پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103316  | تاریخ خبر : 1398/03/08  | ساعت : 15:35

یادداشت/

چشم انداز نقش منطقه آزاد ارس در ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران-آذربایجان


نصر: در روابط ایران و آذربایجان از آغاز استقلال این کشور تا به امروز همواره ابعاد اقتصادی اهمیت ویژه‌ای داشته است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

و تا به حال چندین موافقت‌نامه و تفاهم‌نامه برای تسهیل تجارت ما بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان منعقد شده‌اندکه ازجمله می‌توان به موافقت‌نامه بازرگانی، موافقت‌نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری، موافقت‌نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، موافقت‌نامه تجاری دریایی، موافقت‌نامه گمرکی، موافقت‌نامه حمل‌ و نقل زمینی، موافقت‌نامه حمل‌ و نقل هوایی و موافقت‌نامه کنسولی اشاره کرد. البته از یاد نبریم روابط تجاری این دو کشور كه منابع زیرزمینی سهم مهمی در اقتصاد هر دوی آنها دارد، دارای سیر نوسانی بوده و تغییرات مربوط به تحریم­های اعمال شده علیه ایران و نوسانات قیمت نفت موجب ایجاد دگرگونی در فعالیت­های تجاری آنان شده ­است. با این وجود بررسی نتایج توسعه همکاریهای اقتصادی نشان دهنده افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور است.

همسو با این امر میتوان سفر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در اواخر فروردین 1398 به آذربایجان و دیدار با الهام علی اف را گامی دیگر در توسعه این روابط دانست. در این سفر بر توسعه همکاری های تجاری- صنعتی دو کشور بخصوص توسعه همکاری ها با مشارکت کشورهای دیگر منطقه و حمایت از بخش خصوصی فعال در دوکشور تاکید شد. نشست مشترک وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان با وزیر اقتصاد آذربایجان با توجه به روابط رو به توسعه دو طرف، بر ایجاد یک منطقه صنعتی مشترک وسرمایه گذاری گمرکی و صنایع مختلف از جمله نفت، گاز و تجهیزات صنعتی تاکید شد. همچنین توافق شد در حوزه‌ی حضور برند‌های نساجی، پوشاک و صنایع غذایی همکاری‌ها افزایش یابد.

بنظر می رسد جمهوری اسلامی ایران قصد دارد هوشمندانه در راستای توسعه هرچه بیشتر روابط با همسایگان در شرایط تحریم بکوشد و به نوعی دومینوی ایجاد مناطق تجاری- صنعتی مشترک در مناطق آزاد کشور را که در ماکو با ترکیه کلید زده است این بار در منطقه آزاد ارس به مرکزیت جلفا ادامه دهد. در این راستا میتوان سفر یک روزه محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در راس هیاتی اقتصادی در اسفند ماه سال گذشته به جمهوری خودمختار نخجوان را هم پیش درآمد مثبتی بر این موضوع تحلیل کرد.

حال نوبت تاثیرگذاری روز افزون منطقه آزاد ارس در این امر خطیر است. منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس بنا بر ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران، پس از منطقه آزاد کیش، دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور است. این منطقه (جلفا، کلیبر و خداآفرین) بین دو منطقه حفاظت‌شده کیامکی و ارسباران قرار گرفته‌ و در مجاورت دو کشور آذربایجان و ارمنستان است. موقعیت جغرافیایی آن نیز در شمال غرب ایران، در حاشیه رود ارس و در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز که یکی از قطب‌های عمده دانشگاهی و صنعتی ایران است می باشد. شهر جلفا به عنوان مرکز این منطقه در زمینه تجاری و گمرکی دارای پیشینه‌ای صد ساله بوده و یکی از پرترددترین مرزهای مسافری ایران پس از فرودگاه‌های تهران است. با این توصیفات خداآفرین و بویژه نقطه هارتلندی آن جانانلوکه از سمت شمال با کشور جمهوری آذربایجان هم‌مرز است منطقه ای با پتانسیل های مناسب تجاری، صنعتی،گمرکی و کشاورزی و حتی فراتر از آن در زمینه های هنری، فرهنگی و گردشگری برای تحقق زون مشترک ایران و آذربایجان سنجیده می شود و می تواند سهم ویژه و عمده ای در اقتصاد کشور ایفا کند. 

مریم جلیلی- کارشناس ارشد علوم سیاسی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است