پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103502  | تاریخ خبر : 1398/03/12  | ساعت : 18:33

گفت و گوی «نصر» با هنرمند حکاک دانه برنج؛

رخ نمایی هنر بر دانه برنج/ میراث فرهنگی آثار و هنر من را به عنوان صنایع دستی استان قبول نمی کند


نصر: نوشتن اسم، شعر، آیه ها و سوره های مختلف قرآن، آن هم در ابعاد بسیار نازک روی دانه های برنج، خود دارای زیبایی هایی است که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، پیدا کردن کار شاید این روزها به بزرگ ‌ترین دغدغه جوانان و خانواده ‌های آن ها تبدیل شده باشد؛ خانواده ‌هایی که فرزندانشان را به امید آینده ‌ای روشن به دانشگاه می ‌فرستند و بعد از پایان تحصیلی شان حالا باید به فکر پیداکردن کار برای آن ها نیز باشند.

اما هستند افرادي كه با تكيه بر هوش و هنر و استعداد و خلاقيت خود توانسته ‌اند نه ‌تنها براي خودشان بلكه براي چند جوان ديگر شغل و درآمدي آبرومند دست و پا كنند و به سمت آينده قدم بردارند.

در این مصاحبه با دستان معجزه گر هنرمندی آشنا می شویم که با حکاکی روی دانه های برنج، زیبایی های بزرگی را خلق می کند.

"عرفان حکمت نیا" جوان تبریزي كه توانسته با استفاده از هنر و خلاقيت اش كه «حکاکی روي دانه ‌هاي برنج» است، برای خود اش كارآفريني كند.

خط، خطاطی و نوشتن روی اشیای مختلف از دیرباز در سراسر جهان مرسوم بوده؛ اما آنچه برخی نوشته ها را از سایرین جدا می کند، سلیقه نویسنده، متفاوت بودن و سبک جدید در انجام این مهم و خلاقیت است.

در آخر، دانه برنجی از داخل گونی سپید برنج بیرون می آید، هنرمند ما دست به قلم برقی می برد، کلمه «لا اله الا الله» را روی یک دانه برنج حک می کند و آن را درون یک محفظه مایع ای قرار می دهد و یک دانه برنج منقش به کلمه وحدانی، می شود یادگاری از یک مصاحبه شیرین و ریز!

 

از چه سالی این کار را شروع کردید؟

حکاکی روی دانه های برنج از جمله علاقه مندی های من است و اولین کسی که در ایران دست به چنین کاری زده است، به نام خود من بوده چرا که از 11سال پیش این کار را خودم به تنهایی به صورت ابتکاری آغاز کردم؛ 5سال اول که به صورت آماتور کار می کردم، کارهایم چندان قوی نبودند؛ مردم به دلیل نوپا بودن و ایجاد کاری جدید، واکنش مثبتی نشان می دادند اما متاسفانه ظرافتی که لازمه این حرفه بود را نداشتم و این باعث دلسردی خودم می شد. در نهایت بی خوابی های شبانه و با تلاش های فراوان، توانستم 6 سال بعدی را به صورت حرفه ای ادامه بدهم.

 

نوشتن روي دانه‌ هاي برنج جدي ‌ترين كار هنري و در عين حال درآمدزاي شما است؟

رشته دانشگاهی من عمران است که رشته کاملا بی ربط با هنر است؛قبل از شروع کار هنری و حکاکی روی دانه برنج، در چند کار نیمه وقت و پاره وقت مشغول بودم. چندسال پیش به دلیل برخی مشکلات نزدیک به 2 سال از این حرفه فاصله گرفتم اما امروز بعد از سختی هایی که طی 11 سال در این مسیر کشیده ام، این کار را به عنوان شغلی جهت درآمد انتخاب کرده ام.

زمانی از کارهای خودم راضی می شوم که کاری دلپسند مشتری باشد و همان مشتری برایم مشتری دیگری بیاورد.

 

جرقه ابتکار این کار از کجا زده شد؟ چه دلیلی باعث شد تا به خلق چنین آثاری بیاندیشید؟

این‌کار در چین به صورت کار دستی با نقاشی ابداع شده بود؛ بطوریکه در  کشورچین هزاران دانه برنج را در یک شاسی کنار هم میچیدند و با طراحی و یا نقاشی چهره یا طبیعت آن را به عنوان هنر دستی می شناسند. با مشاهده این کاردستی چینی، ابتکار عملی در ذهنم شکل گرفت که می توان بجای نقاشی، از خطاطی استفاده کرده و چه بهتر که نوشته ها برای ماندگاری بیشتر روی دانه های برنج حکاکی شوند و بتوان نوعی دیگر از زیبایی این کار دستی را ترسیم کرد.

 

با چه چيزي روي برنج‌ ها مي ‌نويسيد؟ پروسه حکاکی دانه برنج را مختصر توضیح دهید.

براي اين كار ابتدا با یک دستگاه دریل مانند، اسم دلخواه را روی دانه برنج حک کرده و سپس با استفاده از يك قلم و جوهر مخصوص قسمت حک شده را رنگ میزنیم؛ جوهري كه در مقابل ماده داخل شيشه مقاوم باشد و رنگش بعد از چند وقت نرود. سپس یک چسب مخصوص روی اسم زده تا رنگ جوهر نیز نرود سپس دانه برنج را در محفطه شیشه ای مملو از مایه سمق قرار می دهیم. با انجام این مراحل دانه برنج نه فاسد می شود نه واکنش شیمیایی نشان می دهد.

 

آیا تا بحال کارآفرینی کرده اید؟

این کار را به چندین نفر که جویای این شغل و هنر بودند یاد داده ام اما متاسفانه با استفاده از نمونه کارهای من، جنس بی کیفیت یا تقلبی با قیمت ارزان تر که با استفاده از مداد و ماژیک می نوشتند را به دست مردم می دادند و این اتفاق باعث سلب اعتماد مردم نسبت به این هنردستی شد. باخودکار، مداد یا ماژیک این کار را انجام می دادند.

 

كارآفريني كار سختي است؟

راستش را بخواهيد بايد بگويم «نه» اما اين «نه» در شرايط خاصي است. بر خلاف تصور مردم، كسي كه كارآفريني مي‌كند نياز به سرمايه ميليوني ندارد، مهم پشتوانه و يك فكر خوب است و بعد حمايت مسئولان. متاسفانه در آذربایجان شرقی، هنر دستی من بسيار مورد حمايت سازمان میراث فرهنگی قرار نگرفت و من را به ادامه راه دلگرم نكرد؛ اما باید توجه داشت که تلاش جوانان جوياي هنر و داراي انگيزه براي داشتن زندگي بهتر، حتما روزي به كارآفريني منجر مي ‌شود.

 

در کدام نمایشگاه ها حضور داشته اید؟

اغلب در نمایشگاه ها به صورت انفرادی شرکت کردم و اولین کارم را در دانشکده پرستاری مامایی به صورت نمایشگاهی آغاز کردم. مجوزی که مسئولان آن دانشگاه برای فعالیت من داده بودند باعث شد تا دانشجویان به این حیطه از فرهنگ نیز علاقه مند شده و حمایت کنند. سپس در نمایشگاه موزه قاجار نیز حضور داشتم.

 

کار شما مورد حمایت سازمان های مربوطه قرار گرفته است؟

متاسفانه سازمان میراث فرهنگی آثار و هنر من را به عنوان صنایع دستی استان قبول نمی کند و به همین دلیل نمی توانم کارم را به عنوان صنایع دستی به ثبت برسانم.

در تعریف صنایع دستی آمده است که اگر کاری توسط دست انسان در چهاچوب فرهنگ و بینش و ذو هنری انسان باشد، جزو صنایع دستی محسوب می شود. حکاکی روی دانه برنج برای اولین بار توسط من به بازار عرضه شد اما میراث فرهنگی هرآنچه را که مربوط به سنت و گذشته نباشد را نمی پذیرد.

در سازمان میراث فرهنگی استان در مورد کار من به قدری پاس کاری کردند که اگر این پاس کاری در فوتبال انجام می گرفت، حتما قول می شد؛ و اینگونه شد که از سازمان میراث فرهنگی چشم پوشی کرده و سرسوزن انتظاری از ان ها ندارم.

 

بازار فروش محصولات‌تان چگونه است؟

در این آشفته بازار، من از این راه کسب درآمد می کنم؛ متاسفانه گاهی حرف و نگاه مردم برای یک هنرمند خیلی آزار دهنده است. مردم باید بدانند که هر محصول قیمت و ارزشی دارد.

اگر کسی هنر یک هنرمند را به سخره بگیرد، سرافکنده می شود. بارها این حرف ها را شنیده ام که با تمسخر می گویند برنج خارجی است یا ایرانی! اما هستند کسانی که به  این هنر ارزش می دهند.

بی تردید هر شخصی که کسب و کار راه می اندازد، حتما به بازگشت مالي آن نیز فكر مي‌كند، اما من كنار بازگشت مالي به چيز ديگري هم فكر می کنم؛ من از هنر دست و خلاقيت ذهني‌ام راه درآمدي درست كرده ام، موقعي کار با عشق و علاقه روي طرح ‌ها و نوشته ‌ها وقت مي‌ گذارم و محصولي را آماده مي ‌كنم كه با چيزهايي كه مردم تا‌كنون در بازار ديده ‌اند متفاوت است. بايد به خوراك روح مشتري ‌ها هم توجه كرد. اگر نياز مشتري را بدانيم و مخصوص نيازهاي آن ها چيزي را توليد كنيم خود به ‌خود فروش خوبي هم خواهيم داشت. كسي كه كار هنري انجام مي‌ دهد و محصول صنايع ‌دستي را وارد بازار مي‌ كند قصد دارد در سليقه مخاطبش هم تفاوت ايجاد كند كه از خريد هديه ‌هاي معمولي و عادي به انتخاب يك چيز متفاوت برسد و اين باعث فروش مي ‌شود.

 

چه اقداماتی از سوی شما، کار شما را متمایز تر از سایر کارها می کند؟

تمامی شیشه ها وارداتی از کشور ایتالیا هستند که خاصیت ضد ضربه و نشکن دارند. در اجناس ایرانی رنگ شیشه کدر و شکننده هستند. من از شب رنگ هایی استفاده می کنم که در حالت عادی از خود نوری ندارد.

بقیه همکاران روی دانه برنج عملیات نوشتن را پیاده می کنند اما من پروسه حکاکی آن هم بدون استفاده از ذره بین را طی می کنم. تمامی کارهای من ضمانت دارند و از حالت ذره بینی مایع ها در قانون فیزیک بهره مند شده ام.

از کارهای من کپی برداری می کنند و با ارائه کارهای بی کیفیت اعتماد مردم نسبت به کارهای با کیفیت من سلب می شود. اما من ضمانت می دهم اگر اتفاقی هم بیوفت خودم از اول یکی دیگرش را درست می کنم

 

کسب درآمد از راه هنری چه تفاوتی با کسب درآمد از راه صنعتی دارد؟

کار صنعتی را اینگونه به ما تعریف شده است که با تولید تعداد زیاد محصول، بتوان قیمت آن را پایین آورد تا سود دهی زیاد باشد. اما ساده ترین حرف مثل "علی" برای من 7 ساعت کار است. اگر یک ذره فشار اضافی به دانه برنج وارد شود، می شکند. بارها اتفاق افتاده است که بعد از 7ساعت تلاش برای حکاکی یک اسم، با یک اشتباه تمام زحمت هایم هدر رفته است. گاهی برای نوشتن یک اسم، 50 بار برنج می شکند و کارم را خراب کنم تا یک اسم را با سلیقه بر روی دانه برنج حک کنم.

گاهي وقت ‌ها كارهاي هنري خلاقانه ‌اي كه شايد به ذهن خيلي از ما نمي ‌رسد مي ‌تواند راه جديدي را در زندگي پيش روي آدم بگذارد. تكيه بر خلاقيت و استفاده از هنر در كسب درآمد سواي اينكه روح آدم را جلا مي ‌دهد و حين كار انسان را خسته نمي‌كند، بلکه باعث مي ‌شود در كنار بدست آوردن روزي حلال يك هنر و حرفه دوست داشتني را هم بدست بياوريم؛ كارهايي كه شايد از ديد ديگران دم دستي باشد و از كنار آن ساده عبور كنند با يك جرقه تبديل به يك فرصت شغلي مي ‌شود.

 

از چه نوع برنجی استفاده می کنید؟

بستگی به نوع اسم دارد. اگر اسمی طولانی باشد مجبور خواهم بود از برنج خارجی استفاده کنم چرا که برنج های ایرانی به دلیل ریز بودن، امکان حکاکی وجود ندارد. اما سعی می کنم بیشتر از برنج ایرانی به دلیل سفید بودن و با کیفیت تر بودن استفاده کنم.

متاسفانه در این آشفته بازاری که جامعه با آن دست و پنجه نرم می کند، مردم به کار فرهنگی دامن می زنند. همه چیز بر اساس دلار شده است، تا جایی که امکان داشته باشد، گران فروشی می کنیم اما خیلی از وقت ها باید برای دل خودمان هم کاری کرده باشیم. اگر امروز بخواهیم به فردی موفق تبدیل شویم، بی شک از بین همین مردم بلندخواهیم شد.

شب هنگام وقتی همه خواب هستند، من کار می کنم که اعصابم در آرامش باشد؛ در غیر این صورت دستم می لرزد و نمی توانم کار را بهتر انجام دهم.

 

اهداف و برنامه شما در آینده؟

یکی از برنامه هایی که به دنبال مجوز آن هستیم، برگزاری نمایشگاه بین المللی است. در این نمایشگاه هنرمندانی از کشورهای مختلف همچنین استان های ایران به تبریز خواهند آمد. این نمایشگاه که در تابستان سال جاری برگزار خواهد شد، فرصتی مناسب برای فروش محصولات است چرا که توریست ها اغلب از چنین نمایشگاه هایی بهره مند می شوند.

بزرگترین آرزوی من، حمایت مردم از یکدیگر است. مردم نباید پشت یکدیگر را خالی کنند.

 

.................................................

گفت و گو از سحر مغفرت

................................................

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است