پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103007  | تاریخ خبر : 1398/02/31  | ساعت : 23:50

یادداشت/

تراکتور سرمایه اجتماعی!


نصر: برخی با رفتارهایی قصد داشتند تا از نمد داستان فروزان و محبوبیت اجتماعی تراکتور برای خود کلاهی ببافند و بهتر است حمایت های مسئولان جنبه دلسوزی داشته باشد و پرهیز از رفتارهای نمایشی که گاهی با نیم نگاهی به سبد رای صورت می گیرد، در دستور کار قرار گیرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

از یک نگاه جامعه شناختی به جد می توان تیم فوتبال تراکتورسازی را یک سرمایه عظیم اجتماعی دانست، سرمایه ای که با ورود این تیم به لیگ برتر فوتبال کشور روز به روز بر میزان و اهمیت آن افزوده شده است.

رقابتهای لیگ برتر فوتبال کشور چند روزی است که تمام شده و با وجود شانش بالایی که برای قهرمانی وجود داشت، برخی حواشی جانبی و ضعف های فنی تراکتورسازان را برای کسب عنوان قهرمانی ناکام گذاشت. عنوانی که سال هاست هواداران پرشور این تیم انتظارش را می کشند و به دلایلی چند رسیدن به این مهم تا کنون میسر نشده است. اهمیت یک سرمایه اجتماعی همچون تراکتورسازی و واگذاری آن به بخش خصوصی ما را بر آن داشت تا نکاتی چند را با دست اندرکاران تیم و مالک آن در میان بگذاریم.
شاید به جرات بتوان این تیم را تنها تیم لیگ برتری با مالکیت خصوصی به معنای دقیق کلمه دانست و از جایی که هیچ طرفدار فوتبالی دوست ندارد تا این تیم مجددا در ید قدرت دولتی ها قرار گیرد پرداختن به برخی مسائل خالی از لطف نیست. همان اولین ساعات بعد از بازی سپیدرود می طلبید تا چند کلامی در باب آن اتفاقات تلخ سخن بگوییم، اما از آن جهت که تیم در کورس قهرمانی قرار داشت و نیازمند حمایت همه جانبه و نه نقد حتی از نوع منطقی و منصفانه آن بود، سکوت کردیم تا پایان لیگ فرا رسد و فرجه زمانی این پایان با آغاز فصل نقل و انتقالات فرصت مناسبی برای طرح چنین مسائلی بود.
داستان فروزان و حواشی بعد از آن نشان داد که یک مالک باشگاه در قواره تیمی با پتانسیل تراکتورسازی که از قضا بیشترین شانس را برای قهرمانی داشت، بایستی اشراف بیشتری به هیجانات روحی خود داشته باشد و بر معیار احساس و عجولانه تصمیم نگیرد. این داستان به دلیل حساسیت بازی های پیش رو میتوانست با آرامش مالک باشگاه و البته چراغ خاموش و نه با بوق و کرنا ختم به خیر شود و بی شک نتیجه بهتری هم به دست می آمد. این نوع برخورد تاثیر مستقیم در روحیه بازیکنان و برهم زدن تعادل روانی تیم داشت و از مهم ترین عوامل پنجمی تراکتور به شمار میرود. هر چند عرف و قانون در فوتبال حکم میکند که کادر فنی و مدیران اجرایی باشگاه در خصوص این مسائل تصمیم بگیرند و در جهان فوتبال سراغ نداریم که یک مالک باشگاه امورات جاریه را رتق و فتق نماید. در روزهای مانده به آغاز نقل و انتقال لازم به یادآوری است که اموراتی از قبیل انتخاب سرمربی برعهده رییس باشگاه و هیات مدیره آن است و جذب بازیکن جدید بایستی بعد از انتخاب سرمربی و با نظر مساعد وی باشد. اولین قدم برای تراکتور فصل جدید میتواند انتخاب یک مدیر عامل فوتبالی و کاربلد و با درایت باشد و قدمهای بعدی جزو وظایف همان مدیر عامل! حضور سه مدیر عامل و سه سر مربی در یک فصل نشان از سر در گمی و تصمیمات هیجانی دارد و نقشی بسزا در عدم موفقیت تیم.
تراکتورسازی الگوی تیم داری بخش خصوصی است و لازم است تا پله های ترقی را طی نماید و عامل ترغیب واگذاری سایر تیم ها شود.
از سویی عدم نتیجه گیری این تیم تاثیر مستقیم در اختلال روانی هواداران پر شور و متعصب آن دارد و بار روانی ایجاد شده از قبل ناکامی این تیم خود به خود در سایر مسائل اجتماعی نمود خواهد یافت و بخش قابل توجهی از ناهنجاریهای اجتماعی بعضا ره آورد اتفاقات رخ داده در یادگار امام است. البته پیکان نقدها صرفا به مدیریت باشگاه بر نمی گردد و شامل حال مردان سیاسی استانی نیز میشود آن جا که برخی با رفتارهایی قصد داشتند تا از نمد داستان فروزان و محبوبیت اجتماعی تراکتور برای خود کلاهی ببافند و بهتر است حمایت های مسئولان جنبه دلسوزی داشته باشد و پرهیز از رفتارهای نمایشی که گاهی با نیم نگاهی به سبد رای صورت می گیرد، در دستور کار قرار گیرد. این حجم وصف ناشدنی از باور و علاقه به یک تیم میتواند نقشی بسزا در موفقیت های فوتبالی داشته باشد، اگر مسیر و کانال درستی برای هدایت آن باز شود.

وحید خدادادی - روزنامه نگار

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است