پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102739  | تاریخ خبر : 1398/02/26  | ساعت : 14:36

خبر/

شکسته شدن سد امند شهرستان هریس


نصر: براثر بارش های اخیر و پرآب شدن اکثر سدهای معیشتی روستاهای هریس ،سد خاکی روستای امند شکسته شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، باتوجه به شکستن سد امندی یک در شهرستان هریس طی روزهای اخیر، شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی توضیحات مربوطه را ارائه نمود.  

سد امندی یک در شرق روستای امندی از بخش خواجه شهرستان هریس در سال ۱۳۶۲ توسط جهاد سازندگی وقت با هدف تامین آب مورد نیاز کشاورزی احداث شده است. که طی دوره بهره برداری حدود ۳۶ ساله ۹۰ درصد مخزن سد با رسوبات پر شده و فقط حدود ۱۰ درصد آن باقی مانده بود.

بر اساس این گزارش، در پی کاهش حجم مخزن سد، بهره ‌برداران محلی اقدام به انسداد سرریز و افزایش ارتفاع تاج سد به صورت غیر اصولی به غیرفنی نموده بودند و علی رغم تذکرات مسئولان ذیربط محلی ، متاسفانه اقدامی برای مرتفع نمودن انسداد سرریز به عمل نیامده بود.

این گزارش می افزاید: در پی بارش های اخیر و افزایش ورودی به مخزن سد ،ارتفاع آب ۲ متر در مخزن بالا آمده بود و به جهت مسدود بودن سرریز، بتدریج از حد فاصل بدنه اصلی و خاکریز بالای بدنه ، نشست آب و شستشه شدگی بدنه اتفاق افتاده و منجر به تخریب حدود ۴۰ درصد بدنه سد شده است.

با توجه به سنین بالای سد که تقریباً به ۳۶ سال می رسد و عمر مفید و پر شدگی مخزن مرمت سد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

بر اساس این گزارش، خوشبختانه علی‌رغم رها شدن آب سد به طرف روستاهای پایین دست و اقدامات پیشگیرانه و بازگشایی مسیر اماندی به ویژه در داخل محدوده روستا طی هفته های اخیر توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی بستان این حادثه تلفات جانی نداشته است و تنها یک دستگاه سواری پیکان واقع در داخل مسیل دچار خسارت شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است