پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102329  | تاریخ خبر : 1398/02/18  | ساعت : 15:32

متخصص جراحی مغز و ستون فقرات دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

جز سه کشور اول ضایعات مغزی نخاعی هستیم


نصر: متخصص جراحی مغز و ستون فقرات دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: برخی بیماریهای مغزی نخاعی که با بروز عوارض شدید و گاها صدمات جبران ناپذیر هستند ،را می توان  از دسته بیماریهای صعب العلاج و حتی لاعلاج محسوب کرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، دکتر فرهاد میرزائی مختصص جراحی مغز و ستون فقرات با تاکید بر اینکه باید بیماریهای مغزی نخاعی جدی گرفته شود اظهار داشت:یکی از بیماریهایی که درمان آن مشکل بوده و در مواردی لاعلاج می باشد بیماریهای نخاعی است و ازاین رو  باید از سوی هموطنان جدی گرفته شود .

وی ادامه داد: درصد بالائی از بیمارانی که دچار ضایعه نخاعی می شوند ناشی از تروما ( حوادث رانندگی و سایر حوادث ) می باشد و این در حالی است که با  رعایت موارد ایمنی مانند: بستن کمربند ایمنی در داخل خودرو ، استفاده حداقلی و اصولی از موتور سیگلت ،رعایت اصول ایمنی در کارگاههای فنی ،بستن کمر بند ایمنی برای کارگران ساختمانی که در ارتفاع مشغول به کار هستند و... می توان در صد بالائی از بروز این نوع آسیب ها جلو گیری کرد.

این متخصص جراحی مغز با اشاره به بالا بودن آسیبهای ناشی ار حوادث ترومایی در کشور ابراز کرد: آسیبهای ناشی از حوادث مختلف از جمله حوادث رانندگی کشور ما را در جمع سه کشور اول بیماران ترومائی قرار داده و به لحاظ نسبت جمعیت این آمار بسیار نگران کننده است.

میرزائی افزود: علاوه بر آسیبهای نخاعی برخی از تومور های بدخیم مغزی  را نیز می توان صعب العلاج دانست اما تومورهای خوش خیم مغزی بعد از گذراندن دوره درمان مناسب و کنترل و به حداقل رساندن عوارض صعب العلاج نیست.
وی با تاکید بر اینکه  کاهش آسیبهای ناشی از بیماریهای مغزی نخاعی قابل کنترل می باشد اضافه کرد: علائمی مانند سردرد شدید ،تشنج و سرگیجه می تواند در بلند مدت منجر به بروز آسیبهای مغزی گردد و مراجعه به وقع به پزشک می تواند کنترل مناسب و حتی پیشگیری از شدت بیماری نماید و از این جهت باید جدی گرفته شود.

میرزائی در تعریف بیماریهای صعب العلاج گفت: برخی از بیماریهایی که در جامعه عمومیت نداشته و برخی از آنها نیز واگیر دار نبوده و درمان قطعی نداشته و یا فعلا درمان آنها سخت بوده و در مواردی برای خود بیمار نیز قابل تحمل نیست را بیماری صعب العلاج می گویند.

این گزارش  حاکی است،18اردیبهشت را روز جهانی بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج نامیده‌اند. بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج به آن دسته از بیماری‌هایی گفته می‌شود که در جامعه عمومیت نداشته و برای درمان آنها شرایطی ویژه‌ای باید فراهم شود. در واقع این بیماری‌ها درمان دائمی ندارند و فرد تا آخر عمر این بیماری ها را خواهد داشت.

براساس تعریف وزارت بهداشت، چهار بیماری تالاسمی، هموفیلی، دیالیز و ام اس در زمره بیماران خاص قرار می‌گیرند و درمان این بیماری‌ها به عنوان درمان‌های صعب العلاج به حساب می آید و بیماری‌های سرطان، ام اس، پیوند کلیه، دیابت، اوتیسم، ای بی را نیز جزو بیماری‌های‌ صعب العلاج دسته‌بندی می‌کنند.
به منظور کمک به این بیماران، بنیاد امور بیماری‌هاى خاص به عنوان یک نهاد مردمى و غیردولتى، فعالیت خود در اردیبهشت 1375 با هدف ساماندهى و ارتقاى وضعیت بیماری‌هاى خاص در زمینه‌هاى مختلف درمانى، دارویى، آموزشى، پیشگیرى و اجتماعى آغاز کرد. از آنجا که متولى امر درمان در کشور، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکى است و سیاست‌هاى بهداشتى و درمانى توسط این وزارتخانه تدوین می‌شود، بنیاد امور بیماری هاى خاص به عنوان یک سازمان غیردولتى و با بهره گیرى از کمک‌هاى مردمى برای بهبود وضعیت بیماری هاى خاص تلاش مى کند. تلاشِ بنیاد امور بیماری‌های‌ خاص، بر این بوده تا تمام مراحل درمانِ این بیماران، اولا درکشورِ خودمان و ثانیا به شکلِ کاملا رایگان انجام شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است