پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100352  | تاریخ خبر : 1397/12/28  | ساعت : 10:54

گفت و گوی اختصاصی نصر با عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تبریز؛

نبود تفریح و نشاط سالم بین جوانان؛ از دلایل گرایش به انجام رفتارهای مخاطره آمیز


نصر: جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز گفت: چهارشنبه سوری که در برخی از رسانه ها و محافل اجتماعی جامعه ما از آن به عنوان سه شنبه آخر سال نیز یاد می کنند، سال های گذشته به چالشی دلهره آور تبدیل شده است و از این رو، اتخاذ رویکردهای جدید متناسب با ذائقه و گفتمان نسل نو برای کاستن از آسیب های جسمی روزهای پایانی سال اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، "جعفر ابراهیمی" در گفت و گو با خبرنگار نصر، در راستای چگونگی فراهم نمودن نشاط اجتماعی در جامعه اظهار کرد: انجام رفتارهای مخاطره‌ آمیز در قالب جشن چهارشنبه سوری و واکاوی این‌گونه حرکات و رفتارها نیازمند کاوش از منظر جامعه شناسی است.

وی افزود: آیا تاکنون از خود پرسیده ایم که چرا در برابر پیامهایی که علیه چهارشنبه سوری صادر می کنیم مقاومت می شود و چرا هر سال آمار تلفات بالا می رود؟چرا جامعه پیام های ما را نمی پذیرد ؟ آیا به کالبد شکافی این پیام های تحکم آمیز و آمرانه فکر کرده ایم؟ آیا وقت آن نرسیده که چهارشنبه سوری را از سر مهر بپذیریم و آن را همانگونه که در آیین ایران باستان تعریف شده به جامعه عرضه کنیم ؟
وی ادامه داد: آیا وقت آن نرسیده که پیام های هشدار دهنده در باره چهارشنبه سوری را از روزمرگی بیرون آوریم، روزمرگی ها اگر می خواست جواب دهد پارسال و سال قبل و سال قبل تر جواب می داد و ده ها نفر را راهی بیمارستان ها نمی کرد. آیا نمی توان با نسل تحول خواه به گونه ای دیگر سخن گفت و چهارشنبه سوری را برای آنان به گونه ای دیگر تعریف کرد و به جای زدن ریشه چهارشنبه سوری او را از بدعت های به وجود آمده در چهارشنبه سوری آگاه کرد؟

ابراهیمی با بیان اینکه شادی و نشاط یک پدیده و ویژگی در انسان است، اظها کرد: این ویژگی بر اساس سه بعد یا مولفه مشخص می شود که شامل عاطفه مثبت، رضایت از زندگی و فقدان احساسات منفی می باشد. حاصل شدن حالت شادی و نشاط،‌ وابسته به عواطف مثبت، رضایت از زندگی،  لذت،‌ آرامش، اعتماد به خود، شگفت زدگی و سرور، ‌سر حال بودن، تهبیح شدن، و نیز فقدان احساسات مفنی مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی است.

وی اذعان کرد: شادی، فعالیت  فرد را  بر می ­انگیزد و بر آگاهی او می افزاید، خلاقیت وی را تقویت می­کند و برقراری روابط اجتماعی را تسهیل می ­نماید و موجب حفظ سلامتی و تا حدودی باعث افزایش طول عمر افراد می شود. شادی صرف نظر از چگونگی کسب آن می ­تواند سلامت جسمانی را بهبود بخشد. افرادی که شاد هستند احساس امنیت بیشتری می کنند و‌ آسان تصمیم می­گیرند.

ابراهیمی تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان نسبت به کمرنگ شدن نشاط در جامعه و تبعات این مسئله اظهار نگرانی می­کنند. چندی قبل نیز یکی از مسئولان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی رسما اعلام کرد که حدود 20 میلیون نفر از مردم کشور به افسردگی روانی- اجتماعی دچار هستند. این نشان می ­دهد که جامعه ما به نشاط بیشتری نیاز دارد.

جامعه شناس تبریزی ابراز کرد: در خصوص رسومات ایرانی و باستانی مانند چهارشنبه سوری و نشاط حاصل از آن در بین جوانان نشان می­ دهد که این نوع نشاط و شادی با ریسک بالا و خطرآفرین مواجه است. شاید از دلایل جامعه­ شناختی و روان­ شناسی اجتماعی بتوان چنین بهره گرفت که اولاً در بین جوانان تفریح و شادی مفرط و متوالی شکل نگرفته و تمام انرژی جوانان برای جشن چهارشنبه سوری انباشته می­ شود و گاها اثر وندالیزمی آن در بازی ­های فوتبال دیده شده است.

ابراهیمی ادامه داد: ثانیا ناآشنایی و کم ­آشنایی با مراسمات باستانی ایرانی و عدم ترغیب به شکل درست آن، مشکل را دو چندان در بین جوانان می ­نماید که مسبب نقص عضو و یا فوت در اثر اسباب ­بازی ­های آتش ­زا و انفجاری است که شاید دلیل عمده آن هم نسبت پرخاشگری و خشونت و تاثیر رسانه جنگ در جامعه و بین جوانان می ­تواند باشد.

وی عمده دلیل گرایش جوانان به شادی ­های خطرآفرین و ماجراجویانه را در محتوا و ماهیت مدرن اسباب ­بازی ­های امروزی دانست و گفت: به عبارتی اجداد ما کشاورز و کشاورزاده بوده­ اند و شکل شادی و نشاط آنان برگرفته از محیط زندگی و امکانات قلت جامعه کشاورزی بود که شکلی از نشاط اجتماعی جمعی یا گروهی را دنبال می­کرد. اما در عصر مدرن با توجه به ساختار صعنتی و مدرن جوامع و نشاط ­های مختص شرایط زمانی و مکانی و نیز امکانات حاصله از آن جوانان را بیشتر سوق می­دهد به استقبال امکانات مدرن امروزی حرکت کنند که از یک طرف جنبه اندوی­ آلیته بازی ­ها و از طرف دیگر حس رقابت و مسابقه در شادی ­ها که بر گرفته از روح نظام سرمایه ­داری جوامع امروزی است، پذیرش بالایی داشته باشد. حتی به وضوح عمونوروزهای امروزین نسبت به امکانات و لحن بیان و شکل حادثه با صد سال اخیر تفاوت کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز اظهار کرد: البته ناگفته نماند که نسبت سطح آموزش کودکان و جوانان از اوایل کودکی و جوانی در محیط خانوادگی و آموزشی در انتقال درست فرهنگ جامعه موثر می ­باشد که با توجه به فاصله انداختن بین فرهنگ جامعه از گذشته و شکل وارونه ­وار انتقالی آن به جوانان در بحران هویت جوانان موثر و باعث گرایش جوانان به نشاط­ های مدرن امروزی با ریسک و خطر بالا گشته است.

..................

گفت و گو از سحر مغفرت

..........................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است