پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   104540  | تاریخ خبر : 1398/04/05  | ساعت : 07:30

نائب رئیس اتاق بازرگانی تبریز در گفت و گو با "نصر" :

"جوانگرایی" در اتاق بازرگانی تبریز یک ضرورت حیاتی است/ "تحریم ها" فرصتی طلایی برای تولید کنندگان داخلی


نصر: عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز گفت: پوست اندازی و جوانگرایی در اتاق بازرگانی تبریز یک ضرورت حیاتی است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "عباس کمالی" در جریان بازدید از تحریریه آژانس خبری تحلیلی نصر این رسانه را یکی از رسانه های معتبر و مستند کشور خواند و افزود: همین که در بسیاری از محافل استانی و حتی خارج از استان به مطالب و خبرهای این رسانه رجوع می شود نشان از موفقیت نصر در وادی رسانه ای کشور دارد.

وی ضمن آرزوی موفقیت برای دست اندرکاران نخستین رسانه دیجیتال شمال غرب کشور اظهار داشت: با تداوم رو به رشد توسعه این رسانه در آینده نزدیک شاهد موفقیتت های بیش از پیشی برای خانواده بزرگ نصر خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به تغییرات مدیریتی صورت گرفته در اتاق بازرگانی تبریز اظهار داشت: باید دست در دست هم دهیم ؛ اقداماتی را انجام دهیم تا دغدغه ها و چالش های بخش خصوصی شنیده شود و این چالش با نقش آفرینی اتاق های بازرگانی قابل حل است.
کمالی افزود: رسالت اتاق های بازرگانی بسیار بزرگ و اثرگذار است در شرایط کنونی باید همگام با تکنولوژی روز دنیا کمیسیون های اتاق بازرگانی را همانند اتاق های بازرگانی و صنعت و تجارت کشورهای اروپایی به روز نگه داریم تا بتوانیم با علم روز دنیا رقابت کنیم.
وی با تاکید بر نقش کلیدی حضور جوانان در عرصه های اجرایی اتاق اذعان داشت: با حضور جوانان در اتاق بازرگانی می توانیم اتاقی پویا و پر نشاط داشته باشیم، مشاوران جوان در راس امور زمینه خط دهی به جامعه و تولید کنندگان را فراهم می کنند چرا که این جوانان خواه یا ناخواه با علم روز دنیا سرکار دارند.
کمالی اضافه کرد: برخی ها از جابجایی و جایگزینی جوانان به جای خود، هراس دارند اما باید فرصت سازی کرد و در کنار جوانان برای انتقال تجربیات خود به آن ها در صحنه حضور داشته باشیم.

ضرورت پوست اندازی اتاق بازرگانی تبریز
نائب رئیس اتاق بازرگانی تبریز پوست اندازی در اتاق بازرگانی تبریز را امری حیاتی خواند و اظهار داشت: بدون شک با پوست اندازی در اتاق بازرگانی موافق هستم و این مسئله را نیاز مبرم در اتاق می دانم، فردی که سالیان طولانی در اتاق بازرگانی حضور دارد و فقط با "بله و خیر" گفتن در جلسات فعالیت می کند بدون شک موجب بطالت در وقت می شود.

 

تحریم ها فرصت ساز هستند
وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار نصر که آیا تحریم ها برای صنایع بومی کشور فرصت ساز بوده اند یا خیر؛ اذعان داشت: تحریم های آمریکا علیه ایران موجب فرصت سازی برای نخبگان و تولیدکنندگان کشور شد برای مثال فرض کنید در خانه ای که منابعی وجود ندارد سعی می کنیم منابعی را درست کنیم و این مسئله دقیقا در کشور و در دوران تحریم رخ می دهد.
کمالی تاکید کرد: باید از این فرصت ها به بهترین شکل استفاده کنیم تا آینده درخشانی را هم برای خود و هم برای کشور رقم بزنیم .
وی با رد سیاه نمایی ها در عرصه صنعت و تولید کشور گفت: سیاه نمایی در هر زمان وجود دارد اما در همین زمان هم تولیدکنندگانی را سراغ دارم که سه شیفتی در مجموعه هایشان فعالیت دارند.
وی افزود: برخی از تولیدکنندگان سیاه نمایی می کنند و سعی در سواستفاده کردن از وضعیت دارند اما این درست نیست و باید مقابل این سیاه نمایی ها ایستاد.

این صنعتگر و تولید کننده اظهار داشت: متاسفانه در برهه ای از زمان آن قدر قیمت ارز پایین بود که دامپینگ رخ می داد ولی خوشبختانه امروز اینگونه نیست و آرامش در بازار ارز و به تبع آن در تولید و صنعت به مرور ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: در کشور باید کالاهایی تولید شود تا ضمن اینکه قابل رقابت با کالاهی خارجی باشد مقابل واردات بی رویه  نیز گرفته شود چرا که این تقاضا است که سهم عرضه در بازار را مشخص می کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز افزود: متاسفانه در طول تاریخ همواره قدرت چانه زنی و نفوذ تجار از  تولیدکنندگان و صنعتگران بیشتر بوده است و این به خاطر واردات بی رویه محصولاتی است که در داخل تولید می شد، تجار به راحتی می توانند بدون دغدغه نیروی انسانی و واحد تولیدی خاص واردات خود را انجام دهند اما تولیدکنندگان با نیروی انسانی بالا و اشتغال زایی در جامعه سعی دارند ارزش افزوده ایجاد کنند.
وی خاطر نشان کرد: اما نمی شود همه درها را بست و اصلا واردات انجام نداد باید برخی مواد اولیه وارد کشور شود اما باید با علم و بررسی های صورت گرفته واردات انجام گیرد.

 

نقش اتاق ها در برون رفت از مشکلات
کمالی در پاسخ به این سئوال که در شرایط کنونی نقش اتاق های بازرگانی برای برون رفت از مشکلات چیست ؟، گفت: اتاق بازرگانی همیشه در جایگاه مشورتی بوده و جایگاه اجرایی و تصمیم گیری ندارد. اتاق بازرگانی می تواند با تشکیل کار گروه های ویژه متشکل از نخبگان و جوانان بهترین راه حل ها را برای گره گشایی از صنعت پیدا کند.

وی افزود: این راه حل ها توسط نماینده اتاق در اتاق ایران و حتی در کنار دولت مطرح می شود و با پیگیری های لازم از سوی اتاق ها این طرح ها توسط دولت به تصویب می رسد اما باید مثل هرکاری پیگیری مورد نیاز در این طرح ها صورت گیرد که این وظیفه اصلی اتاق های بازرگانی است.
وی اذعان داشت: نخبگان و تولید کنندگان هر کدام به تنهایی نمی توانند با استاندار و مسئولین اجرایی دیدار کنند و مشکلات خود را مطرح نمایند اما اتاق مکانی است که با تجمیع نظرات این نخبگان و تولیدکنندگان در کار گروه های ویژه طی جلساتی با استاندار و مسئولین اجرایی مشکلات خود را طرح و حل کنند.

 

اتاق بازرگانی تبریز همگن است

این عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تبریز در خصوص وضعیت مدیریتی اتاق بازرگانی تبریز بعد از انتخابات اخیر هیات نمایندگان اظهار داشت: اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز خوشبختانه در حال حاضر ترکیبی همگن دارند و رقابت انتخابات رفته رفته کم رنگ تر می شود که امیدواریم همه با هم در کنار یکدیگر با انتقال تجربیات و علم خود اتاقی پر نشاط و پویا تشکیل دهیم.
وی با اشاره به سیاست های مدیریتی اتا در سال های گذشته گفت: متاسفانه در سال های اخیر اتاق بازرگانی تبریز به سمت جوانگرایی حرکتی نداشته است که امیدواریم با تیم مدیریتی جدید و با بهره مندی از ظرفیت سایر اعضای هیات نمایندگان به ویژه پیشکسوتانی که حقی بر گردن جوان ها دارند، این موضوع را عملیاتی کنیم.

حضور وزیر و نائب رئیس مجلس "ترک زبان" یک فرصت استثنایی

کمالی حضور رضا رحمانی در راس وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور و مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی را فرصتی مغتنم برای استان خواند و افزود: همیشه در جلسات فعالان اقتصادی استان اعتراض داشتیم که چرا مسولان از ترک زبان نیستند و یا وزیری در راس امور از استان آذربایجان شرقی انتخاب نمی شود؛  به لطف خدا با حضور آقای دکتر رحمانی در راس امور وزارت خانه صمت بسیاری از چالش های صنعتگران حل شده است.

وی ادامه داد: گزارش های ماهانه خدمت وزیر محترم ارایه می شود تا ضمن بررسی چالش ها اقداماتی نیز در مسیر رفع چالش ها برداشته شود که خوشبختانه در ماه های اخیر اقدامات بسیار ارزشمندی نیز عملیاتی شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است