پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103810  | تاریخ خبر : 1398/03/22  | ساعت : 12:10

مدیر توسعه کسب وکار شبکه ققنوس:

کاهش هزینه های تبادل ارزش با استفاده از فناوری بلاک چین/بانک ها در مسیر انقلاب صنعتی چهارم


نصر: مدیر توسعه کسب وکار شبکه ققنوس در حاشیه اینوتکس 2019 مهمترین دستاورد این شبکه را کاهش زمان و هزینه های تبادل ارزش برشمرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فناوری نصر، محمد طهرانی مدیر توسعه کسب وکار شرکت ققنوس در هشتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری در نشست خبری درباره شبکه ققنوس گفت: ققنوس، پلتفرمی شفاف، امن و مقرون‌به‌صرفه بر مبنای فناوری بلاکچین است که از اتصال تعدادی میزبان‌ به صورت غیرمتمرکز تشکیل‌شده است. در حال حاضر هدلینگهای فناوری اطلاعات بانکهای ملی، ملت، پاسارگاد، پارسیان، شرکت توسن و شرکت ققنوس به‌عنوان میزبان در این شبکه حضور دارند، در واقع شرکت ققنوس پس از راه اندازی صرفا به عنوان یک میزبان در شبکه ققنوس است.

وی مهمترین دستاورد این شبکه را کاهش زمان و هزینه های تبادل ارزش برشمرد و افزود: محور اصلی فعالیت شبکه ققنوس، آماده کردن بانک‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات کشور برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم است که به اقتصاد دیجیتالی معروف است.

وی ادامه داد: یکی از الزامات جدی برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم، بحث دیجیتالی کردن دارایی‌ها، پیشنهاد خدمت متمایز به مشتریان و ارتباط ویژه با هرکدام از آن‌ها است.

وی افزود: از دید انقلاب صنعتی چهارم، اقتصادی موفق است که بیشترین فعالیت و تمرکز را در دیجیتالی کردن دارایی‌ها داشته باشد،بنابراین هدف اصلی شبکه ققنوس توکنیزه کردن انواع دارایی‌ها مانند املاک و اموال مازاد بانک‌ها است، تا به یکی از چالش‌های بزرگ که بانک‌ها در بحث دارایی‌های منجمد خود با آن روبه‌رو هستند، پاسخ دهد.

طهرانی با بیان این که شبکه ققنوس با حضور شش میزبان اولیه فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: در این شبکه تصمیمات مربوط به راهبری شبکه بر اساس مکانیزم رأی‌دهی میزبانان است. به‌طورکلی، دو نوع میزبان در این شبکه وجود دارد: میزبان‌های ناظر و میزبان‌های پردازنده. میزبان‌های ناظر که نهادهای نظارتی و حاکمیتی هستند و صرفاً امکان مشاهده تراکنش‌ها در شبکه را دارند و میزبان‌های پردازنده که علاوه بر مشاهده، قادر به صحت‌سنجی، ثبت و ذخیره کلیه تراکنش‌ها و عملیات کاربران خود هستند. همچنین در این شبکه امکان افزودن میزبان‌های جدید با اخذ آراء بیش از نیمی از میزبان‌های فعال، وجود دارد.

وی اضافه کرد: این شبکه با بهره‌گیری از مزایای فناوری زنجیره‌بلوک و دفاتر کل توزیع‌شده، فرآیند الزامات قانونی بانک‌ها را مبنی بر شناسایی و احراز هویت مشتری تسهیل کرده است. به این معنی که هویت به‌صورت دیجیتالی و توکن در اختیار سرویس‌گیرندگان و سرویس‌دهندگان قرار گیرد. از دیگر موارد کاربرد که در بستر ققنوس در حال پیاده‌سازی است می‌توان به پرداخت فردبه‌فرد، توزیع وثایق بانکی، مدیریت وفاداری مشتریان و پیش‌فروش توکن سکه طلا اشاره کرد.

به گفته مدیر توسعه کسب وکار ققنوس، سال 2025 فناوری بلاک چین در جهان به بلوغ خواهد رسید و ققنوس نیز به عنوان بزرگترین شبکه بلاک چینی کشور در این سال جذب 10 درصد از GDP کشور را در شبکه ققنوس هدف گذاری کرده است.

وی همچنین به خلق رمز ارز پیمان در شبکه ققنوس - که در بانک ها قابل تبدیل به پول یا طلای معادل است - اشاره کرد و گفت: رمز ارز پیمان قابل رگولاتوری است و ما با خلق این رمز ارز در حال پول زدایی از تراکنش ها در کشور هستیم . به گفته طهرانی، هر پیمان معادل 30 صوت یا 30 میلی گرم طلای 24 عیار است که طلای پشتیبان این رمز ارز در بانک ها وجود دارد و تیم نظارت بنیاد ققنوس به طور پیوسته طلای پشتیبان رمز ارز پیمان را در بانک ها مورد نظارت و ارزیابی قرار می دهد.

وی گفت: هر رمز ارز پیمان، 100 هزار تراکنش را پوشش می دهد و کارمزد آن حدود 18 ریال است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است