پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   101751  | تاریخ خبر : 1398/02/07  | ساعت : 12:32

محمدباقر کریمی*

ترامپ یا کومودوس ایالات متحده


نصر: این خبرها را در آمریکای دوران ترامپ باهم مرور کنیم: خروج از پیمان کیوتو، وضع قوانین محدودیتی برای مهاجرت به آمریکا، سخت گیرانه تر کردن قوانین تابعیت آمریکا، استقرار دیوار در مرز مکزیک، خروج یکجانبه از برجام، وضع تعرفه سنگین بر واردات از چین و بقیه شرکای تجاری...
 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

این خبرها را در آمریکای دوران ترامپ باهم مرور کنیم: خروج از پیمان کیوتو، وضع قوانین محدودیتی برای مهاجرت به آمریکا، سخت گیرانه تر کردن قوانین تابعیت آمریکا، استقرار دیوار در مرز مکزیک، خروج یکجانبه از برجام، وضع تعرفه سنگین بر واردات از چین و بقیه شرکای تجاری، اجبار شرکای قدیمی مانند ژاپن و عربستان به خرید تحمیلی تسلیحات، خروج از پیمان تسلیحات هسته ای برد متوسط، خروج از معاهده تجارت تسلیحاتی، برهم زدن روند جهانی سازی که همه رئیس جمهورهای قبلی در دهه های اخیر بر آن تأکید داشتند، تهدید سازمان ملل به عدم حمایت مالی در صورت لحاظ نکردن ملاحظات مد نظر آمریکا،  بروز کینه شدید و کاملا آشکار نسبت به اوباما، همه و همه انسان را یاد کومودوس می اندازد! امپراطوری با عقده های روانی و شخصیتی که بعد از پدرش مارکوس آئورلیوس آنتونیوس، سزار فیلسوف رواقی خردمند رومی بر سر کار آمد و آنچنان زیر سایه نام بزرگ پدرش احساس کوچکی و حقارت می کرد که تصمیم گرفت تمام میراث به جای مانده از پدرش را اعم از فرهنگ فضیلت مدار، مناسبات انسانی و نهادسازی خردمندانه ، همه را بر اندازد و خود نظم جدیدی وضع کند تا نامی برای خود دست و پا کند و به این طریق از زیر سایه سنگین نام پدر خارج شود. البته دسته هایی از سناتورهای متملق، فاسد و نژاد پرست هم از او حمایت کردند و این وهم در کومولوس ایجاد شد، که او مجری اراده خداوند است. و البته بسیاری از مردمان عادی نیز تحت تأثیر رفتارهای پوپولیستی او، طرفدارش شده بودند. صاحبنظران، کومودوس را عامل سقوط عظمت و اضمحلال شکوه رم می دانند. البته عده ای از مورخین هم بر این باورند که مارکوس آئورلیوس، قبلا رسیدن رم به نقطه شکست را احساس کرده بود و فقط با خردمندی آن را اداره می کرد و برای همین در اواخر عمر، بسیار نگران بود.

رفتار ترامپ از جهات بسیاری شبیه رفتارهای کومودوس است. البته رفتارهای ترامپ را می توان از دو جهت تحلیل کرد. نخست اینکه برخی از این تصمیمات انتحاری او می تواند ریشه در کینه شدید او نسبت به اوباما داشته باشد که منشأ آن نژادی یا عقده شخصیتی است. ریچارد نفیو، از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا و طراح تحریم های ایران، گفته است: اینکه آدم، مشاور ترامپ در حوزه ایران باشد، بامزه خواهد بود. فقط کافی است به او بگوئید "اوباما این کار را نکرد" و باقی صفحات مربوط به مشاوره تان به ترامپ را می توانید با عکس و تصویر گربه پر کنید. او آن را امضاء کرده است!

اما وجه دوم این اقدامات می تواند دلائل مهمتری داشته باشد. تصمیمات او در مورد محدود کردن مهاجرت، خروج از پیمان محدود کننده کیوتو، بر هم زدن قواعد جهانی سازی، خروج از معاهده فروش تسلیحات و ... همگی نشان از این دارد که ترامپ با این تصمیمات، بیشتر از اینکه به فکر رونق و توسعه باشد، در فکر جراحی و حل یک مشکل مهم است. در واقع هر کدام از تصمیمات بالا گر چه عواید اقتصادی مهمی برای آمریکا دارد ولی بسیاری از این تصمیمات بر خلاف ارزش ها و مأموریتی است که ایالات متحده آمریکا برای خود تعریف کرده بود و می تواند برای آمریکا آن چنان بدنامی بین المللی به بار آورد که ضررش از این تبعات اقتصادی بسیار بیشتر است. همچنان که می توان کومودوس را میراث دار بدشانس این واقعیت دانست که رومی که به او به ارث رسیده بود به دلیل مناسبات فاسد از درون پوسیده بود، می توان همین تعبیر را در مورد ترامپ هم داشت که او وارث مشکلات لیبرال دموکراسی و خسارت های سیاست نظامی محور و دموکراسی بازدارنده ایالات متحده آمریکا در طول دهه های گذشته است. از این نگاه، عربده های ترامپ را نه نشان اقتدار و زورمندی او، بلکه صدای ترک خوردن لیبرال دموکراسی مدل آمریکایی باید دانست که اوباما نیز از آن مطلع بود و البته با خردمندی سعی در رفع و رجوع آنها داشت ولی ترامپ خطر این مشکلات را نزدیکتر حس کرده و به صورت عریان و بدون تعارفات دیپلماتیک به مقابله با آنها رفته است.

تاریخ نشان خواهد داد که آیا آنچه در رم قدیم به دست کومودوس انجام شد، اینبار به دست ترامپ برای آمریکا در حال تکرار است یا اینکه خیر، ترامپ قادر است آمریکای  جدید و متفاوتی از آمریکای پدران بنیانگذار ایالات متحده آمریکا را بنا نهد.

* عضو هیات علمی دانشگاه آزاد تبریز

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است