پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102438  | تاریخ خبر : 1398/02/21  | ساعت : 11:07

خبر/

تأکید سیاسیون عراق بر لزوم حل اختلافات تهران و واشنگتن از طریق گفت‌وگو


نصر: رئیس ائتلاف «دولة القانون» و رهبر جریان «الحکمه» ضمن انتقاد از سیاستهای قلدرمآبانه ایالات متحده آمریکا تأکید کردند که تنش کنونی بین ایران و آمریکا باید از طریق مذاکره و گفت‌وگو حل شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، «نوری المالکی» رئیس ائتلاف «دولة القانون» و نخست وزیر اسبق عراق از سیاست تنش‌زایی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد.

المالکی  با انتشار بیانیه‌ای پایان تنش نظامی در منطقه از طریق گفت‌وگو و به دور از سیاست تحمیل سیاست عمل انجام شده با توسل به قدرت را خواستار شد.

وی ضمن در خواست برای پایان دادن به بحران بین ایران و آمریکا از طریق گفت‌وگو تأکید کرد: «تنش نظامی در منطقه، بر طبل جنگ کوبیدن، اشاره تلویحی به رویارویی همراه با تحمیل تحریمهای اقتصادی یکجانبه از سوی ایالات متحده آمریکا علیه همسایه [ما] جمهوری اسلامی [ایران] –که با قوانین و عرف بین‌الملل در تعارض است-... پیامدهای خطرناکی برای ملت مسلمان ایران و همه ملتهای منطقه به ویژه ملت ما دارد».

شبکه خبری «السومریه» به نقل از رئیس ائتلاف دولة القانون گزارش داد: «سیاسیت تهدید به استفاده از زور و سلاح راهبردی و تلاش برای تحمیل اراده و سلطه با [توسل به] قدرت، امنیت و ثبات منطقه را به لبه پرتگاه خواهد برد و دور تازه‌ای از خشونت گسترده و فصل [دیگری] از قتل، نابودی و تخریب را آغاز خواهد کرد».

المالکی با اشاره به نیاز ملتهای منطقه به آرامش و ثبات بیشتر و توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تصریح کرد که سیاست زیرپا گذاشتن تعهدات بین‌المللی، اعلام جنگ و تحمیل تحریم و محاصره که به ملت ایران آسیب می‌رساند، به معنای «فروپاشی نظام جهانی موجود و از بین رفتن نقش آن و موضع آن در برابر سیاست هرج‌ومرج در روابط بین‌الملل است».

او اشاره کرد که خط مشی تهدید  با استفاده از زور و سلاح‌های استراتژیک و تلاش برای تحمیل اراده و سلطه با توسل به زور، امنیت و ثبات در منطقه را به سراشیبی سقوط سوق می‌دهد و آغازگر یک چرخه جدید خشونت های جمعی و آغاز فصل قتل، ویرانی و خرابی است در شرایطی که ملت‌های منطقه حساس ما، نیاز به آرامش و ثبات و توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و همکاری مشترک دارند.

عمار الحکیم: عراق بین ایران و آمریکا میانجیگری کند

در همین ارتباط، «عمار الحکیم» رهبر جریان «الحکمه»  عراق خواستار میانجی‌گری بین ایران و آمریکا شد تا جنگ تازه‌ای در منطقه رخ ندهد.

پاشگاه خبری «بغداد الیوم» به نقل از رهبر جریان الحکمه گزارش داد که دولت عراق باید نقش مهمی در بازگرداندن ثبات به منطقه ایفا کند.

الحکیم در پایان تصریح کرد که دولت «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر کنونی عراق باید بین تهران و واشنگتن میانجی‌گری نموده و نقش خود را در کاهش درگیری بین طرفین ایفا کند تا از تبعات منفی آن برای عراق کاسته شود.

آمریکا سال گذشته در یک اقدام یکجانبه از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران خارج شد و چندی پیش نیز اعلام کرد که هیچ کشوری حق ندارد از ایران نفت خریداری کند؛ اقدامی که واکنشهای منفی بسیاری به همراه داشت و برخی کشورها از جمله چین این مسئله را رد کردند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است