پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103241  | تاریخ خبر : 1398/03/06  | ساعت : 22:50

یک متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد؛

هنر ویژگی خاص انسان در عملکرد عالی مغز محسوب می شود/ هنر زیبا ترین زبان دل و وسیله ارتباط است


نصر: یک متخصص مغز و اعصاب به ارتباط هنر با مغز و سیستم اعصاب اشاره کرد و گفت: در بین تمام مخلوقات، هنر ویژگی خاص انسان است و یک عملکرد عالی مغز محسوب می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، "پریچهر احمدی" در آئین افتتاح نخستین نمایشگاه گروهی نگاره های رحمت، در رابطه با هنر و هنرمند به خبرنگار نصر گفت: انسان ها با وسایل مختلفی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؛ زیباترین وسیله ارتباطی هنر است. با زبان هنر می توان همدلانه اندیشید و به تکلم قلبی رسید. هنر وجدان انسانی را قوی تر و وسیع تر می کند و امکان همبستگی روحی و روانی را بین انسان ها برقرار می کند و از این طریق می تواند در برقراری صلح در جهان موثر باشد.

وی اظهار کرد: هنر زیبایی است و زیبایی آرامبخش هنر است. روح منشاء خدایی دارد و خداوند زیبایی مطلق است و طبیعی است که هنر می تواند آرامبخش روح باشد.

احمدی با بیان اینکه هنر همانند داروی مسکنی است که التهاب درونی را کاهش می دهد، افزود: همانگونه که مسکن های مختلف، درد این بیماران صعب العلاج را خاموش می کند، هنر نیز دردهای روحی و روانی انسان را خاموش کرده و روحیه ای دور از خشونت و بی عدالتی را به آن ها هدیه می بخشد.

وی ادامه داد: هنر میدان دید را وسعت داده و درک زیبایی را گسترش می دهد و از این طریق می تواند به اندیشه انسان تعالی بخشد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه هنر زبان دل است و انسان را به خدا نزدیک می کند، تصریح کرد: با نزدیک شدن به ویژگی ها و صفات خداوند می توان به عالم خالق هستی نزدیک تر شد؛ بارزترین ویژگی خداوند، خالق بودن است و بی تردید هنرمند یک خالق است.

احمدی اذعان کرد: هنرمند توان مدیریت و بهره برداری از ذهن و اندیشه را دارد لذا هنر نیازی به جسم قوی ندارد بلکه نیاز به روحی متعارف و ذهنی قوی و پویا دارد. هنرمند خالقی است که قادر به خلق اثر و قادر به درک زیبایی است؛ چرا که در هنرمند دید زیبا بین و معنابین رشد پیدا کرده است و از این رواست که می تواند نگاه زیبایی را به تصویر بکشد و اندیشه زیبایی را به شعر تبدیل می کند و اسطوره پرمعنایی را به نمایشی در تئاتر تبدیل می کند و از این طریق اندیشه اش مانگار می شود و باعث رشد و تعالی جوامع انسانی می شود.

وی تاکید کرد: هنرمند به واسطه هنری که دارد، ارتباط اش با انسان های با شعور در جامعه است چرا که لازمه اصلی درک زیبایی هنر، داشتن شعور است. بدون شعور نیز امکان آفرینش هیچ اثرهنری وجود ندارد.

وی ادامه داد: باید ارتباط معناداری بین خالق هنر و مخاطب هنر پسند برقرار شود و در این راستا هر دو طرف باید مراقب باشند تا شعور به شعار تبدیل نشود.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: با قرار گرفتن در عصر پست مدرنیسم، آگاهی انسان افزایش یافته و دید زیبابین و معنابین پیداکرده اند؛ لذا هنری معقول است که خیال انگیز باشد نه صرفا واقعیت گرا؛ چرا که صرف واقعیت گرایی کاری از پیش نمی برد و برای انسان این عصر، رمزگشایی از جذابیت ویژه ای برخوردار است. هنر امروز باید فراتر از واقعیت باشد. تمام آثار جاویدانی که در طول تاریخ هنر باقی مانده است، حاوی سمبل ها و استعاره هایی هستند. سمبلیک بودن مغز را فعال تر، کنجکاو تر و معنا را بهتر منتقل می کند.

احمدی به ارتباط هنر با مغز و سیستم اعصاب اشاره کرد و گفت: در بین تمام مخلوقات، هنر ویژگی خاص انسان است و یک عملکرد عالی مغز محسوب می شود. هیچ جامعه انسانی فاقدهنر نیست، حتی انسان های نخستین نیز از آثار هنری برخوردار هستند؛ چراکه خداوند مراکز درک هنر و خلق هنر را در مغز تعبیه کرده است.

وی ابراز کرد: طی مطالعات صورت گرفته، آنچه که بیشتر در رابطه با هنر در مغز به عنوان مسئول شناخته می شود، نیمکره راست مغز شناخته می شود. افرادی که در حال انجام یک کارخلاقانه هستند، جریان خون مغز افزایش پیدا می کند و مصرف اکسیژن نیز افزایش می یابد.

وی گفت: کسانی که دچار مرگ مغزی می شوند و نیم کره چپ آن ها آسیب می بیند، تکلم خود را از دست می دهند و کسانی که نیم کره راست آن ها آسیب می بند، توان درک هنری از آن ها فاقد می شود ولی با افزایش فعالیت نیم کره راست می توان ذوق هنر را پرورش داد و آثار زیبایی با متدهای مختلفی را خلق کرد که این ویژگی در نیم کره چپ وجود ندارد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه نیم کره راست یک غریزه درونی است که در سکوت توسط عقل در درون انسان سرکوب شده است، ابراز کرد: در مجامع علمی، عملکرد استدلالی و عقلانی نیم کره چپ را همه چیز انسان می دانند و به راحتی ادراکات شعوری را کنار می گذارند و برعکس عده ای، به قدر شعورات ارزش می دهند که عقل را کنار می گذارند که هر دو اشتباه است. هردو نیمکره به اندازه یکسانی مهم هستند ولی آنچه که تاسف بار است، فراموش کردن نیم کره راست است.

احمدی به نقش هنر در درمان تاکید کرد و گفت: امروزه در سراسر جهان از هنر درمانی از جمله تئاتر درمانی، موسیقی درمانی، نقاشی درمانی، در درمان انواع مشکلات روحی و جسمی بهره گیری می شود.

وی با بیان اینکه تمام بیماری ها ناشی از اختلال در ارتباطات است، اذعان کرد: انسان می تواند با برقراری سه نوع ارتباط با خود، ارتباط با جهان هستی و ارتباط با دیگران از بروز بیماری ها پیشگیری کند. اختلالی که در ارتباط باخود انسان وجود دارد، منجر به کاهش اعتمادبه نفس، خودکم بینی، عذاب وجدان و یا خودمحوری و وخوداهی می شود.

وی ادامه داد: آلودگی هوا، سمومی که مصرف می کنیم، درختانی که قطع می کنیم، شکار حیوانات، تخریب طبیعت و محیط زیست، نابودی زمین های کشاورزی و جایگزین بتن های ساختمانی نیزاختلال بین رابطه انسان با جهان هستی محسوب می شود. همچنین در ارتباط با دیگران، حس رقابت جویی، دشمنی، جنگ، قدرت طلبی، نفرت و انتقام جویی نیز منشاء بسیاری از بیمار ها محسوب می شود.

احمدی در پایان افزود: هرساله بیماری های متعدد به همراه اسامی خاص به لیست بیماری ها اضافه می شود. علم پزشکی علت هیچ بیماری را پیدا نکرد است بلکه مکانیسم آن ها را پیدا کرده است چرا که نگرش علم پزشکی، نگرش پست مدرنیسم نیست.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است