پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105491  | تاریخ خبر : 1398/04/25  | ساعت : 17:19

یادداشت نصر/

مردمی معترض به مردم نامرئی شهر من


نصر: «ت»، «ر»، «ن»، «س»، چهار حرف جدا اما پیوسته ای که ریسمان آن در بطن جامعه امروزی ما به قدری کشیده شده که به نازکی تار مویی می ماند و هراس از درک آن واهمه را در دل ها راه داده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

با توجه به اینکه در جامعه اغلب موضوعات روانشناختی ناشناخته مانده و مواجهه با آن در ادوار مختلف با مشکلات عدیده ای همراه بوده، لذا موضوع "ملال جنسیتی" و یا "ترنس سکشوالیتی" نیز از این قاعده مستثنی نیست و تا به امروز افراد دچار این ملال، علاوه بر مشکلات درونی خود با مشکلات ناهمخوانی همسانانشان با جامعه نیز دست و پنجه نرم می کنند.

واژه ترنس گویای این نیست که فرد مورد نظر گرایش جنسی  خاصی دارد، بلکه بیانگر آن است که فرد در خصوص تعلق به جنسیت و کالبداش احساس نارضایتی دارد.

زندگی فرد ترنس، نه تنها به علت احساسات خود او بلکه به دلیل کمبود احترام به او از سوی دیگران، زندگی سختی است. همگان این حق را دارند هر طور که هستند زندگی کنند – از این رو امروزه برای کسانی که نیازمند راهنمایی در زمینه‌ی هویت جنسی هستند، چنین خدماتی در دسترس است.

ترنس بودن چیزی نیست که فرد خودش انتخاب کرده باشد بلکه خصوصیتی مادرزادی است.  وجود حمایت اجتماعی نظام­مند می تواند در سال‌های نوجوانی که سردرگمی  به اوج می رسد، اهمیت زیادی داشته باشد.

تبریز به عنوان یکی از کلانشهرهای پیشگام در زمینه فرهنگ سازی و رعایت حقوق مردمان دردمندش، همواره بر آن بوده تا با همدلی و مشارکت افراد آگاه، چالش های موجود را تا حد امکان حل کند، بر همین اساس یکی از خیابان های قدیمی تبریز سال هاست که پیاده راه  قشری از جامعه امروزی ماست که ساعاتی از غروب را به گشت و گذار در آن می پردازند.

مردمان نامرئی شهرمان که بیشتر آن ها را قشر جوان تشکیل داده طی سال های گذشته این خیابان قدیمی را به عنوان تنها مکان  برای حضور دائمی خود انتخاب کرده اند، البته حضوری که از حاشیه های مختلف به دور نبوده است.

حال مواجهه و برخورد جامعه با این افراد در شهر موضوعی است که هر چند وقت یکبار تب و تاب می گیرد و نیاز خود به توجه و رسیدگی را با زبان بی زبانی بیان می کند.

مردمان نامرئی شهرمان که از کودکی در درک هویت جنسی خود بازمانده اند، حال با تمام شرایط و عواقب، رفتارهای ناخودآگاه و درونی شان در صدد فعالیت در جامعه و مورد پذیرش قرار گرفتن هستند اما این موضوع با چالش هایی روبرو است که نگارنده این یادداشت در روزهای آتی گزارشی را با محوریت ارزیابی و بررسی چالش های موجود در زندگی افراد ترنس و میزان پذیرش جامعه منتشر خواهد کرد.

 

*نویده رئوف فرد-کارشناس روانشناسی عمومی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است