پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   104988  | تاریخ خبر : 1398/04/15  | ساعت : 08:08

دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده؛ فوق تخصص جراحی تومورهای ارتوپدی:

70 درصد تومور های بدخیم اندام ها قابل درمان هستند


نصر: فوق تخصص جراحی تومورهای ارتوپدی گفت: 70 درصد تومور های بدخیم اندام ها قابل درمان هستند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده  در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار نصر افزود: تومورهای که به صورت اولیه در اندام ها به وجود می آیند و یا از سایر نواحی بدن به اندام ها سرایت می کنند، مثل تومورهای سرطان پستان، ریه، کلیه و ... که می توانند استخوان ها را مورد تهاجم قرار دهند و باعث درد و شکستگی در استخوان ها شوند که در حیطه تخصصی این رشته قرار دارند.

وی اظهار داشت: تومور های ارتوپدی به دو دسته خوش خیم و بد خیم تقسیم می شوند تومور های خوش خیم بیشتر به صورت توده بروز می کنند که که اغلب رشد آرام دارند ولی گاهی موارد رشد سریع دارند تومورهای خوش خیم توانایی سرایت به سایر نواحی بدن را ندارند و درمان آنها در ضورت بروز علامت فقط جراحی است اما تومور های بدخیم که معمولا رشد سریعتری دارند قابلیت سرایت به سایر نواحی بدن و خطر مرگ را دارند.

وی ادامه داد: شایع ترین محلی که در صورت انتشار تومور های بدخیم ارتوپدی درگیر می شود ریه است چون ریه ها اولین محل تصفیه خون اندام ها پس از برگشتن به قلب هستند.

دکتر ابوالقاسم زاده ادامه داد: خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و روش های درمان پزشکی در حال حاضر به طور میانگین حدود 70 درصد تومور های بدخیم اندام ها قابل درمان هستند و مابقی این بیماران به علل مختلف مثل تاخیر در تشخیص یا درمان و در نهایت سرایت بیماری به اعضای دیگر و دچار شکست در درمان می شوند.

وی تصریح کرد: تومورهای اندام شیوع کمتری از سایر سرطان های شناخته شده در جامعه دارند و چون بسیاری از بیماران علائم اولیه آن را جدی نمی گیرند بطور شایعی این بیماران با تاخیر در مراجعه دچار عوارض بدی ناشی از درمان دیر هنگام می شوند بنابراین این نکته بسیار مهم است که درد های بدون توجیه در هرناحیه از اندام و توده هایی که اخیرا ایجاد شده و در حال رشد هستند جدی گرفته شود و سریعا با پزشک ارتوپدی مشورت شود.

این متخصص جراحی تومورهای ارتوپدی افزود: دردهای بدون توجیح دردهایی هستند که علت مشخصی مثل ضربه و فعالیت سنگین باعث ایجاد آنها نشده و در حالت استراحت نیز حس می شوند و بخصوص در شب ها تشدید می شوند، در صورتی که این درد ها بیش از دو هفته ادامه داشته باشد و به مسکن پاسخ ندهند می بایست بررسی انجام شود.

وی ادامه داد: درد های عادی استخوان و مفاصل  با استراحت کاهش می یابند ولی درد های تومور معمولا با استراحت نیز حس می شوند و ارتباطی با فعالیت بیمار ندارند.

دکتر ابوالقاسم زاده  با بیان اینکه علامت مهم دیگر تومور های ارتوپدی ، توده است که گاهاسال ها در ناحیه ای از بدن وجود دارند و رشد آهسته ای دارند ، اضافه کرد: هرگونه توده بافت نرم یا استخوانی جدید یا هر گونه تغییر به سایر این توده ها نیازمند بررسی دقیق می باشد و توصیه می شود حتما جهت بررسی و خارج کردن این توده ها که گاهی بدون بررسی و با شک به توده چربی خارج می شوند به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه شود برای اینکه در موارد قابل توجهی این توده های با ظاهر ساده که تصور می شود توده چربی باشند بعد از بررسی پاتولوژی تومور بد خیم گزارش شده اند و برداشتن ناکافی و نادرست این توده ها باعث گسترش بیماری وعواقب بدی برای بیمار شده است . بعد از درمان تومور ها می بایست پیگیری طولانی مدت انجام شود ،چون احتمال عود توده حتی سال ها بعد از درمان وجود دارد و در صورت تشخیص به موقع می توان عود هارا نیز راحت تر درمان کرد.

وی ادامه داد: عواملی که باعث ایجاد تومور های بدخیم در اندام ها می شوند اغلب ناشناخته اند ولیعواملی مثل تغذیه بد ، فاکتور های ژنتیکی وارثی ، محیط زیست نامناسب و مواجهه با اشعه های رادیو اکتیو عوامل شناخته شده برای بروز این توده ها هستند.

وی گفت: مصرف بیش از حد غذاهای آماده یا اصطلاحا فست فود ها ، استفتده از مواد غذایی تراریخته که از اصطلاح ژنتیکی گیاهان و حیوانات به دست آمده اند عوامل مهم افزایش شیوع این تومور ها هستند.

این متخصص جراحی تومورهای ارتوپدی گفت: همچنین مصرف بیش از حد سموم نباتی و علف کش ها در کشاورزی باعث نفوذ این سموم به داخل محصولات کشاورزی شده و خطر ابتلا به تومور های ارتوپدی را بالا می برد.

وی ادامه داد: تومورهایی ثانویه ارتوپدی از سایر اعضا به اندام ها سرایت می کنند شایعترین سرطان هایی که به اندام ها ...دارند شامل کلیه، پستان ، پروستات، ریه  و تیروئید هستند.

وی تصریح کرد: درمان تومور های ارتوپدی نیازمند یک تیم پزشکی کامل شامل پاتولوژیست ، متخصص تیمی درمانی ، متخصص رادیو تراپی متخصص قلب و داخلی در کنار جراح فوق تخصص تومور می باشد برای بازسازی نواحی دیگر با توسعه بعد از جراحی خارج کردن تومور نیاز به پروتز های خاص تومور و امکانات جراحی ویژه می باشد که با تجهیزات مورد استفاده جراحی های معمول ارتوپدی متفاوت هستند.

دکتر ابوالقاسم زاده  با بیان اینکه با توجه به تحریم های اخیر،مشکلاتی در واردات و تهیه این پروتزها که اغلب بسیار گران قیمت می باشند ایجاد شده است ، اظهار داشت: این نکته بسیار مهم است تا توجه ویژه ای به تهیه این امکانات ضروری صورت گیرد چون بر خلاف پروتزهای عادی لگن و زانو که اغلب برای ارتوپدی مفاصل استفاده می شوند این پروتزها پیچیده تر بوده و بیمار در ...فرصت زیادی برای ...ندارند.

وی در پایان تاکید کرد: خوشبختانه بیمارستان بهبود تبریز با کادر مدیریت بسیار فعال خود تقریبا تمام امکانات لازم برای جراحی تومور های ارتوپدی را فراهم کرده است و تیم جراحی و درمانی کامل جهت درمان مناسب این بیماران در حال تکمیل است تا برای بیماران نیازمند تمام مراحل تشخیص درمان را از ابتدا تا انتها به همین ...انجام شود و کیفیت درمان نیز بهتر شود چون بعضا درمان های همراه کنار جراحی مثل شیمی درمانی و رادیو تراپی در صورت نامناسب بودن به عوارض بد و حتی مرگ بیمار شده اند.

این گزارش حاکی است،  بیمارانی که نیازمند به بررسی و درمان در زمینه تومور های ارتوپدی دارند می توانند با تعیین وقت قبلی از طریق تماس با شماره های  35537253 و 09390270146 جهت ویزیت دریافت ... مناسب اقدام کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است