پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103861  | تاریخ خبر : 1398/03/23  | ساعت : 13:33

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در پاسخ به «نصر»:

فصل برداشت چوب تمام شده و مجوزی برای قطع درختان صادر نمی شود/ در حوزه دریاچه ارومیه با محدودیت کشاورزی مواجه هستیم


نصر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: فصل برداشت چوب تمام شده و مجوزی برای قطع درختان صادر نمی شود و مواردی که در جاده ها مشاهده می شود چوب های دپو شده ای هستند که چند ماه قبل بریده شده اند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، "اکبر فتحی" صبح امروز در نشستی خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به تشریح عملکرد سازمان متبوع خود پرداخت و افزود: توسعه روستایی در بخش کشاورزی و دامی اصلی ترین هدف سازمان جهادکشاورزی است که سازمان جهاد کشاورزی با پشتیبانی فنی و مهندسی این مهم را پیگیری می کند.

وی به روند رو به رشد جمعیت کشور اشاره کرد و ادامه داد: ما نیازمند رسیدن به امنیت غذایی هستیم، رسیدن به این مهم به غیر از استفاده از روش های نوین کشاورزی و بهبود صنعت کشاورزی و دامی ممکن نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به بحران خشک شدن دریاچه ارومیه، گفت: در حوزه دریاچه ارومیه با محدودیت کشاورزی مواجه هستیم چرا که کاهش آب دریاچه به طور مستقیم در صنعت کشاورزی تاثیر می گذارد و دستگاه های مسئول را مجبور به اعمال سیاست های محدود کننده نیز در اطراف دریاچه می کند.

فتحی در ادامه به حمله ملخ ها به شمال استان اردبیل اشاره کرد و افزود: دفع حمله ملخ ها در مرز بین آذربایجان شرقی و اردبیل از جمله عملکردهای موفق سازمان جهاد کشاورزی بود که کانون های این ملخ ها توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شناسایی و با اقدامات فنی حمله این آفت به بخش کشاورزی استان دفع شد.

وی از کشت گلخانه‌ای به عنوان یکی از روش های نوین کشاورزی نام برد و گفت: سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان تا سال 96 به 56 هکتار بود که این رقم در سال جاری به 165 هکتار رسیده استو امروز آذربایجان‌شرقی رتبه دوم کشور در کشت گلخانه‌ای است.

فتحی یادآورشد: میزان تولید محصولات کشاورزی در استان به 700 هزارتن رسیده است که در مقایسه با سال گذشته افزایش 5درصدی را شاهد هستیم البته این آمار در نوع محصولات متفاوت است.

وی در رابطه با خرید تضمینی گندم نیز اظهار کرد: در حال حاضر ۴۰۰ تن گندم از خداآفرین خریداری شده و پرداخت وجه نیز همزمان با خرید انجام می‌گیرد.

فتحی در پاسخ به خبرنگار فارس در رابطه با ویلاسازی ها و تغییرکاربری های بی رویه در اراضی باغی و کشاورزی در مناطق هروی، امند، صوفیان، باسمنج و ارسباران گفت: برخی از این ویلاها در گذشته انجام گرفته است که تعدادی از آنها دارای مجوز بوده ولی تعدادی از آنها بدون مجوز هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر هر گونه ویلاسازی غیرمجاز با برخورد جدی روبه رو بوده و در صورت بی‌توجهی به تذکرات اقدام به قلع و قمع آنها با اجازه دستگاه قضایی خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی متذکر شد: در سال گذشته ۱۰۴۳ مورد طرح دعوی برای ویلاسازی‌ها انجام گرفته است.

فتحی در رابطه با وضعیت تغییر کاربری اراضی گفت: تغییر کاربری در استان وجود دارد و در کل این کار ممنوع است مگر با اجازه کمیسیون که تائیدات لازم برای تغییر کاربری را با بررسی انجام می‌دهند.

این مقام مسئول در پاسخ به خبرنگار «نصر» در رابطه با ادامه قطع و حمل گسترده درختان از مناطق مختلف استان به ویژه ارسباران، اظهار داشت: در رابطه با جنگل‌های ارسباران نگرانی خاصی نداریم و از رسانه‌ها تشکر می کنیم که با حساسیت نسبت به جنگل‌ها مسائل را پیگیری می کنند، ولی قطع انبوه درختان در ارسباران وجود ندارد و موردی مشاهده شده است که برای آنها نیز پرونده قضایی تشکیل یافته و صدور حکم شده است.

فتحی اضافه کرد: فصل برداشت چوب تمام شده و مجوزی برای قطع درختان صادر نمی شود و مواردی که در جاده ها مشاهده می شود چوب های دپو شده ای هستند که چند ماه قبل بریده شده اند.

وی تاکید کرد: قطع جنگل های ارسباران همیشه ممنوع است و هیچ مجوزی برای قطع درختان جنگلی صادر نشده و نمی شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است