پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   101498  | تاریخ خبر : 1398/02/02  | ساعت : 20:40

گزارش/

غروب روز نيمهٰ شعبان در مقبرة الشعراء تبريز


نصر: روز نيمهٰ شعبان در تبريز هستم، اين روزها به دلايل متعدد بيش از هميشه بياد #استاد_شهریار هستم. نزديك غروب به قصد زيارت استاد عازم #مقبرة_الشعرا شدم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

جمعيت زيادى پيرامون ساختمان حصار كشيده شده و در حال عمليات ساختمانى مقبره اى كه صدها شاعر و عارف در آن مدفونند، در حال گردش هستند و عكس يادگارى مى گيرند، متاسفانه در ورودى مقبرة الشعرا بسته بود، جمعى از فرهنگيان شهر شيروان از استان خراسان كه در قالب يك تور به تبريز آمده اند و با اينجانب آشنا هستند پس از گرفتن عكس يادگارى با من با اندكى احتياط سؤال مى كنند كه بهتر نيست مقبرة الشعرا و اماكنى از اين دست حتى در روزهاى تعطيل براى بازديدكنندگان باز باشند؟ لازم به پاسخ نيست چون پاسخ سؤال در خودش مستتر است، اما من هم نميدانم كه در شهر و استان ما چه كسى مسئول پاسخ و عملياتى كردن اين درخواست به حق است. امروز يكم ارديبهشت ماه #روز_سعدی هم هست، تقارن اين دو مناسبت غزل بهاريه سعدى را در ذهنم تداعى مى كند با مطلع:
هركس به تماشايى رفتند به صحرايى
ما را كه تو منظورى، خاطر نرود جايى
و با بيت مقطع:
گويند تمنايى از دوست بكن سعدى
جز دوست نخواهم كرد از دوست تمنايى
 غروب نيمه شعبان، شعر بهاريه و دوست سعدى و مقبرة الشعرا ياد سروده هاى #استادشهریار در مورد امام زمان (عج) را در جانم زنده مى كند:
دلم شكستى و جانم هنوز چشم به راهت
شبى سياهم و در آرزوى طلعت ماهت
در انتظار تو چشمم سپيد گشت و غمى نيست
اگر قبول تو افتد فداى چشم سياهت.
با برخى از بازديدكنندگان و همراهان عكس مى گيريم، برادرم پيشنهاد مى كند كه پيامى ضبط كنيم، خود او دو پيام يك دقيقه اى به زبانهاى تركى و فارسى با همين مضامين صبط مى كند كه همينجا تقديم مى دارم، آفتاب كم كم غروب مى كند و من دقت مى كنم كه آن محوطه با وجود جمعيت معتنابه اعم از تبريزى يا مسافر نورپردازى مناسبى هم ندارد، براى اينكه بازهم مورد سؤال واقع نشوم با فاتحه اى از دور به روان استاد شهريار محوطه را ترك مى كنم. صداى اذان از مسجد سيدحمزه شنيده مى شود و ما خيابان عارف را به سمت شمس تبريزى طى طريق مى كنيم، هنوز اين سؤال در ذهنم تكرار مى شود كه چرا اين محلها در روزهاى تعطيل و حتى شامگاهان براى بازديدكنندگان باز نيست و مهمتر اينكه چند سال ديگر بايد صبر كرد تا عمليات ساختمانى #مقبرة_الشعرا به اتمام برسد؟ فردا بايد اين سؤالها را از مقاماتى كه احتمالاً خواهم ديد بپرسم... اگر جوابهاى قانع كننده اى شنيدم حتماً براى شما دوستان عزيزم گزارش خواهم كرد.


به قلم على اصغر شعردوست

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است