پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   101482  | تاریخ خبر : 1398/02/03  | ساعت : 07:26

مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تبریز در گفتگو با نصر:

سهم بالای تکنولوژی در حل معضل ترافیک تبریز/ سیستم پارکومتر تبریز تغییر می کند


نصر: بحث ترافیک و تردد در کلانشهر یکی از زیر شاخه های مربوط به مدیریت شهری است و سازمان های مختلفی در کنترل و ارتقا وضعیت عبور و مرور درون شهری نقش ایفا می کنند،

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

در راستای جویا شدن وضعیت ترافیک شهری تبریز و راهکارهای حل معضلات موجود در این بحث، مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تبریز به عنوان اصلی ترین ارگان دخیل در این زیر شاخه مدیریت شهری پاسخگوی سوالات خبرنگار نصر شد و از اهداف و چشم انداز سازمان ترافیک برای روان سازی تردد خودروها در شهر سخن گفت.

به گزارش نصر، اصغر آدی بیگ با بیان اینکه مجموعه این سازمان بیشتر به دنبال اقدامات عملی در جهت حل مشکلات ترافیکی است، گفت: یکی از اهداف مدیریت شهری تبریز، روان سازی ترافیک است و حل مشکل ترافیک شهری نیاز به همکاری میان بخشی دارد که در این خصوص همه شهروندان و ادارات باید دست به دست هم بدهند تا این مشکلات ه سهولت حل شود.

 وی استفاده از تکنولوژی وبه روز رسانی سیستم ها به صورت هوشمندرا حائز اهمیت دانست و با تاکید بر لزوم هوشمندسازی سیستم نظارتی ترافیک شهری در تبریز ، اذعان داشت: قدم اولی که در راستای هوشمند سازی حمل و نقل در تبریز برداشته ایم، بروزرسانی و ارتقا  سیستم نظارتی ترافیک شهری است و خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ترافیک علمی است که اگر با همگام با دنیا بروز نشویم ، به فنا محکوم می شویم، اظهار داشت: مطالعات ترافیکی و قوانین آن علم بین المللی است که زبان تابلو و قوانین آن در تمام دنیا یکی است و باید سعی کنیم از علم بین المللی نهایت استفاده را ببریم.

مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تبریز افزود: دامنه دید ترافیک نظارت شهری باید وسعت یابد و در صدد افزایش تعداد دوربین های نظارتی هستیم ، هم اکنون بیش از 204 دوربین هوشمند در سطح شهر و مسیرهای رفت و آمد خودروها نصب شده که شامل دوربین های نظارتی، ثبت تخلف چراغ و ثبت پلاک است.

وی اضافه کرد: 20دوربین هوشمند نیز با حمایت مسئولان مدیریت شهری در طی سال جاری در مسیرهای پرتردد شهر ، تقاطع و نقاط حادثه خیز و مکان هایی دارای تراکم جمعیتی بیشتری است، نصب خواهد شد.

وی ادامه داد:خوشبختانه  برای اولین بار به دستور شهدار تبریز و همت اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز بودجه ترافیک در مصوبات بودجه سال 98 شهرداری رقم بالایی دارد .

مدیرکل سابق فنی، مهندسی و ایمنی ترافیک معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تبریز در خصوص وضعیت نابسامان پارکومترها و پارکبان های در محل های پارک خودرو به خبرنگار نصر گفت:قراردادهای پارکبان ها و پارکومترها مربوط به 6 سال قبل بود، درست است که این پروژه در آن زمان در نوع خود بی نظیر بود اما با گذشت زمان به دلیل عدم بروزرسانی و رسیدگی تبدیل به سیستمی نا کارآمد شد .

وی ادامه داد: طبق بسته پیشنهادی که به مدیریت سرمایه گذاری داده ایم و مورد قبول واقع شد، 4هزار و 400 جایگاه پارک در سطح شهر راحی خواهد شد و ارتباط بین مردم و پارکبان حذف می شود که پس از پیاده سازی این طرح، پرداخت ها از طریق نرم افزاری که برای سیستم جدید طراحی می شود انجام خواهد گرفت و یا راننده با استفاده از کارت شهری هزینه پارک را از طریق دستگاه ها طراحی شده که مشابه کارت خوان است، پرداخت خواهد کرد.

آدی بیگ  با بیان اینکه مشابه همین طرح برای هشمند سازی پارگینگ های درون شهری نیز اجرایی خواهد شد، اذعان داشت: قسمتی از مشکل ترافیک شهر تبریز در اثر فقدان پارکینگ های عمومی و ادارای ایجاد شده است، متاسفانه بعضی از سازمان ها برای اینکه پارکینگ خود را در اختیار ارباب رجوع و حتی کارمندان خود قرار ندهند ، بر ترافیک منطقه اضافه می کنند از طرفی تعداد پارکینگ های عمومی در سطح شهر نسبت به تراکم جمعیت کم است.

وی افزود: سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز طی همکاری با چند اداره از جمله گمرک، برنامه زمانبندی برای خروج خودروهای سنگین از این مجموعه ارائه کرده است و مقرر شده تا این خودروها در پیک ترافیک وارد شریان های شهری نشوند، همچنین درخواست ما از سازمان ها این است که مشکل ترافیک مجموعه خود را حل کنند و ما نیز انرژی بیشتری برای افزایش و هوشمندسازی پارکینگ های عمومی بگذاریم.

وی با اشاره به اجرای طرح "من اینجام" در قالب نصب نقشه ای از محدوده اطراف محلی که شهروند یا مسافر در آنجا قرار دارد، گفت: تلاش داریم شهروندان و مسافران تریز را بیشتر بشناسند، در این صورت با نگاه کردن به نقشه در نقطه ای که قرار گرفتند متوجه اماکن نزدیک خود می شوند و در نتیجه یا به آن مکان بدون خودرو خواهد رفت و یا به دلیل نزدیکی به محلی که تا بحال از آن دیدن نکرده اند، مشتاق به دیدن آن خواهند شد.

 

مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تبریز به لزوم  روز رسانی طرح مطالعات جامع شهری و ایجاد زیرساخت از پارامترهای لازم در حوزه ترافیک اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از پارامترهای تغییر رفتار، ایجاد زیرساختهای لازم است و این کار را با با تشکیل کمیته حمل و نقل پاک شروع کردیم.

وی ادامه داد: بحث دوچرخه سواری که یکی از زیر شاخه های توسعه حمل و نقل پاک در شهر است،باید مورد بررسی قرار گیرد، که ایجاد خطوط دوچرخه، افزایش ایستگاه های ارائه دوچرخه و ارائه مصوبه به شورا جهت تصویب و اجرای زیرساختهای لازم دوچرخه ،گام های مثبتی است که می تواند در این زمینه برداشته شود. 

وی با بیان اینکه ضمن ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه حمل و نقل و ترافیک شهری باید برای فرهنگ سازی و تغییر رفتار در ترافیک  هم برنامه ریزی داشته باشیم، گفت:برای اصلاح رفتارهای ترافیکی بهتر است آموزش را از سنین پایین شروع کنیم، خوشبختانه در بحث آموزش همگانی آمادگی کامل داریم ، همچنین دانش آموزان تمام مدارس را تحت آموزش  ترافیک قرار خواهیم داد.

وی تبلیغات محیطی با عنوان فرهنگ سازی رفتارهای ترافیکی در جای جای شهر و استفاده از فضای مجازی را از دیگر راهکارهای آموزش قوانین ترافیک خواند و اضافه کرد: شعارهای ترافیکی و پخش فیلم از فضای ترافیک شهری در رسانه ها، فضای مجازی و تبلیغات محیطی تاثیر بیشتری نسبت به جریمه یا اخطار توسط پلیس راهنمایی و رانندگی را دارد .

 آدی بیگ با اشاره به اینکه رسانه ها، فضای مجازی و تبلیغات محیطی نوعی رسالت فرهنگی در حوزه ترافیک بر دوش دارند، گفت: این فضاها بهترین راه برای برقراری  ارتباط با مردم است، هچنین بیان مشکلات در فضای مجازی همه را به چالش می کشد و این چالش ها می تواند به قدم مثبتی برای مقام مسئولی که برای حل مسئله تلاش می کند به حساب می آید.

مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تبریز در انتهای این گفتگو با بیان اینکه مقوله ترافیک مجموعه ای از تخصص، علم و برنامه ریزی  است به اقدامات اخیر و برنامه های این سازمان در چند ماه آتی اشاره کرد و گفت:  بروز رسانی مصوبات ترافیک تبریز، اصلاح هندسی فضاهای پارک خودرو و تقاطع ها، اصلاح مکان های دوربرگردان و کاهش نقاط حادثه خیز، افزایش نقاط توقف های حاشیه ای در کنار خیابان ها، حل معضل ترافیک میدان تره بار در نزدیکی تراکتور سازی، نصب تابلو های راهنمایی و رانندگی در منطقه ای که تعمیرات در سطح خیابان صورت می گیرد، ساماندهی پارکینگ ها و صدو مجوز و احداث پارکینگ در نزدیکی بیمارستان کودکان از جمله اقداماتی است که در چند ماه اخیر انجام گرفته و یا در حال برنامه ریزی برای اجرا است.

----------------------

گفتگو از گلناز پورنامی

----------------------

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط

نظرات (1)

آقای نصر ایشون سرپرست آن سازمان هستند لطفا اصلاح فرمائید.
09:12:19 1398/02/03
ناصر
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است