پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   104054  | تاریخ خبر : 1398/03/28  | ساعت : 14:50

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار نصر؛

پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی،چتر حمایتی جوانان توانمند استان / نوآوری؛ راه حل نجات صنعت کشور


نصر: رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: در تلاش هستیم این مجموعه های علمی را به کارکرد و جایگاه اصلی خود بازگردانیم و پارک علم و فناوری استان را به چتری حماتی برای جوانان توانمند این استان تبدیل کنیم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فناوری نصر، عبدالرضا واعظی با حضور در تحریریه نصر در گفت و گو با خبرنگاران نخستین رسانه های دیجیتال شمال غرب کشور، با بیان اینکه اولین پارک علم و فناوری در دنیا حدود ۷۰ سال قبل ایجاد شد و پارک‌های علم و فناوری در ایران نیز از حدود ۱۸ سال قبل و با هدف تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و تبدیل ایده به محصول راه‌اندازی شدند، گفت: مقرر شد این پارک ها  محلی برای تکمیل چرخه تبدیل علم به ثروت و به خدمت گرفتن دانش در راه اقتصاد به شمار ‎آیند.   

وی افزود: درست است که پارک های علم و فناوری ، با هدف تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت ایجاد شدند اما حقیقت این است که صنعت با تنفس مصنوعی پول های جاری از اقتصاد نفتی پایدار است و وابسته به علم فناوران نیست که تشنگی را حس کند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه کشف نفت و درآمدهای حاصل از آن در ایران باعث شد کمتر سراغ ایده های خلاقانه و نوآوری برویم، اذعان داشت: اقتصاد باید بر پایه دانش انسانی باشد در حالی که ما در سال های گذشته به اقتصاد نفتی تکیه کردیم.

وی اضافه کرد: از طرفی صنعتی که بر پایه مونتاژ قطعات می چرخد، مسلما در شرایط تحریم به مشکل بر می خورد و گسترش این صنعت برون گرا باعث شد نیازی به ارتباط صنعت و دانشگاه احساس نشود و دانشگاه تئوری محور هم نیازی ارتباط با صنعت نمی دید.

رئیس سابق اداره ارتباط با صنعت، مالکیت فکری و کارآفرینی دانشگاه تبریز، افزایش قیمت دلار در ماه های اخیر و وابستگی صنعت به قطعات مونتاژی را به نفع شرکت های دانش بنیان دانست و اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان در این مدت می توانند به راحتی فعالیت کرده و سودآوری داشته باشند .

وی افزود: در حال حاضر، بازار آماده است تا گره کور محصولات شرکت های دانش بنیان را حل و فصل نماید، در این صورت جلوگیری از خروج ارز از کشور، ایجاد اشتغال و شناسایی ظرفیت های پارک علم و فناوری به محققان پژوهشگران و دانشجویان نیز مهیا خواهد شد.

واعظی با بیان اینکه برای استفاده از این فرصت در تلاش هستیم این مجموعه های علمی را به کارکرد و جایگاه اصلی خود بازگردانیم، گفت: پارک علم و فناوری حلقه اتصال صنعت و دانشگاه است، هر چند این اتفاق دیر افتاده است ولی به منظور تکمیل فرآیند تبدیل علم به ثروت و تبدیل دانشگاه ها به نسل سوم باید اقتصاد را از منابع دولتی جدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه تا کنون فرصت های بسیاری را در استان برای همدلی از داده ایم، اظهار داشت: پارک علم و فناوری به عنوان یک مجموعه علمی باید در آن به روی همه باز باشد  و نباید اجازه دهیم سمت سویی داشته باشد و کاملا فرا سازمانی، فرا جناحی و فرا دانشگاهی باشد.

وی ، پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی را  به عنوان چتر حمایتی جوانان توانمند خواند و ادامه داد: این مجموعه علمی باید مکانی باشد که در سطح استان به آن افتخار شود و مدیران کشوری برای بازدید از ان به استان بی آیند.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در ادامه به اهمیت تامین منابع مالی برای پارک علم و فناوری اشاره کرد و گفت:زمانی که بودجه مورد نیاز برای حمایت از شرکت های مستقر در پارک فراهم نباشد، جوانان نارضاتی خواهند داشت و فناوری پیش نخواهد رفت.

وی اضافه کرد: بودجه نوعی  ابزار اعمال مدیریتی به حساب می آید و در این مدت کوتاه سعی کردیم با تامین بودجه لازم، تمام تعهدات عقب افتاده  نسبت به فناورها را عملی کرده و تمام بدهی های پارک را پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز حیات برخی دانشجویان و استادها در دانشگاه وابسته به مقاله بسته است ، اذعان داشت:دانشجویان باید آگاه باشند که محصول تحقیقی مراکز علمی (مقاله) در این مکان به محصول تبدیل و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: در این راستا با ارائه تسهیلات مالی برای شرکت ها دانش بنیان و تا سقف 12 میلیون تومان برای ایده های نوآورانه از فناوران حمایت می شود و این پارک در کنار تسهیلاتی که با شرایط صفر تا ۲ درصد سود ارائه می دهد ،کمک می کند که شرکت ها بعد از تولید محصول بازاریابی انجام دهند.

واعظی با بیان اینکه در این فضای فکری، شرکت ها باید حضور نهاد حمایتی را حس کنند، گفت:254 ایده از دی ماه تا کنون از طریق سامانه پارک علم و فناوری استان ثبت نام کرده اند و فضای رقابتی برای حضور در پارک ایجاد شده است و این امر به رشد پارک کمک خواهد کرد، همچنین در سال 97، 19شرکت های فناور واقع در پارک  میلیارد فروش داشته اند که یک امار مثبت است.

رئیس پارک علم و فناوری استان مشکل اصلی اکوسیستم نوآوری و استارت آپی تبریز را الگو های فرهنگی اشتباه  دانست و گفت: تا زمانی که  با رویه اشتباهی کنونی پیش برویم در اکوسیستم فعلی ،یک خلاقیت می میرد از این رو نیازمند فضاهایی هستیم که در پرورش فرهنگ کارآفرینی و نوآوری نقش ایفا کنند.

وی با بیان اینکه در عصر حاضر اعمال تغییر در شیوه‌های علمی و آموزشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ادامه داد: در صدد هستیم با احداث پارک علمی کودک  مکان مناسبی را برای نوجوانان فراهم کنیم تا با استفاده از روش‌های آموزشی جدید، مبانی علمی و تکنولوژی پایه را گسترش داده و عملا آنان را آشنا با فرایندهای علمی نمایم.

وی افزود:فضای پارک علم و فناوری کودک می تواند بستری برای آشنایی دانش آموزان با دانش‌های نوین  ،  آموزش کار گروهی در بین دانش‌آموزان از طریق ایجاد گروه‌های فناوری،پرورش استعداد‌های دانش‌آموزان از طریق آموزش مهارت‌های علمی و فناوری،حمایت از تشکیل تیم‌های دانش‌آموزی نوآور به منظور ساخت محصولات فناورانهو  ایجاد بسترها و مشوق‌های لازم به منظور افزایش ثبت اختراع در بین دانش‌آموزان، باشد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است