پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105015  | تاریخ خبر : 1398/04/15  | ساعت : 11:22

عضو شورای اسلامی شهر تبریز:

شورا در ساختمان عمارت شهرداری تبریز به دام افتاده است / من شهردار تبریز بودم به هیچ یک از اعضا باج یا سهم نمی‌دادم/ شهین باهر در کار خود راستی و شفافیت دارد


نصر: عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه شورا در ساختمان عمارت شهرداری به دام افتاده است، گفت: اگر روزی من شهردار تبریز بودم به هیچ یک از اعضای شورای شهر باج یا سهم نمی‌دادم و اگر از من سهم یا باجی می‌خواستند قطعاً این موضوع را با مردم در میان می‌گذاشتم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، به پایان دو سال از شروع کار شورای پنجم کلان‌شهر تبریز می‌رسیم؛ همان شورایی که بعد از اتفاقات دور چهارم مورد رصد رسانه و مردم قرار گرفته‌اند و البته اعضای منتخب نیز قسم یاد کرده‌اند که اصلی‌ترین هدف خدمت به مردم باشد ولی با این حال شورای شهر همیشه مورد تاخت و تاز رسانه‌ها قرار می‌گیرد و با رسیدن به انتخابات هیات رئیسه باز هم زمزمه‌هایی از شهر و شهرداری و علاقه برخی از اعضا برای نشستن در صندلی ریاست به گوش می‌رسد، از این‌رو با هماهنگی در یک روز گرم تابستان به دفتر عبدالله تقی‌پور، عضو شورای شهر تبریز و رئیس کمیسیون محیط زیست رفتیم و گفت‌وگویی تابستانی ولی چالشی انجام دادیم.

 تقی‌پور ابتدا از اشتباهات در خدمات شهری و پسماند شهری گفت و گلایه زیادی از عدم رعایت هرم پسماند مطرح کرد، و سپس به دیگر سوالات پاسخ داد که مشروح آن به صورت زیر می‌باشد. 
 

همان‌طور که می‌دانید از اولین روزهای انتخاب شهردار تبریز در برخی محافل موضوع سهم‌دهی به اعضای شورای شهر پنجم مطرح است، آیا شما این موضوع را تائید می‌کنید و در صورت تائید چه راهکاری دارید؟

اگر پیگیر صحبت‌های من در صحنه علنی شورای شهر باشید، در آن جلسه تکرار کرده‌ام که شورا در ساختمان عمارت شهرداری به دام افتاده است؛ این حرف را از روی تدبیر و تعقل گفته‌ام و اصلاً یک جمله هیجانی و احساسی نیست.

واقعیت این است اگر وظایف محوله شورا و تکالیف آن را مقایسه کنیم باید، گفت که کار شاقی انجام نگرفته است در حالی که وظیفه شورا را قانون تعیین می‌کند که این وظایف نظارت و پیگیری مشکلات و نارسایی موجود شهر تبریز است، نه دخالت در امور اجرایی شهر! چراکه دخالت در امور اجرایی از طرف شورای شهر یک تخلف محسوب می‌شود و با استنادات می‌توان به مراجع قضایی جهت رسیدگی ارجاع داد.
 

یعنی خودتان تائید می‌کنید که شورای پنجم کار خاصی انجام نداده است؟ 

البته کارهای خوبی هم از ناحیه شورای پنجم شهر در تبریز انجام گرفته است که مهم‌ترین آن در راستای فساد ستیزی و مقابله با فساد و شفاف‌سازی بوده که گام‌های موثری برداشته  شده است و این کار انرژی زیادی را از ما برداشت که البته در همسویی اکثر  اعضای شورای شهر در بحث مقابله با فساد و شفافیت اقدامات می‌توان عملکرد خوبی دید.

ولی آنچه در این میان مهم است این است که تبریز با قدمت تاریخی 7 هزار ساله خود و اینکه در طول تاریخ منشاء تحولات گسترده در حوزه‌های مختلف بوده، آیا امروز این نوع مدیریت در سطح و اندازه شهر تبریز بوده یا نه که می‌توان به صراحت گفت "نه". 

ما شورای یک قشر خاص و یا شهرداری نیستیم بلکه ما شورای شهر تبریز هستیم، باید مشکلات شهر را بررسی کنیم و الحمدالله در دو جلسه اخیر صحن جلسه شورای شهر به این موضوعات رسیدگی می‌کنیم، چرا که برای نمونه قطعی برق ببینید چه میزان تاثیر در صنعت یک شهر می‌تواند داشته باشد. این در حالی است که جلسات متعددی با مسوولان اداره برق شهر تبریز داشتیم و این جلسات منجر به آشنایی با تکنولوژی‌های جدیدی شد.
 

راه‌کار چیست؟ 

هر چقدر بر مدار قانون حرکت کنیم و وظایف را در راستای قانون جاری و ساری کنیم قطعاً هیچ‌گونه شائبه‌ای ایجاد نخواهد شد، چراکه اگر در عملکرد ضعیف باشیم حداقل این مارک را به ما نمی‌زنند که شهرداری و شورا تعامل غیرمتعارف با هم دارند.

باید دخالت اعضای شورای شهر در امور اجرایی اعم از انتصاب، تعیین پروژه، تعیین پیمانکار را قطع کنیم که البته میزان این کارها در حال حاضر کاهش یافته است و این به این معنا است که شورای پنجم مخالف چنین موضوعاتی است و بنده با اینکه در انتخاب شهردار به آقای شهین باهر رای نداده‌ام ولی تا مادامی که او در مدار قانون حرکت کند از او حمایت خواهم کرد، چرا که او در حال حاضر شهردار تبریز است.

معتقدم که هر اقدامی که در جهت پیشگیری از مخاطرات محیط زیست و رفاه حال مردم و توسعه پایدار باشد، باید تشکر کرد و  هر اقدامی که در اختلالات محیط زیست باشد باید مورد نقد نیز قرار بگیرد و به صراحت عرض می‌کنم که ما با هیچ‌کسی بده بستان و مماشات نداریم و با مشکل‌آفرینان برخورد جدی خواهیم کرد.
 

تحرکات برخی برای  رسیدن به هیات رئیسه شورای شهر آغاز شده است نظرتان چیست؟ 

 ببینید وظیفه هیات رئیسه فراتر از اعضای دیگر شورای شهر نیست و وظیفه مضاعفی ندارد بلکه در بحث تنظیم دستورات جلسه، پیگیری‌های لازم، دعوت از سایر ادارات و بررسی مشکلات مردم، احصاء معضلات و مشکلات اجتماعی جامعه باید فعال‌تر باشد و به عبارتی رئیس شورای شهر باید وقت زیادی در این خصوص بگذارد.

البته در صحن علنی مجلس به رئیس شورای شهر تذکری دادم که برخی از رفتار هیات رئیسه موجب افول سطح  شورای شهر شده است و من بر این عقیده  که مدیریت شورا مختص یک نفر است نیز مخالف هستم،  چرا که فردی باید انتخاب شود که وقت زیادی دارد و زمان زیادی برای استقرار دائمی در این مکان و حلاجی مشکلات و دستورات و پیگیری نظریات و مصوبات کمیسیون را داشته باشد و قطعاً اگر بخواهیم  هیات‌ رئیسه‌ای انتخاب کنیم  به مراتب باید بتوانند بهتر از هیات رئیسه فعلی کار انجام دهد و ما هم بدون هیچ مشکلی آنها را انتخاب خواهیم کرد که البته این رویه باید در سال سوم شورای شهر انجام گیرد.
 

گفته می شود برخی اعضای شورا به دنبال سهم خواهی از شهردار تبریز هستند آیا این درست است یا نه؟

الحمدالله من به این مدار وارد نشده‌ام و اگر روزی من شهردار تبریز بودم به هیچ یک از اعضای شورای شهر باج یا سهم نمی‌دادم و اگر از من سهم یا باجی می‌خواستند قطعاً این موضوع را با مردم در میان می‌گذاشتم، چراکه پشتوانه ما مردم بوده و آنها بهترین قاضی و تحلیل‌گر هستند. 

باید این فضای باج‌دهی را محدود و مسدود کرد و در عوض به شهردار اختیاراتی بدهیم و در قبال آن از او کار بخواهیم و در این راستا است که می‌توان به شعارهای عالیه خود در زمان انتخابات برسیم چرا که بخشی از این وعده‌هایی که در انتخابات داده‌ایم وابسته به اختیار دادن به شهردار است.

شهین‌باهر اگر کارنامه ضعیفی داشته باشد در عوض خوب کار می‌کند و در کار خود راستی و شفافیت دارد و من بارها به شهردار تبریز گفتم که اگر از تو سهمی خواستند آن را حتماً  با مردم در میان بگذارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است