پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103795  | تاریخ خبر : 1398/03/22  | ساعت : 07:10

گزارش اختصاصی نصر/ همزمان به هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس ۲۰۱۹

افتتاح اولین مجمع نوآوری آسیا اقیانوسیه / توسعه نیروی انسانی به عنوان منبع اصلی حرکت اقتصادی


نصر: اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با عنوان اسکاپ برای دگرگون ساختن منطقه آسیا و اقیانوسیه و در راستای توسعه پایدار، در سالن اجلاس سذران تهران افتتاح شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فناوری نصر، کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل یکی از نهادهای تابعه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است، این شورا که یکی از پنج رکن اصلی سازمان ملل متحد به شمار می‌آید دارای ماموریت گسترده در حوزه اجتماعی و اقتصادی است و از نهادهای مختلف تشکیل شده است، با توجه به ظرفیت‌های موجود ایران در حوزه نوآوری و فناوری پیشنهاد برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه در سال گذشته از سوی مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل ارائه شد.

پس از تصویب این پیشنهاد مقرر شد تا نخستین مجمع امسال و به میزبانی مشترک معاونت علمی و فناوری و کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل در روزهای 21 و 22 خرداد ماه برگزار شود.

یکی از این اهداف اصلی «تقویت ابزارهای اجرا و احیای مشارکت جهانی برای تحقق توسعه پایدار علم، فناوری و نوآوری» است که بر عهده کمیته نوآوری و فناوری آن واگذار شده است.

همکاری‌های منطقه‌ای تنها راه‌ حرکت به سمت حل مسائل مشترک منطقه

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به تصمیم تأسیس شبکه استارتاپ‌های آسیا و اقیانوسیه در اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه گفت: این اقدام، نویدبخش ایجاد مسیرهای جدید برای همکاری میان کشورهای منطقه جهت فعال کردن ظرفیت‌های جدید در نوآوری است.

وی در افتتاحیه اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه که در سالن اجلاس سران برگزار شد، محور این نشست را افزایش تلاش‌ها و هم‌افزایی کشورهای منطقه برای استفاده از علم و فناوری و نوآوری در توسعه فراگیر و پایدار دانست و افزود: موضوع محوری این اجلاس استارتاپ‌های فناوری در مسیر توسعه پایدار تعیین شده است. این موضوع برای کشور ما موضوع فوق‌العاده جذاب و مهم به شمار می‌رود.

وی خطاب به حاضران در این همایش افزود: هر چند شما ایران را با منابع زیرزمینی سرشار مثلاً دارا بودن بیشترین منابع نفت و گاز در دنیا می شناسید، اما در واقع این توصیف اکنون فقط بخشی از منابع و توانمندی‌های اقتصادی و اجتماعی کشور را نشان می‌دهد. در سال های اخیر توجه دولت‌ها به توسعه نیروی انسانی به عنوان منبع اصلی حرکت اقتصادی معطوف بوده است.

ستاری با بیان اینکه ایران در سه دهه اخیر سه موج مهم را در توسعه علم و فناوری پشت سر گذاشته است، اظهار کرد: موج اول با محوریت توسعه علمی و آموزش‌های دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی طی شد و نتیجه آن در تعداد فراوان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داشتن نزدیک به پنج میلیون دانشجو و قرار گرفتن ایران در میان چند کشور اول دنیا با بیشترین تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسی آشکار شد.

معاون علمی رئیس جمهور موج دوم را شکل‌گیری مراکز رشد و پارک‌های فناوری در سرمایه‌گذاری دولت در فناوری‌های جدید و تشویق به تحقیق و تولید دانست که نتیجه آن در رشد علمی خیره‌کننده ایران آشکار شد. به گونه‌ای که ایران در سال ۲۰۱۱ بیشترین رشد علمی دنیا را تجربه کرد و اکنون نیز در غرب آسیا جایگاه اول و در دنیا جایگاه پانزدهم را دارد.

وی با اشاره به موج سوم توسعه علمی کشور، یادآور شد: اکنون موج سوم تحولات علمی و فناوری ایران با محوریت نوآوری و توجه به نقش زیست‌بوم توسعه نوآوری در کشور در جریان است و تلاش می‌شود نگرشی یکپارچه به نقش نهادها و بازیگران مختلف علمی، فناوری، اقتصادی، قانونی، سیاسی و اجتماعی شکل گیرد.

ستاری با بیان اینکه شرکت‌های نوپا امروزه اکوسیستم نوآوری کشور را بسیار پویا و پرتحرک کرده‌اند، یادآور شد: برخی از موفق‌ترین استارتاپ‌ها جای خالی بازیگران جهانی همچون یوتیوب، آمازون و اوبر در ایران را پر کرده‌اند و اکنون به شرکت‌های توانمندی تبدیل شده‌اند که در جست‌وجوی حضور در بازار منطقه هستند.

به گفته وی، تعداد زیاد مراکز نوآوری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شرکت‌های "های‌تک" و شرکت‌های خلاق که فراتر از حوزه‌های اقتصادی در شهرهای بزرگ به حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی در شهرهای متوسط و کوچک در حال تسری است.

معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه که این‌ها نمودهایی از فراگیر شدن نوآوری در ایران است، گفت: این مهم تنها محدود به حوزه "آی سی تی" نبوده، بلکه در حوزه‌های بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی، نانو تکنولوژی، هوافضا و سایر حوزه‌های مهم فناوری‌ بوده است. حمایت بیش از ۴۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان داخلی و رشد پی در پی رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری نشانه‌هایی از موفقیت در این مسیر است.

ستاری فناوری و نوآوری را موتور محرک تلاش‌ها برای توسعه فراگیر و پایدار جوامع دانست و ادامه داد: از این رو لازم است با نگاهی فراگیر به نوآوری، مسائل پیش رو را دوباره صورت‌بندی کرده و در طراحی راه‌حل‌های جدید علاوه بر فناوری‌های نوین از ظرفیت‌های متنوع و توزیع شده نهادهای اجتماعی و بومی کشور نیز استفاده مؤثر کنیم.

وی اضافه کرد: در نوآوری فراگیر نیاز عموم مردم از طبقات مختلف خصوصاً طبقات کمتر برخوردار در کانون توجه است و به‌جای نگرش تک‌بعدی به پیشرفت افراد و جوامع و تقسیم‌بندی آنها به پیشتاز و عقب‌مانده، تنوع جوامع و تفاوت‌های منطقه‌ای و فرهنگی مدنظر قرار می‌گیرد تا راه‌حل‌های خلاقانه بومی و مبتنی بر واقعیت‌ها و بافت جوامع طراحی شود.

وی با بیان اینکه دولت‌ها در این مسیر جدید نوآوری مسئولیتی بسیار مهم بر عهده دارند، اظهار کرد: این مسئولیت فراتر از حمایت از تولید علم و تحقیق و توسعه و حتی فراتر از تقویت و تسهیل پیوند میان بازیگران فعلی و ایجاد محیط توانمندساز برای آنها است. بلکه دولت‌ها موظف هستند اهداف متنوع اجتماعی و زیست محیطی را نیز به طور همزمان و منسجم در سرلوحه برنامه‌های خود برای تقویت زیست بوم نوآوری قرار دهند.

ستاری، ایجاد چارچوب‌های قانونی و تنظیم‌گر مانند استانداردهای حفظ حقوق مصرف‌کننده، ابزارهای اقتصادی مانند دسترسی شرکت‌ها به تأمین مالی ریسک پذیر برای نوآوری، حمایت از طرف تقاضا و بازارسازی برای نوآوری و آموزش و تربیت نیروی انسانی را از جمله راهکارهایی دانست که دولت‌ها می‌توانند برای ارتقای نوآوری اجتماعی و زیست محیطی استفاده کنند.

معاون علمی رییس‌جمهور، استارتاپ‌ها را بازیگران جدید و اثرگذار در فراگیر شدن نوآوری در یافتن راه‌های خلاقانه استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی برای پاسخ‌گویی به نیازهای موجود دانست و ادامه داد: اکنون شناسایی و حمایت از شرکت‌های خلاق در صنایع فرهنگی در دستور کار قرار گرفته است. صنایع خلاق توان به‌کارگیری ظرفیت‌های انسانی و فرهنگی را حتی در شهرهای کوچک‌تری که دسترسی به فناوری جدید و امکانات گسترده وجود ندارد، با استفاده از خلاقیت افراد بومی امکان‌پذیر کرده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی شبکه استارتاپ‌های فناوری آسیا و اقیانوسیه، گفت: تصمیم به تأسیس این شبکه در اجلاس امروز نویدبخش ایجاد مسیرهای جدید همکاری میان کشورهای منطقه برای فعال کردن ظرفیت‌های جدید در نوآوری است. این شبکه باید بتواند در دو دسته فعالیت کمک به همتایابی میان استارتاپ‌های منطقه را از طریق تهیه و انتشار نمایه شرکت‌ها و فعالیت‌های توانمندساز برای معرفی شبکه که خدمات آن در قالب تعامل با کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه است، تسهیل کند.

ستاری خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر ابتکارات فناوری و نوآوری متعددی با نقش‌آفرینی ایران در میان کشورهای آسیایی، کشورهای مسلمان و یا کشورهای در حال توسعه آغاز شده است. شبکه انتقال و تبادل فناوری میان هشت کشور در حال توسعه و جایزه علم و فناوری مصطفی (ص) به عنوان نماد عالی علم و فناوری برای دانشمندان مسلمان دو نمونه از این اقدامات هستند.

وی اضافه کرد: همچنین ایران در مجامع منطقه‌ای مهم دیگری نیز مشارکت دارد که برگزاری اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه از آخرین نمونه‌های آن است. ایران برای ایفای نقش در حوزه علم و فناوری در میان کشورهای آسیا و اقیانوسیه مصمم است و بر این باور است که همکاری‌های تنگاتنگ منطقه‌ای تنها راه حرکت به سمت حل مسائل مشترک منطقه و در عین حال ممانعت از یکجانبه‌گری و انحصارطلبی برخی قدرت‌ها است.

نوآوری رهاشده تخریب را به همراه دارد/تولید ۹۵ درصد داروها در داخل کشور

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه نوآوری رهاشده، جز تخریب محیط زیست و رشد یک سویه حاصلی ندارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا با ظرفیت‌های خود به رشد علمی برسد که در این مسیر موفق شدیم ۹۵ درصد از داروها را در داخل کشور تولید کنیم، ضمن آنکه ۱۸ دانشگاه کشور نیز امروزه در زمره دانشگاه‌های برتر جهانی قرار دارند.

وی در اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با بیان اینکه ایران سرزمین نوآوری است، افزود: اگر آبی بدون اکسیژن می‌تواند جریان حیات را ادامه دهد، زندگی بدون نوآوری نیز ادامه می‌یابد. زندگی یک جریان نوآوری است.

وی با تاکید بر اینکه نوآوری اهداف ارزشمندی را دارد، تاکید کرد: نوآوری رها شده جز تخریب محیط زیست و رشد یک سویه حاصلی ندارد و اگر ما در سال‌های اخیر به دنبال توسعه پایدار رفتیم؛ چون مشاهده کردیم توسعه صنعتی، تخریب انسان، جامعه و فرهنگ را در پی داشته؛ از این رو توسعه پایدار الگوی همه‌جانبه برای توسعه به شمار می‌رود.

عامری اظهار کرد: از این رو نوآوری رها شده بسیار خطرناک است و از دل چنین نوآوری‌ای، سلاح‌های کشتار جمعی، تخریب و سلطه جامعه انسانی حاصل می‌شود. به خاطر این امر است که نوآوری باید با دکترین هدف ارزشمند همراه باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نوآوری را ادامه ظرفیت ذهن و محصول تفکر و توانایی‌های ذهنی توصیف کرد و یادآور شد: یکی از مهم‌ترین ویژگی نوآوری‌ها ایجاد فناوری‌های نوین و فضای نو بر فضای دیجیتالی است.

وی فضای دیجیتالی را به فضای عددی تعبیر کرد و ادامه داد: این فضا قابلیتی دارد که آنچه را که در ذهن ما است، به عمل واقعی تبدیل می‌کند. بر این اساس امروزه پلتفرم محیط عددی دیجیتال ایجاد شده و در آن هر چیزی که ذهن طراحی می‌کند، آن را خلق خواهد کرد.

عامری دنیای امروز را دنیای سیستمی توصیف کرد و یادآور شد: نوآوری یعنی خلق جدید برای حل یک مسئله و ایجاد یک منفعت عمومی. بر این اساس فناوری خصوصیتی دارد که از آن به ایجاد منبع انبوه برای بستر نوآوری تعبیر می‌شود. توصیه آنکه اگر در گذشته جمعی دارای سلاح و جمعی ساکت بودند، این قابلیت سبب می‌شد تا صدای افراد به گوش همگان برسد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاکید بر اینکه سرمایه‌های انسانی و اجتماعی برای توسعه پایدار کافی نیست، خاطرنشان کرد: علاوه بر این منابع ما نیاز داریم که سرمایه‌های انسانی و اجتماعی در بستر فرهنگی دیده شود. در غیر این صورت نادیده گرفتن انسان‌ها را در پی دارد؛ چرا که فرهنگ، مفاهیم مبتنی بر ارزش‌های دینی و بومی است.

وی با ابراز تأسف از اینکه در دنیایی زندگی می‌کنیم که استثنایی‌گرایی منشأ نادیده گرفتن فرهنگی شده است، گفت: این امر باعث شده تا به جای تعامل اجتماعی، سلطه اجتماعی ایجاد شود و استثنایی‌گری آمریکا یکی از نمونه‌های بارز آن به شمار می‌رود.

عامری با بیان اینکه جهان بدون دخالت آمریکا یک جهان آرام‌تر، سالم‌تر و خلاق‌تر است، اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۳۵ سال گذشته ظرفیت‌های فرهنگی زیادی را ایجاد کرده و در این مسیر دو بال علم و فناوری و فرهنگی را مورد توجه قرار داده است.

به گفته وی، کلیه ستادهای علم و فناوری کشور، فرهنگستان‌ها و نهادهای جدید در حوزه علم و فناوری با ظرفیت‌ها و مصوبات این شورا راه‌اندازی شده است.

وی به نقشه راهبری جامع علمی کشور اشاره کرد و با بیان اینکه این نقشه سند مرجعی است که در آن ۲۵۰ اقدام عمل تعریف شده است، اظهار کرد: این سند قرار است تا سال ۲۰۲۵ به همه اهداف ۲۴۰ گانه خود دست یابد و در این مسیر استقلال ایران به عنوان محور اصلی توجه شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال با تاکید بر اینکه برای دستیابی به این هدف به توان همگان نیاز داریم، افزود: هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی مسائل خود را حل کند؛ ولی در شرایطی که نظام سلطه تلاش دارد تا با اهرمی کردن جوانان به اهداف خود برسد، جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا با ظرفیت‌های خود استقلال خود را حفظ کند.

عامری تولید ۹۵ درصد داروها در داخل کشور، کسب رتبه ۱۶ در تولید علم بر اساس پایگاه اسکوپوس و ۱۸ در پایگاه وب آو ساینس را از جمله دستاوردهای علمی کشور نام برد و افزود: در آغاز انقلاب تنها ۱۰۰۰ مقاله از سوی محققان ایرانی، نشر بین‌المللی شد که این عدد در سال ۲۰۱۸ به ۵۰ هزار مقاله بالغ شد. این عدد نشان‌دهنده افزایش ۵۰ برابری ظرفیت‌های ایران است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸ دانشگاه کشور جزو دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته‌اند، گفت: رشد شرکت‌های دانش‌بنیان محصول نگاه ویژه‌ای است که به مقوله علم و فناوری در کشور شده است.

عامری با تاکید بر اینکه آسیای قدرتمند باید توجه کند که قدرت، متوازن باشد و قابلیت‌های لازم را برای همگان ایجاد کند، گفت: تلاش کشورهای اسکاپ باید در مسیری باشد که بتواند در همه کشورهای عضو فضای متعادلی ایجاد کند تا قدرت آسیایی اسکاپ به قدرت تراز جهانی برسد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است