پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105305  | تاریخ خبر : 1398/04/21  | ساعت : 13:02

گزارش/

روستاي مياب مرند، الگوي كاشت اصولي گل محمدي


نصر: كاشت اصولي و علمي گل محمدي با اصلاح زيرساختي مزارع يكي از مهم ترين عوامل افزايش بهره وري در زمان برداشت اين گل مي باشد و مجتمع كشت و صنعت گياهان دارويي روستاي مياب مرند الگويي در اين زمينه است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، گل محمدي نام نوعي گل رز از تيره رُزاسه مي باشد كه از ديرباز در ايران كشت مي‌شود؛ اراضي مناسب براي كشت گل محمدي اغلب مناطق كوهپايه‌اي و اقليم خشك و نيمه خشك با تابستان هاي معتدل و خشك و زمستان هاي سرد مي‌باشد كه بر همين اساس روستاي مياب شهرستان مرند مناسب ترين اقليم براي كاشت اين گل را دارد.
در ايران بيشترين قسمت قابل مصرف گل محمدي گلبرگ و گلاب گيري اين گل مي باشد كه به تازگي نيز از اسانس آن استفاده مي شود؛ اما گل محمدي داراي فرآورده هاي پيچيده و گران قيمتي همچون اسانس هاي نوع اول و دوم، آبسولوت، تامپ و روغن مطلق نيز مي باشد كه در كشورهايي همچون تركيه و بلغارستان استخراج مي شود و در موارد متعدد قابل استفاده است.
در روستاي مياب در دامنه جنوبي ارتفاعات سر به فلك كشيده كمتال و در فاصله 40 كيلومتري، يك نفر كشاورز با راه اندازي مجتمع كشت و صنعت گياهان دارويي توانسته است با مطالعات علمي و فني به كاشت اصولي گل محمدي در 7 هكتار جهت رسيدن به فرآورده هاي مهم آن بپردازد.
مدير اين مجتمع در حاشیه بازدید مهندس طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی از این مجموعه با بيان اينكه براي اولين بار به صورت الگو در شمال غرب كشور به كشت گل محمدي به صورت كشت بافتي پرداخته ايم، اظهار كرد: اين نوع كشت به دليل اينكه همه پايه هاي گل از نژاد يكساني هستند داراي مزيت هايي همچون مديريت آسان مزرعه جهت انجام عمليات كشاورزي بر روي گل ها، عاري بودن از هرگونه قارچ و ميكرو ارگانيسم هاي مضرر و كاشت گل در زمان هاي مختلفي از سال مي باشد.
محمدرضا بذلي ادامه داد: تا امروز نزديك به 9 هزار پايه گل محمدي كاشت كرده ايم كه به لطف خدا حتي يك ناگيرايي از اين پايه ها گزارش نشده است.
وي علت افزايش بهره برداري از گل محمدي را علاوه بر نوع و كيفيت پايه گل، زيرساخت اصولي مزرعه عنوان و خاطرنشان كرد: قبل از آغاز كاشت در اين مزرعه، اقليم 12 ساله اين منطقه توسط كارشناس مشاور طرح مورد مطالعه قرار گرفت و با كشورهاي همسايه تطبيق داده شد و بعد از مذاكرات انجام گرفته با كارشناسان و كشاورزان كشور همسايه متوجه مشكل زيرساختي در كاشت گل محمدي شديم.
بذلي با بيان اينكه براي اصلاح، جابه جايي و تصحيح خاك مزرعه جهت كاشت علمي، چهار ميليارد ريال هزينه شده است، افزود: پيش بيني مي شود از 7 هكتار زير كشت بيش از 40 تن گل محمدي برداشت كنيم.
مدير مجتمع كشت و صنعت گياهان دارويي روستاي مياب از توسعه اين مجتمع خبر داد و اظهار كرد: براي اجرايي كردن فاز دوم مطالعات بازاريابي گياهان دارويي جهت كشت صورت پذیرفته و در فاز سوم نيز كارگاه هاي تبديل فرآوري هاي گياهان با دانش و فن آوري روز دنيا را ايجاد نموده ایم.
بذلي افزود: پرورش شيلات، زنبورستان صنعتي و ساخت برخي مواد اوليه مورد نياز كشاورزي از ديگر شاخه هاي توسعه يافته مجتمع در آينده مي باشد.
وي ميزان مبلغ هزينه شده براي مجتمع را تا امروز هشت ميليارد ريال اعلام كرد و گفت: از مرحله كشت گل محمدي تا اتمام طرح، 15 ميليارد ريال اعتبار نياز هست كه لازم است دولت و بانك هاي عامل حمايت كنند.
بذلي ميزان اشتغال ايجاد شده در اين مجتمع را 15 نفر اعلام و خاطرنشان كرد: در صورت اجرايي نمودن فازهاي ديگر پروژه اين تعداد به 20 نفر افزايش مي يابد و همچنين در فصل برداشت، اشتغال تا 50 نفر نيز مي رسد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است