داد.

بابایی با بیان اینکه همه اقدامات دیپلماتیک اقداماتی متقابل و دو سویه هستند، گفت: ما الان 175 نمایندگی کشورهای خارجی و سازمان های بین المللی را در کشور داریم.

 

برنامه هفته فرهنگی فرانسه مجوزی نداشت که لغو شود

وی در خصوص برخی ابهامات در خصوص اجرا نشدن برنامه فرهنگی سفارت فرانسه در تبریز نیز گفت: مدیرکل محترم فرهنگ استان هم اشاره کردند که مجوزی برای این برنامه صادر نشده بود که لغو بشود. ما همواره به عزیزانی که در این حوزه فعالیت می کنند یادآور شده ایم از تمامی ارتباطات فرهنگی استقبال می کنیم، اما چنین مواردی به وزارت امور خارجه و سایر دستگاه های ذی زبط ارجاع داده می شود تا مراحل انجام کار طی شود، در مورد برنامه موصوف این مراحل طی نشده بود و مجوزی صادر نشده بود که لغو شود. چطور 400 هیات اقتصادی در تبریز حضور یافته اند، این هیات هم می توانست با طی مراحل قانونی و با لحاظ منافع کشور در تبریز حضور یابد.

بابایی تاکید کرد: این طور نبوده که وزارت خارجه مانع اجرای یک برنامه فرهنگی شده باشد، بلکه تنها تاکید ما این بوده که منافع کشور در چهارچوب قوانین و مقررات حفظ شود و تمام دستگاه های متولی دولتی و مردم عزیز باید منافع کشور را در نظر بگیرند و چنین برنامه ای باید از کانال وزارت امور خارجه پیگیری می شد. البته ما مسیر قانونی را به دوستان توضیح دادیم و امیدوارم در هفته های آینده و به زودی این اتفاق در تبریز بیافتد. رویکرد ما با کشورهای جهان و به خصوص فرانسه رویکردی تعاملی است و انشاالله در آینده ای نزدیک هفته فرهنگی فرانسه در تبریز با طی مراحل لازم در وزارت خارجه برگزار شود.

وی در پایان گفت: دیپلمات هایی که از سفارت فرانسه در تبریز حضور یافته بودند با کمال احترام پذیرفته شدند و پس از گشت و گذار در تبریز و به خواست خودشان تبریز را ترک کردند. چون برنامه رسمی نبود، امکان برگزاری برنامه موصوف فراهم نشد و انشاالله در اولین فرصت ممکن این اتفاق بیافتد.

* گفتگو از امیر کریم زاد شریفی- محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است