پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102671  | تاریخ خبر : 1398/02/25  | ساعت : 10:13

با امضای نامه ای خطاب به معاون رئیس جمهور؛

نمایندگان مجلس خواستار برخورد با تخلفات وسیع کاوه سودا شدند/ قصور در برخورد قانونی با کاوه سودا موجب مخدوش شدن وجهه سازمان حفاظت محیط زیست شده است


نصر: جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به معاون رئیس جمهور خواستار برخورد قانونی با تخلفات وسیع زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا شدند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، در این نامه که به امضای نمایندگان مردم تبریز، بناب، مراغه و عجبشیر رسیده، آمده است:
«آقای دکتر عیسی کلانتری
معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
سلام علیکم
احتراما به آگاهی می رسانیم؛
با وجود آلودگی خطرناک پساب و پسماند کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا که تولیدکننده کربنات سدیم در شهرستان مراغه می باشد، اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از اقدام قانونی برای برخورد با تخلفات وسیع این واحد شیمیایی قصور نموده است.
جهت مزید آگاهی اضافه می نماییم که روزانه هشت هزار متر مکعب پساب صنعتی با مقدار پی اچ نزدیک 11 و مقدار ای.سی حدود 200 هزار و نیز حدود 130 تن پسماند خطرناک صنعتی بدون تصفیه در محوطه اطراف کارخانه به وسعت حدود 300 هکتار دفع شده و موجب آلودگی وسیع منابع زیر زمینی آب و خاک منطقه و نیز آلودگی پارک ملی دریاچه ارومیه می شود.
عدم اجرای ماده 11 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، تبصره 1 ماده 38 قانون اخد عوارض آلایندگی زیست محیطی و ماده 688 قانون مجازات اسلامی در برخورد با واحد آلاینده موصوف موجب بروز تنش های اجتماعی و مخدوش شدن وجهه سازمان حفاظت محیط زیست در پایداری از حریم طبیعت شده است.

علیهذا از انجایی که شواهد متقن موجب بروز علامت سوال های جدی در این خصوص شده است، مصرانه از جنابعالی می خواهیم با اعزام تیمی مستقل انطباق فعالیت این واحد را با موازین زیست محیطی مورد بررسی قرار داده و نتیجه آن را گزارش نمایند.

این گزارش می افزاید، این نامه به امضای علی جلیلی نماینده مراغه و عجبشیر، ضیاء‌الله اعزازی نماینده بناب، زهرا ساعی، محمدحسین فرهنگی، احمد علیرضا بیگی و اسماعیل سعیدی نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر رسیده است.

گفتنی است در ماه های اخیر بحث بحران زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا در مراغه در صدر اخبار رسانه های آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است