پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103981  | تاریخ خبر : 1398/03/26  | ساعت : 07:20

یادداشت نصر/

قدمت آجیل از تبریز، ثبت پایتخت آجیل به نام فاروج


نصر: کهن شهر تبریز از دیرباز در صنعت غذا و خوراک شهرتی جهانی داشته و همه ساله با تلاش فعالان این حوزه به موفقیت های متعددی دست می باید، "آجیل" یکی از مهم ترین سوغات و خشکبارهای به نام تبریز است که قدمت آن به عصر قاجار بر می گردد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

آجیل تبریز به دنبال ابتکار پیشکسوتان این عرصه در نحوه فرآوری از جمله آجیل پزی و آجیل فروشی "تواضع" در سال 1333 موفق به کسب سه مدال درجه یک از وزارت کشاورزی وقت شد.

آجیل تبریز به سبب قدمت و فعالیت بیش از 500 آجیل فروشی در سطح شهر، در سال 95 با پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی معنوی کشور به ثبت رسید، حال با گذشت دو سال از ثبت آجیل خوش طمع تبریز در فهرست ملی و واقف بودن سازمان مرکزی به قدمت بیش از 100 سال تهیه و تولید آجیل در تبریز، روز گذشته نماینده مردم شهر "فاروج" از توابع استان خراسان شمالی از دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر ثبت این شهر به عنوان "پایتخت آجیل" کشور خبرداد.

این موضوع در حالی جریان گرفته است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین اداره کل میراث فرهنگی استان، فرصت کافی برای پیگیری این موضوع را پس از ثبت آجیل در فهرست آثار ملی داشتند.

طبق متن خبر منتشر شده در سایت رسمی سازمان میراث فرهنگی کشور به نقل از اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی، " هادی شوشتری" نماینده مردم فاروج در مجلس شورای اسلامی بر مرغوبیت بالای آجیل و خشکبار در فاروج تاکید داشته و رتبه نخست کیفیت محصولات آجیلی را به این شهر منتصب دانسته است.

حال موضوعی که قابل تامل است، بذل و بخشش عناوین مختلف ملی است که در سال های اخیر اعطای آن ها رواج پیدا کرده، به طوریکه نحوه گزینش و انتخاب در عناوین مذکور همچنان غیر شفاف بوده و طی سال های اخیر شهرهایی که ظرفیت های بالقوه ای در حوزه های مختلف دارند، نادیده گرفته می شوند.

سخن آخر اینکه مُهر قدمت و شایستگی کهن شهر تبریز در حوزه های تاریخی، فرهنگی، هنری و اجتماعی طی قرن ها در دفتر تاریخ به ثبت رسیده است اما نکته حائز اهمیتی که برای مردمان این شهر و همچنین اصحاب رسانه که بازوی مطالبه گر جامعه هستند، وجود دارد عدم پویایی مسئولان استانی و شهری در حفظ و تقویت ظرفیت های موجود این استان است، تا زمانی که خود با داشته هایمان سرناسازگاری و بی مهری داشته باشیم، مشاهده اتفاقاتی این چنین محتمل خواهد بود.

*نویده رئوف­ فرد

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است