پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105570  | تاریخ خبر : 1398/04/27  | ساعت : 10:56

یادداشت/

زنان حاشيه نشين بيش از مردان در معرض خطر هستند


نصر: يكي از مهمترين معضلات اجتماعي در جامعه امروز ما ، پديده ي حاشيه نشيني و به تبع آن، بروز آسيب هاي اجتماعي در مناطق حاشيه نشين كلانشهر ها است كه در سال هاي اخير به عنوان يكي از مهمترين مسائل فرهنگي و اجتماعي نمود عيني يافته است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

از ديدگاه جامعه شناختي و در بحث توجه به آسيب هاي اجتماعي، اگر چه تفاوتي بين زنان و مردان وجود ندارد، ولي زنان و كودكان بيشتر تحت تاثير آسيب هاي اجتماعي و مسائل پيرامون آن قرار مي گيرند.
زنان به دليل روحيات حساس و آسيب پذيري كه دارند، نسبت به مردان بيشتر در معرض آسيب هاي اجتماعي  و مشكلات حاشيه نشيني قرار مي گيرند.
محيط هاي نا امن حاشيه شهر ها زنان و دختران را بيشتر از مردان آسيب پذير مي كند.
زن به عنوان پايه اصلي خانواده، نقش بسيار حساس و تاثير گذاري در پرورش فرزندان و ايجاد روابط اجتماعي دارد و زنان مسئول آرامش خانواده و تربيت افرادي با روابط اجتماعي مطلوب در جامعه هستند.
وقتي يك زن به عنوان محور اصلي تربيت خانواده، دچار معضلات اجتماعي باشد نميتواند در ايفاي نقش خود موفق عمل كند.
لذا نتايج آسيب هاي اجتماعي وارد شده به زنان و دختران در محله هاي حاشيه شهر، اثر مستقيم بر روي اجتماع شهر داشته و همچنين مسائل اجتماعي داخل شهر ها را نيز درگير خواهد نمود.
هر چند آسيب پذيري زنان تنها مختص حاشيه شهر ها نيست،ولي اين آسيب پذيري  در حاشيه شهرها پررنگ تر ديده مي شود و در كلانشهرها منجر به ظهور و بروز آسيب هاي اجتماعي مضاعفي براي زنان و دختران مي گردد . در حالي كه زنگ خطر مناطق حاشيه نشيني مدتهاست كه توسط دلسوزان و مسئولين شهري به صدا در آمده است، ضرورت توجه ويژه به آسيب هاي اجتماعي زنان و دختران در  اين مناطق، بيش از پيش مورد انتظار جامعه شهري مي باشد.
دادن آگاهي هاي لازم به زنان و دختران مناطق حاشيه نشين، نسبت به آسيب هاي اجتماعي كه در كمين آنها و فرزندانشان است و توانمند سازي آنان براي مقابله با اين آسيبها، نگاه دلسوزانه و متعهدانه نهادهاي فرهنگي و اجتماعي شهر ها را مي طلبد.
آموزش هاي شهروندي مستمر،نقش كليدي در نهادينه سازي و دروني كردن راهبردها و ارتقاي سطح سلامت رواني اجتماعي زنان و دختران علي الخصوص در مناطق حاشيه شهر را دارد.
آموزش هاي شهروندي، ابزارهاي لازم در زمينه ي نحوه استفاده از فرصت ها و منابع را در اختيار زنان قرار داده و در ارتباطي متعامل، هويت و اعتماد به نفس را در زنان حاشيه نشين تقويت مي نمايد.
استمرار و تمركز اين آموزش ها بر زنان و دختران، علاوه بر اينكه كاهش اثرات ناشي از آسيب هاي اجتماعي را در پي خواهد داشت،
زمينه ساز تربيت شهرونداني سالم و توانمند خواهد بود.

خداخواه - مشاور شهردار كلانشهر تبريز در امور بانوان

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است