پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   104140  | تاریخ خبر : 1398/03/29  | ساعت : 11:34

امیر کریم زاد شریفی*

از مدیران رسانه گریز تا شکایت از رسانه ها! / چرا رسانه ها در آذربایجان شرقی تهدید می شوند!


نصر: شکایت حق هر شهروندی است و بر اساس قانون اگر هر فردی به این نتیجه برسد که حق اش ضایع شده است شکایت به دادگاه عادل یک راه معقول و منطقی است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

رسانه ها نیز به عنوان رکن چهارم دموکراسی همواره تلاش دارند تا زمینه انتشار و اطلاع رسانی رویدادها را فراهم آورند خواه اینکه در بسیاری از موارد انتشار هر خبر و مطلبی موافقان و مخالفانی می تواند داشته باشد و این ذات خبر است.

اما متاسفانه در سال های اخیر "تهدید رسانه ها به شکایت" به ابزاری برای تغییر رفتار، عقب نشینی در نقد و همچنین تحت فشار قرار دادن فعالین رسانه تبدیل شده است که متاسفانه برخی از مدیران شهرمان تبریز نیز از این قائده مستثنی نیستند.

فراخوان اخیر رئیس محترم قوه قضاییه  در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی نکات بسیار جالب و در نوع خود کم نظیری داشت که به برخی از آنها اشاره می شود.

توسعه شبکه های اجتماعی و ایجاد بسترهای جدید تعاملی این فرصت را در اختیار مدیران رسانه ها و مردم قرار داده است تا زمینه ارزیابی موضوعات مختلف را در مدت زمان بسیار اندکی فراهم نمایند.

انتشار نظرات یا همان کامنت ها اگرچه در برخی از موارد به دلیل نبود فرهنگ مناسب با جملاتی رکیک و غیر قابل دفاع همراه است ولی در کل این امکان را فراهم می آورد تا بازخورد افکار عمومی در موضوعات مختلف حاصل شود.

در فراخوان حجت الاسلام رئیسی رئیس محترم قوه قضاییه آمده است: " امروزه با گسترش دسترسی‌های ارتباطاتی، فارغ از چارچوبهای سنتیِ خشک و دیوان‌سالارانه، فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی به فرصتی بزرگ برای کم ‌کردن فاصله‌های زمانی و مکانی در ارتباطات و به اشتراک‌گذاری نظرات تبدیل شده است. از این فرصت باید برای دریافت نظرات مردم و نخبگان از «ایده تا بازخورد» به بهترین نحو استفاده کرد."

این نگاه متفاوت و در عین حال ارزشمند باید به گفتمان مشترک مدیران در وهله اول تبدیل شود چرا که در بسیاری از موارد مدیران استانی و شهری صرفا به واسطه نظرات و کامنت ها شکواییه قضایی علیه رسانه های مستقل تنظیم می کنند ؛  البته با دقت نظر و تخصص قضات محترم پاسخ لازم به شاکیان داده می شود.

بسیاری از کارشناسان علم ارتباطات معتقدند: دانش و فهم فلسفه شبکه های اجتماعی را نداریم و در این حوزه فقط صاحب دانش فنی هستیم. در واقع درکی از فلسفه شکل گیری رسانه های مدرن اجتماعی نداریم.

این عدم شناخت متاسفانه در بسیاری از موارد فرصت های طلایی را به تهدید تبدیل می کند که خسران های زیادی به بار می آورد.

دکتر محمد رضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی نیز به تبع سایر استانداران دولت تدبیر و امید ممنوعیت طرح دعوا ازسوی دستگاه ها علیه رسانه های استان را بارها رسانه ای کرده است اما این در حالی است که بسیاری از رسانه ها در همین دوران از سوی مدیران به دادگاه های قضایی احضار شده اند البته بدون رعایت اصول قانونی چرا که بر اساس اصل 23 قانون مطبوعات، "هرگاه درمطبوعات مطالبی مشتمل بر توهین یا افترا، یاخلاف واقع ویا انتقاد نسبت به شخص (اعم از حقیقی یاحقوقی) مشاهده شود،ذی نفع حق دارد پاسخ آن را ظرف یک ماه، کتبا برای همان نشریه بفرستدو نشریه مزبور موظف است اینگونه توضیحات و پاسخها را در یکی از دو شماره ای که پس از وصول پاسخ منتشر می شود، درهمان صفحه وستون، وبا همان حروف که اصل مطلب منتشر شده است، مجانی به چاپ برساند، به شرط آنکه جواب از دوبرابر اصل تجاوز نکند و متضمن توهین و افترا به کسی نباشد."

این در حالی است که در بسیاری از موارد مدیران بی توجه به این اصل قانونی صرفا به منظور تحت فشار قرار دادن و تغییر رفتار در فعالیت مستقل رسانه اقدام به شکایت قضایی می کنند که نیاز به تقویت توان ارتباطی چنین مدیران رسانه گریزی بیش از پیش احساس می شود.

بی تردید تحت فشار قرار دادن رسانه برای پیشگیری از انتشار نقدها فضای شهر و استان را کانالیزه کرده و به سمتی سوق نمی دهد که نوید توسعه و پیشرفت از آن به مشام برسد.

امیدواریم بعد از انتشار فراخوان رئیس محترم قوه قضاییه فضای آزاد رسانه ای به معنای واقعی محقق شود و شاهد آن باشیم که شکایت از رسانه ها از دیپلماسی تهدید مدیران خارج شود.

 

*سردبیر

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

متاسفانه شرایط سیاسی و فرهنگی تبریز متناسب با ظرفیت های آن نیست مسئولان هم به تبع همین ضعف انتخاب و فعالیت می کنند که در این وادی رسانه ها ضربه می خورند
08:01:39 1398/04/01
آذری
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است