پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100731  | تاریخ خبر : 1398/01/18  | ساعت : 14:12

بیگی تاکید کرد؛

خواستار تشکیل تیمی مستقل برای بررسی بحران زیستی کاوه سودا هستیم/ علامت سوال های جدی در رابطه با سلامت حفاظت محیط زیست استان


نصر: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر خواستار تشکیل تیمی مستقل از سوی مراجع صلاحیت دار علمی برای بررسی بحران زیستی کاوه سودا در مراغه شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، احمد علیرضا بیگی با بیان اینکه آلایندگی شدید زیست محیطی صنایع شیمیایی کاوه سودای مراغه در سکوت مسئولان حفاظت محیط زیست ادامه دارد، گفت: مجوزی که سال 88 به کاوه سودا داده شد برای پیشگیری از گسترش بحران زیست محیطی پس از شکست لاگون ها بود تا دامنه خسارت به آب و خاک منطقه محدود شود و ادامه فعالیت این واحد آلاینده بر اساس مجوزی که در شرایط بحرانی از سوی دستگاه های مسئول داده شده، غیر قانونی و نادرست است.

وی افزود: مجوزی که برای کاوه سودا برای مدیریت پساب بسیار خطرناکش در لاگون داده شده نه تنها محل ایراد و سوال است، بلکه برکه های خاکی که این شرکت به عنوان لاگون عنوان می کند نیز محل اشکال است، چرا که لاگون تعریف مخصوص خود را دارد و باید کاملا ایزوله بوده و غیر قابل نفوذ باشد. ضمن اینکه در مجوزی که سازمان حفاظت محیط زیست به این شرکت داده، محل احداث لاگون ها نقطه مشخص تعیین شده است که می بایست با رعایت استانداردهای لازم نسبت به احداث آن ها اقدام می شد.
بیگی تاکید کرد: ادامه فعالیت کاوه سودا تنها در چارچوب رعایت دقیق مجوزها و ضوابط زیست محیطی باید صورت پذیرد، هر چند همان مجوز به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر اراضی کشاورزی منطقه و برای شرایطی صادرشده بود که لاگون های غیر استاندارد کاوه سودا شکسته شده و خسارات قابل توجه و جبران ناپذیری به کشاورزان و باغداران مراغه و بناب  وارد شده بود.
وی افزود: ادامه فعالیت کاوه سودا بر اساس مجوز در شرایط بحران غیر قانونی است و این روند باید اصلاح شود و لازم است مجوز جدید با لحاظ کردن اولویت‌های حفاظت محیط زیست و الزامات دقیق تر برای مراقبت از آب و خاک منطقه تعریف شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خروجی پساب کاوه سودا بر اساس نتایج آزمایشگاه حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی کاملا غیر استاندارد و خطرناک است و دفع آن به صورت فعلی موجب آلودگی شدید آب، خاک و هوای منطقه شده است.
بیگی گفت: نمونه برداری های اخیر که از کاوه سودا و چاه های اطراف آن توسط آزمایشگاه های دارای صلاحیت انجام شده، آلودگی آب های زیر زمینی منطقه را تایید می کند. ادامه این روند به سلامت محیط زیست و سلامت شهروندان آسیب جدی وارد خواهد کرد و با آلودگی آب و خاک منطقه موجب لطمه اساسی به اشتغال منطقه مراغه و بناب خواهد شد که عوارض آن به مراتب بسیار بیشتر از تعطیلی کاوه سودا خواهد بود.
وی تصریح کرد: ضرورت دارد برای حفظ سلامت مردم و محیط زیست و نیز اشتغال پایدار منطقه مراغه و بناب، دستگاه های مسئول با آلایندگی خطرناک صنایع شیمیایی کاوه سودا برخورد قانونی داشته باشند تا از استاندارد شدن خروجی پساب کاوه سودا به مردم منطقه اطمینان داده شود.

احمد علیرضا بیگی در خصوص برخی اظهارات مسئولان محلی مراغه در رابطه با اینکه نمایندگان و رسانه های تبریز به مشکلات زیست محیطی خودشان برسند! نیز گفت: نماینده تبریز تنها نماینده این شهر نیست و نماینده کل ایران است و اساساً موضوعات زیست محیطی منحصر به مرزهای جغرافیایی و سیاسی نیستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تشکیل تیمی مستقل از سوی مراجع صلاحیت دار علمی برای بررسی بحران زیستی کاوه سودا شد و گفت: به واسطه اینکه به نظر می رسد اداره کل حفاطت محیط زیست استان دچار یک سری محظورات و ملاحظات شده و علامت سوال های جدی در رابطه با سلامت این مجموعه به وجود آمده و شواهد متقن و بر پایه واقعیت های متعددی که در این خصوص به دست ما رسیده، این مسئله را تقویت می کند، مصرانه از سازمان حفاظت محیط زیست کشور می خواهیم با اعزام تیمی مستقل انطباق مجوزهای صادره برای کاوه سودا و آنچه که در عمل اتفاق افتاده است را بررسی و به مردم گزارش کنند و نیز تیمی از مراجع علمی صلاحیت دار استانی یا ملی تشکیل شده و با بررسی بحران زیستی کاوه سودا به علامت سوال های متعدد در رابطه با کاوه سودا پاسخ متقن و مستقل داده شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در پایان به تخریب و ایراد اتهام به منتقدان عملکرد حفاظت محیط زیست استان اشاره کرد و گفت: کسانی که چنین صحبت هایی می کنند و سعی می کنند با ایراد اتهام و تهمت به منتقدان از مسئولیت های خودشان شانه خالی کنند، به آن ها می گویم به عنوان نمایندگان ملت ایران با هر گونه قصور و مصامحه در این خصوص برخوردی بسیار جدی و محکم خواهیم داشت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

آذرقلم: جمعی از کارشناسان و شهروندان تبریزی با ارسال نامه ای دغدغه های خود رانسبت به آلایندگی پتروشیمی تبریز و برخی واحدهای صنعتی و غیره اعلام نمودند.
14:38:54 1398/01/23
جمعی از کارشناسان
  
حال که آلايندگي کاوه سودا محرز شده چرا نماینده محترم درخصوص تعطیلی واحد صنعتی توسط متولی صنعت اقدام نمیکنند؟این جزو وظایف سازمان صمت هست که پروانه بهره برداری واحد رو باطل کنند.
00:16:51 1398/01/20
لیلا
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است