پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102374  | تاریخ خبر : 1398/02/19  | ساعت : 15:45

تکرار حادثه ۱۰ سال گذشته در سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی؛

سیستم های هشدار های ضد حریق راه حلی کم هزینه / سرای "ایکی قاپیلی" می توانست هوشمند باشد


نصر: در سال های دور، برج یانقین تبریز محل دیدبانی در شهر برای تشخیص دود و اعلام حادثه حریق به آتش نشانان بود اما امروز بدلیل توسعه تکنولوژی و تولد علم اینترنت اشیا در عصر شهر هوشمند، این برج به یک آثار تاریخی تبدیل شده است که یادی از آن ایام را همراه دارد، اما در واقع چقدر از فرصت های فناورانه برای حفظ اثار تاریخی شهر استفاده می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فناوری نصر، سرای ایکی قاپیلی حدودا ده سال پیش در ۱۳ آبان ۱۳۸۸ به مدت حدود 2 روز در آتش سوخت و آسیب های جدی به خود دید این سرا که کمتر از یک سال پس از وقوع آن حادثه بازسازی شد، رونق بازاری بازیافت و در این مدت تلاش هایی برای ایجاد زیرساخت حداقل امکانات اطفای حریق در این سرا انجام گرفت.

حادثه حریق در سرای "ایکی قاپیلی" بازار بزرگ تبریز در حالی شب گذشته بار دیگر این بازار را با سانحه آتش سوزی مواجه کرد و با تلاش نیروهای آتش نشانی و دیگر ارگان ها، امروز در عرض 5 ساعت به طور کامل اطفاء حریق شد اما اقدام سریع آتش نشانان برای پیشگیری از سوختن کامل مغازه ها کافی نبود و سرا دچار خسارت مالی صد در صدی شد.

حادثه آتش در سرای ایکی قاپیلی حوالی ساعت ۹ شب مورخه 18 اردیبهشت ماه 98 آغاز شد و ساعت 22:15 دقیقه ، با گزارش مشاهده دود و آتش از بام بازار تبریز از سوی شهروندان به سامانه 125 ، آتش نشانان به محل حادثه اعزام و به اجرای عملیات اطفاء حریق پرداختند.

طبق گزارشات میدانی به دست آمده؛ آتش از محل سرای ایکی قاپیلی آغاز و دالان سقط فروشان و بخشی از دالان میانی را در گیر خود کرده است،خسارت معماری وارده به سرای ایکی قاپیلی به این دالان حدودا ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده است و نسبت به آتش سوزی که در ده سال گذشته رخ داده بود کمتر است، اما در دالان میانی دو طاق فروریخته است‌ و دلیل انفجارهای پیاپی در این دالان ها وجود کپسول های عطر و اسپری در مغازه های لوازم آرایشی و بهداشتی اعلام شد.

عملکرد سریع آتش نشانان پس از اطلاع از وقوع حریق در داخل بازار تاریخی تبریز جای تقدیر و تشویق دارد اما در سرایی اکثر لوازم کسبه آن موادی با قابلیت حریق هستند و پیش از این نیز دچار حادثه آتش سوزی شده بود چه تدابیری از دیروز تا امروز به خود دیده است.

موضوعی که به صورت علنی توسط مسئولین اعلام شد این بود که این سرا دارای نگهبان نبوده است و با وجود دوربین های مدار بسته کسی از آغاز آتش سوزی در سرا خبر نداشته است و گزارش به ایستگاه های آتش نشانی یک ساعت بعد از شعله ور شدن سرا و توسط شهروندان منتقل شده است.

دلیل آغاز حریق هنوز توسط کارشناسان اعلام نشده است اما دلیل این اتفاق هر چه هم باشد تاخیر در گزارش حریق سبب شده آسیب های وارده غیر قابل پیش بینی باشد، اما آیا وجود نگهبان، وجود دوربین های مدار بسته و زیرساخت هایی از لوازم آتش نشانی، برای حفظ یک بازار تاریخی با قدمت چند ساله و تمدنی قدیمی کافی است؟!

اینجا جایی است که سخن تکنولوژی های بسیار ساده، کم هزینه و با قابلیت اجرایی به میان میاید، سیستم های هشدار ضد حریق که از فناوری اینترنت اشیا بهره می گیرند بر اساس سنسورهایی که دارند نسبت به نشت گاز، دمای بالا یا ایجاد دود واکنش نشان داده و پیام هایی را برای صاحبان، مدیریت ساختمان و آتش نشانان ارسال می کنند و با واکنش سریع و بلادرنگ به اینگونه پیام ها می توان قبل از وقوع یا گسترش حریق، آن را کنترل کرد ، پس کنترل هوشمند ساختمان ها بر اساس فناوری اینترنت اشیا می تواند در اینگونه موارد به کمک جان و مال انسان ها بیاید.

به کاربردن تکنولوژی بخشی از این هزینه‌های سنگین خسارت های مالی را می‌تواند کاهش دهد،اینترنت اشیا در زمان اتخاذ تصمیمات بلادرنگ در مواقع بحرانی (مانند بروز آتش ‏سوزی یا نشت لوله‏ ها و مخازن) می‏ تواند از بروز فجایع بزرگ مالی و جانی پیشگیری نماید، چرا که با اتصال اشیاء به شبکه، زمینه ارائه و گسترش سرویس ‏های جذاب و سودمند فراوانی فراهم می‏ شود، که برای نمونه می‏ توان به کنترل از راه دور، دریافت گزارش و اخطار، پیشگیری از حوادث، کاهش هزینه‏ ها و اتوماسیون هوشمند اشاره کرد.

اما هیچ وقت شاهد استفاده از این تکنولوژی ها در آثار تاریخی و یا این سرا که اکثر کسبه آن به فروش لوازم آرایشی و بهداشتی مشغول هستند و سابقه اتش سوزی در گذشته را داشته است، از سنسورهای هوشمند ضد حریق استفاده نکرده اند تا در هنگام آغاز آتش سوزی اقدامات لازم جهت پیشگیری از گسترش آن را انجام دهد.

این گزارش حاکی است،بازار تاریخی تبریزکه سال ۸۹ به عنوان بزرگترین مسقف جهان در یونسکو ثبت شد، شایان ذکر است که یکی از موفله های اصلی برای ثبت آثار تاریخی در یونسکو تامین امنیت لازم برای حفظ آنها در مقابل هرگونه حادثه است و بازار تاریخی تبریز برای حفظ جایگاه خود یونسکو باید تلاش بیشتری در راستای نگهداری تاریخچه پر قدمت خود کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است