پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105525  | تاریخ خبر : 1398/04/26  | ساعت : 16:36

/یادداشت/

زیبایی سازی های دردسرساز/ زیبایی ظاهری غالب بر سیرت باطنی


نصر: همواره در طی قرون میل به زیبایی در انسان‌ ها وجود داشته است و این در حالی است که امروزه به کمک تکنولوژی ‌های پیشرفته و جراحی ‌های مدرن این مساله به راحتی انجام پذیر است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

در حال حاضر مشکلات جامعه ما و سایر کشورها که مردم از آن رنج می ‌برند، انجام عمل جراحی زیبایی غیر ضروری در اندام‌ های صورت و بدن است. جراحی زیبایی نوعی جراحی داوطلبانه و بدون ضرورت پزشکی است که هدف از انجام آن، احساس رضایتمندی فرد متقاضی از ظاهر خود است.

با مراجعه به مطب پزشکان جراح و مشاهده شیوع اعمال زیبایی غیرضروری، می توان دریافت که بانوان زیبای این سرزمین چگونه بازیچه تهاجم فرهنگی و تبلیغات ماهواره ای شده اند تا خود را شبیه مدل های غربی و گاهی عروسک های کارتونی کنند.

موضوع مدگرایی تقریبا در میان تمام افراد یک جامعه وجود داشته و شدت آن به نحوه تفکر مردم آن بستگی دارد؛ این موضوع در میان جوانان و نوجوانان بیش تر به چشم می خورد و تحت تاثیر قرارگرفتن این قشر ارتباط مستقیمی با دسترسی آن ها به وسایل ارتباط جمعی دارد؛ زیرا به سادگی می توانند از نوع فرهنگ و پوشش کشورهای دیگر مطلع شوند.

برخی تبلیغات به بانوان القا می کنند در حالت طبیعی از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار نیستند و جهت زیبا و دلچسب شدن بیشتر، باید در مسیر الگوهای به روز دنیای مد حرکت کنند که طی چند سال گذشته، با وجود وسایل ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی، تبلیغات مذکور شیوع بیشتری پیدا کرده و به مسابقه ای بدون پایان تبدیل شده است. به نظر می رسد شبکه ‌های اجتماعی اینستاگرام و اسنپ‌ چت از مهم ‌ترین عواملی هستند که در افزایش آمار جراحی ‌های زیبایی نقش دارند.

شیوع پدیده مدگرایی به حدی جوانان را تحت تاثیر پوشش و نوع آراستگی هنرپیشه های سریال ها و کارتون های غربی قرار داده که جوانان با پوشش خود فریاد می زنند که متفاوت بودن را دوست دارند و برای این تفاوت دست به هرکاری می زنند.

از نظر روانشناسی افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، بیش تر به عمل های جراحی نامتعارف روی می آورند و نیاز به جلب توجه و تایید دیگران دارند.

جراحی هایی که این روزها با عناوین مختلف از قبیل گوش الاغی، چشم گربه ای، دماغ خوکی، فک سگی، لب شتری، ابروهای شیطانی، آویز بینی و لب، نگین چشم، کاشت ناخن، گونه برجسته، بالاکشیدن پلک و ابرو و چال صورت به چشم می خورند، به حدی رواج پیدا کرده که عده ای به فکر درآمد زایی از این طریق افتاده اند و حتی در مراکز غیرمجاز اقدام به انجام این نوع اعمال می کنند.

مراکز غیرمجازی همچون برخی آرایشگاه های زنانه و مطب های پزشکانی که با تزریق ژل بوتاکس، پیکرتراشی و جوان سازی، بر رونق کسب و کار خود افزوده اند و هر روز تبلیغات گسترده ای از سوی برخی از آن ها در سطح شهر صورت می گیرد بدون آن که مهارت کافی در این زمینه داشته و یا دوره تخصصی را سپری کرده باشند.

عفونت های ناشی از کاشت ناخن و ژل های تزریقی، مشکلات تنفسی، سوراخ شدن بینی در حین جراحی و پروتز ناموفق لب از جمله مواردی هستند که با مشاهده تصاویر واقعی آن ها دل هر بیننده ای به درد آمده  و این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که زیبایی و چشم و هم چشمی به چه قیمت؟

با مطالعه برخی روزنامه ها و سرک کشیدن به فضای مجازی می توان تا حدودی به این نتیجه رسید که گاهی انجام این نوع اعمال در مراکز غیراستاندارد نه تنها به زیبایی فرد ختم نمی شود بلکه نواقص جبران ناپذیری در وی را نیز به دنبال دارد.

حرفه پزشکی در ایران وضعیت عجیب و غریبی پیدا کرده به گونه ای که می توان گفت دست کم بخشی از آنان کم و بیش چنان در دنیای آرایش و زیبایی فرو رفته اند که گویی دیگر پزشک نیستند بلکه آرایشگرانی هستند که چنین دست به آرایش و زیبایی زنان  و مردان جامعه می زنند و از قِبَلِ این کار صد البته پول های خوبی هم به جیب می زنند.

در همسایگی منزل ما زن و شوهر پزشک عمومی ای هستند که مطب خود را دقیقا تبدیل به آرایشگاهی کرده اند که شب و روز در حال آرایش و زیبایی بوده و به انواع و اقسام روش های زیبایی و مدیریت بدن از بوتاکس گرفته تا پرتز و لیزر پوست و....روی آورده اند و حقیقتا چه ثروتی هم برای خود به هم زده اند؛ به گونه ای که هر کدام شان خودروی چند صد میلیونی و بلکه میلیاردی زیر پای شان است. این را مقایسه کنید با  معلم و استاد دانشگاهی که از پس سال ها و بلکه دهه ها مطالعه و تحقیق و نوشتن هنوز توان خرید یک آپارتمان 60 یا 70 متری را هم ندارد.

گویی هیچ نظارت و کنترلی بر این رویه ای که پزشکان در پیش گرفته اند وجود ندارد و آنان به راحتی و بدون هیچ نگرانی ای مطب های خود را تبدیل به آرایشگاه و سالن زیبایی کرده اند.

البته  در جامعه ای که بسیاری از زنان و مردانش  با شدت هر چه تمام به مدیریت بدن و زیبایی روی  آورده اند و ملاک شخصیت و هویت شان زیبایی ظاهری شده است، روشن است که نتیجه اش تبدیل مطب های پزشکی به آرایشگری و پول به جیب زدن خواهد شد.

فرهنگ سازی، آشنایی جوانان با عوارض این گونه اعمال، تقویت هویت فردی، پرکردن خلا اعتماد به نفس جوانان و انجام مشاوره های قبل از عمل جراحی راهکارهایی هستند که شاید بتوانند تاحدودی موجب کاهش این سرکشی ها و روند جراحی هایی شوند که صورت انسان را به شکل های عجیب و غریبی تغییر می دهند.

نظارت دقیق سازمان نظام پزشکی، اصناف، ارجاع بیماران به روانپزشک، کنترل تبلیغات مراکز و کلینیک های غیرمجاز و برخورد قاطع و مجازات سنگین برای خاطیان و افزایش آگاهی تا حدود زیادی می توانند به کاهش این عارضه کمک کنند.

فراموش نکنیم زیبایی صورت نعمتی خدادادی است که زمان خلقت بنابر مصلحت خداوندی به هر شخصی عطا می شود و چه خوب است بانوان زیبای این سرزمین برتری زیبایی سیرت بر صورت را در اولویت امور زندگی قرار دهند و به نعمت های عطا شده از سوی خالق خویش قانع باشند تا هم شان و منزلت خود را حفظ کنند و هم خانواده و جامعه را از آسیب های اجتماعی دور نگه دارند.

 

*سحرمغفرت. کارشناس روانشناسی عمومی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

صورت زیبای ظاهر هیج نیست تی برادر سیرت زیبا بیار
09:53:17 1398/04/30
حسنی
  
متاسفانه درجامعه امروزی ما نگرشها باعث اینگونه مواردشده،زیرا تازمانیکه جوانان ومردان کشوراسلامی ما به زیبایی ظاهری مصنوعی وفریبنده وزیباییهای قلابی زنان شیطانی توجه داشته وبه نهادپاک انسانی وعفت وپاکدامنی زنان مومن جامعه بی میل باشنداینگونه اعمال ورویه غلط ویرانگرادامه پیداخواهدکرد
09:11:42 1398/04/29
علی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است