پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102583  | تاریخ خبر : 1398/02/23  | ساعت : 15:47

هشدار حکیم درباره پیامدهای خطرناک سیاست‌های واشنگتن؛

اقدام متقابل در مقابل اقدامات آمریکا حق ایران است


نصر: رهبر جریان حکمت عراق با تأکید بر حق ایران برای اقدام متقابل در برابر آمریکا تصریح کرد: طبیعی است که ایران واکنش‌های متناسب با میزان ضررهایی که به صفر رساندن صادرات نفت ایران به‌جای می‌گذارد، از خود نشان دهد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از دفتر سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق پس از دیدار با مقامات کشور کویت در کنفرانسی مطبوعاتی شرکت کرد و اظهار داشت: کویت نخستین کشور عربی بود که از عراق در موفقیت‌آمیز بودن روند تغییر، حمایت کرد، امیدواریم که در مرحله کنونی شرکت‌ها و بازرگانان کویتی در عراق حضور پیدا کنند و از فرصت‌های موجود برای منافع مشترک دو کشور بهره‌برداری کنند.

وی ادامه داد: ما امروز تجربه دموکراسی حائز اهمیتی در عراق داریم و به این تجربه افتخار و از آن دفاع می‌کنیم. عراق توانست از مرحله صف‌بندی‌های مذهبی و نژادی گذر کند و وارد مرحله برنامه‌های ملی شده است، در همین ارتباط دو ائتلاف بزرگ (اصلاح و سازندگی و بناء) تشکیل شده که هر کدام از آنها دربردارنده گروه‌های سیاسی از طیف‌های مختلف عراقی هستند.

رئیس ائتلاف اصلاح و بازسازی افزود: اگر تجربه دو ائتلاف بزرگ موفقیت‌آمیز باشد، ما در سال 2022 در برابر وضعیت کاملاً متفاوت‌تری خواهیم بود به‌طوری که دو ائتلاف مذکور بر سر به‌دست آوردن اکثریت پارلمانی، تشکیل دولت و نیز اداره کشور به رقابت می‌پردازند و در ادامه ائتلاف مقابل به‌سمت اپوزیسیون می‌رود تا بازوی دیگر دموکراسی را که 16 سال است عراق فاقد آن است، تشکیل دهد.

حکیم گفت: افزایش بهای نفت و کاهش هزینه‌های جنگی در عراق سبب فراهم آمدن بودجه‌ای مناسب برای ارائه خدمات عمومی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از جنگ علیه داعش خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد اولویت اصلی باقی خواهد ماند، عنوان کرد: این مهم با شعاردهی‌ها محقق نمی‌شود، بلکه با گام‌های مشخص و تدوین طرح راهبردی کاملی برای مبارزه با فساد در کشور به منصه ظهور در خواهد آمد. امیدواریم که شورای عالی مبارزه با فساد که اخیراً شکل گرفته، در جامه عمل پوشاندن به این الزامات موفق عمل کند.

حکیم ادامه داد: ما شاهد رویکردی مهم مبنی بر در پیش گرفتن سیاست درهای باز از سوی عراق در قبال کشورهای منطقه و جهان و رهسپار شدن تمام کشورهای منطقه به‌سمت عراق هستیم و این در حالی است که این کشورها اختلافات شدیدی با یکدیگر دارند، اما تمایل جدی نیز به فعالیت و سرمایه‌گذاری در عراق و به انجام رساندن پروژه‌های بزرگ در این کشور دارند.

وی تأکید کرد که عراق به‌سمت تحقق وضعیتی متوازن در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی خود پیش می‌رود و نمی‌خواهد که صحنه‌ای برای نزاع و جنگ‌های نیابتی باشد، بلکه می‌خواهد پلی باشد که در آن، طرف‌های متخاصم در چارچوب و معیارهای منفعت ملی عراق گرد هم آیند و این چیزی است که ما برای آن تلاش می‌کنیم.

رهبر جریان حکمت ملی اضافه کرد: تحقیق اصلاحات زمان‌بر است و اینکه مردم نسبت به وجود گام‌های اصلاح‌گرایانه جدی قانع شوند زمان بیشتری می‌برد تا درستی این امر ثابت شود، این چیزی است که ما در راستای آن تلاش می‌کنیم. ما در این راه طرح‌ها، دیدگاه‌ها و گام‌های محکمی برای تحقق این امر داریم.

حکیم با ابراز اینکه افزایش تنش در مواضع آمریکا و ایران دغدغه بزرگی برای عراق و منطقه است، گفت: این امر پس از آن صورت می‌گیرد که ایالات متحده از سیاست اعمال فشار بر تهران برای کاهش صادرات نفت گذر کرده و اکنون سیاستی را اعمال می‌کند که بر مبنای آن ایران در تنگنای شدید قرار می‌گیرد و صادرات نفت آن به صفر می‌رسد. این اقدام پیامدهای خطرناکی در پی دارد که به توقف تولید نفت ایران منتهی می‌شود و در ادامه تبعات فاجعه‌بار و خطرناکی بر پالایشگاه‌ها و تأمین نیازهای ضروری ملت ایران به‌جای می‌گذارد.

وی با تأکید بر حق ایران برای اقدام متقابل در برابر آمریکا تصریح کرد: طبیعی است که ایران واکنش‌های متناسب با میزان ضررهایی که به صفر رساندن صادرات نفت ایران به‌جای می‌گذارد نشان دهد، این امر امنیت منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد چرا که آمریکا و ایران دو کشور تأثیرگذار و مهم بر بسیاری از کشورهای منطقه هستند.

رهبر جریان حکمت ملی ادامه داد: عراق روابط مهمی با ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران دارد و تلاش می‌کند تا از این روابط برای کاستن از شدت تنش و نزاع و دستیابی به راه‌حلی برای این بحران و دور کردن منطقه از جنگی کورکورانه که همه در آن ممکن است آسیب ببینند، بهره‌برداری کند.

حکیم در پایان با یادآوری اینکه کویت نقشی میانجیگرانه دارد و از مناسباتی گسترده‌ای نیز برخوردار است، گفت: عوامل یادشده به کویت این امکان را می‌دهد تا نقشی کارآمد و تأثیرگذار به‌منظور کاستن از بحران فزاینده در منطقه و تحقق امنیت و ثبات در آن ایفا کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است