پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105717  | تاریخ خبر : 1398/04/30  | ساعت : 19:56

گزارش اختصاصی نصر/

بررسی مستند ابهامات واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز به صندوق بازنشستگی فولاد/ دستگاه های مسئول در فصل پاسخگویی و شفافیت!


نصر: اگر نوبتی هم باشد، امروز نوبت شفافیت و پاسخگویی است و مسئولان خصوصی سازی در مقابل مطالبه گری مردم، رسانه ها و تشکل های مختلف دانشجویی باید صادقانه پاسخ بدهند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، قصه پر غصه پروسه 15 ساله واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز حالا تبدیل به یکی از تراژدی های غمناک این روزهای مردم و فعالان بخش صنعت شده و علی رغم افشای تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام این شرکت توسط رسانه ها که منجر به واکنش های بسیار گسترده ای در بین عموم مردم، قشر دانشگاهی، نمایندگان مجلس و دستگاه های نظارتی شده، اما گویا سازمان خصوصی سازی قصد پایان دادن به بازی خصوصی سازی در ماشین سازی تبریز و بسیاری از صنایع دولتی دیگر را ندارد.

در حالی که علاوه بر صدها گزارش منتشر شده در خصوص ابهامات و تخلفات سازمان خصوصی سازی طی سال های اخیر درباره واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز، در زمستان سال گذشته 11 سلسله گزارش مستند به اسناد سازمان خصوصی سازی در نصرنیوز در رابطه با تخلفات محرز این سازمان در واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز منتشر شده است، اما در اقدامی جدید پس از شکست چندباره سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز و رسوایی به وجود آمده در واگذاری سهام این شرکت عظیم به بزرگترین اخلال گر نظام اقتصادی کشور، سهام شرکت ماشین سازی تبریز به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد ایران واگذار و یا به تعبیر سازمان خصوصی سازی عودت داده شد.

 

صندوق فولاد هیچ سهامی در ماشین سازی تبریز ندارد

این ادعای سازمان خصوصی سازی در حالی است که بر اساس اسناد خود این سازمان و صندوق بازنشستگی فولاد، این صندوق هیچ سهامی در ماشین سازی تبریز نداشته و به تبع آن حق هر گونه دخل و تصرف در ماشین سازی تبریز هم برای این صندوق متصور نیست.

01 (4).jpg

در این خصوص سه سند قابل انتشار است. در سند اول که متعلق به سازمان خصوصی سازی است، مجید حسینی، مدیرکل دفتر شرکت ها و آماده سازی بنگاه های سازمان خصوصی سازی در پاسخ به موضوع ارکان برگزار کننده مجامع عمومی شرکت ماشین سازی تبریز، خطاب به امین عشقی، سرپرست وقت گروه ماشین سازی تبریز در مورخه 19-03-1395 اعلام کرده توافقنامه شماره 26618 مورخه 24-12-1394 فی مابین سازمان خصوصی سازی و موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد ایران منجر به انتقال سهام متعلق به دولت به موسسه مذکور نشده و مقرر شده این سازمان از محل واگذاری سهام مذکور تنخواه دریافتی آن شرکت از خزانه را تسویه نماید، از این رو سهام آن شرکت (ماشین سازی تبریز) کما فی سابق متعلق به دولت (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) می باشد.

مدیرکل دفتر شرکت ها و آماده سازی بنگاه های سازمان خصوصی سازی در پایان تاکید کرده است: در خصوص ارکان برگزار کننده مجامع آن شرکت نیز شایسته است از دفتر بنگاه ها و مجامع وزارت امور اقتصادی و دارایی استعلام انجام شود.

سند دوم در این خصوص هم متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد ایران است، در تاریخ 16-5-1395 اکبر نوروزی، مدیرعامل وقت این صندوق در پاسخ به استعلام سرپرست وقت گروه ماشین سازی تبریز به شماره نامه 1450/1000 با بیان اینکه سهام این شرکت متعلق به صندوق فولاد نبوده، می نویسد: بر اساس توافقنامه ای مابین این صندوق و سازمان خصوصی سازی بابت کسری تعهدات صندوق بازنشستگی فولاد به عنوان دارایی جهت فروش عنوان شده است و این صندوق در انتخاب شرکت مزبور، قیمت گذاری و نحوه فروش آن هیچ دخل و تصرفی نداشته و به جهت تسویه دین خزانه داری کل کشور موضوع توافقنامه پیوست سازمان خصوصی سازی می باشد.

وی در پایان از سرپرست وقت گروه ماشین سازی تبریز خواسته است از انجام مکاتبه با این موسسه خودداری و موضوعات را با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و یا سازمان خصوصی سازی در میان بگذارد.

سند سوم نیز در این رابطه دوباره متعلق به سازمان خصوصی سازی است که در تاریخ 07-02-1395 در پاسخ به موضوع استعلام مالکیت سهام گروه ماشین سازی تبریز، محمدعلی صنعتی، سرپرست دفتر حقوقی و قراردادهای واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز خطاب به سرپرست وقت ماشین سازی تبریز نوشته است: «سهام آن شرکت، کما فی سابق متعلق به دولت می باشد.»

IMG_20181120_101646_615.jpg

 

پیشنهاد تشکیل کلینیک حقوقی جهت رفع ابهامات

آنچه که بر اساس این اسناد مشخص است، صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد سهامی در گروه ماشین سازی تبریز ندارد که این شرکت به آن واگذار شود، اما نفس لغو قرارداد واگذاری سهام کارخانه معظم ماشین سازی تبریز به یک مفسد اقتصادی گامی مثبت است.

اما علی رغم وجود ابهامات متعدد در واگذاری سهام گروه ماشین سازی تبریز، چندی پیش هادی قره سید رومیانی، معاون پارلمانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم تحویل سهام گروه ماشین سازی تبریز به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد ایران به خبرنگار «نصر» گفت: از امروز صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد ایران به طور رسمی سهام گروه ماشین سازی تبریز و مدیریت آن را تحویل گرفت.

وی افزود: صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد ایران از این پس مدیریت این گروه را بر عهده خواهد گرفت و دیگر بحث واگذاری مجدد سهام آن مطرح نیست.

قره سید در رابطه با برخی ابهامات در خصوص عدم واگذاری سهام شرکت ماشین سازی تبریز به صندوق بازنشستگی فولاد، گفت: من از دوستان سازمان خصوصی سازی درخواستم این بود که یک کلینیک حقوقی جهت رفع ابهامات موجود تشکیل دهند و این واگذاری به صورت مستقیم از سوی سازمان خصوصی سازی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفته است و این روند با توجه به مستندات متقن به صورت قانونی انجام شده و سازمان خصوصی سازی باید مستندات حقوقی در این رابطه را جهت رفع ابهامات ارائه کند.

 

مدیریت ماشین سازی تبریز باید به اهلش سپرده شود

استاندار آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با «نصر» تاکید کرد: هر مجموعه ای مدیریت گروه ماشین سازی تبریز را می خواهد بر عهده بگیرد، باید منابع مالی مناسب و سرمایه در گردش کافی را داشته و از تیم مدیریتی قوی برخوردار باشد.

محمدرضا پورمحمدی گفت: گروه ماشین سازی تبریز جزو صنایع مادر کشور است و ما روی آن حساسیت ویژه ای داریم و همه این مسائل هم برای همین خاطر است که مدیریت این صنعت مادر باید به اهلش سپرده شود.

وی با اشاره به طمع برخی افراد به املاک گران بهای ماشین سازی تبریز، تصریح کرد: برخی خریدارها چشم طمع به املاک پر ارزش ماشین سازی تبریز داشتند، قطعاً هر سرمایه متعلق به گروه ماشین سازی تبریز باید در راستای توسعه این صنعت مادر هزینه شود و چیزی غیر از این قابل پذیرش نیست.

 

واگذاری صوری ماشین‌سازی تبریز به صندوق فولاد؟

اما احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی واگذاری ماشین‌سازی به صندوق بازنشستگی فولاد را سناریوی کثیف خصوصی‌سازی دانسته است.

وی در ادامه اظهار کرد: واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز همان ادامه بازی کثیفی است که سازمان خصوصی‌سازی در راستای کارهای گذشته خود انجام داده است.

بیگی گفت: سازمان خصوصی‌سازی به صورت صوری ماشین‌سازی تبریز را به صندوق فولاد واگذار کرده و بعد از آن نیز صندوق بازنشستگان فولاد نیز ماشین‌سازی را گرو در خزانه گذاشته است تا بعد با دریافت پول مشکلات موجودش را برطرف کرده و حقوق بازنشستگان صندوق را بدهد.

 

قرارداد واگذاری سهام ماشین سازی تبریز چه می گوید؟

بررسی اسناد و قرارداد واگذاری سهام ماشین سازی تبریز به قربانعلی فرخزاد نشان می دهد در صورت فسخ قرارداد به هر علتی، سهام مورد معامله باید به دولت جمهوری اسلامی ایران عودت داده شود، حال اینکه صندوق بازنشستگی فولاد دولت قلمداد نمی شود!

2001 (6).jpg

1821 (7).jpg

براساس قرارداد واگذاری شرکت ماشین سازی تبریز به شماره 4160 مورخ 15/01/1397 که قرارداد وکالتی سهام شرکت های ماشین سازی و ریخته گری ماشین سازی تبریز و املاک ایل گلی نامیده شده، مواردی که تعهدات دولت را در قبال خریدار منعکس می سازد همگی حاکی از تعلق شرکت ماشین سازی تبریز به دولت است که خلاف اظهارات سازمان خصوصی سازی مبنی بر واگذاری قطعی مالکیت شرکت نامبرده به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد است.

مروری بر بندهای قرارداد واگذاری سهام ماشین سازی تبریز به خریدار سابق قضیه را روشن تر می کند:

1941 (1).jpg

بند3- ماده 7: پرداخت هرگونه غرامت، استرداد، استرداد املاک و نظایر آن در ارتباط با مواردی که سهام و املاک مورد معامله ملی یا مصادره شده و مربوط به دوره پیش از تاریخ انجام معامله باشد طبق مقررات مربوطه به عهده دولت خواهد بود.

1891 (4).jpg

بند 4-ماده 7: در صورتی که به موجب احکام قطعی هیات داوری یا مراجع قضایی محرز شود در نتیجه تخلف اعضاء هیات مدیره، مدیر عامل و سایر مدیران بنگاه هایی که سهام و دارایی آنها مورد واگذاری است خسارتی به خریدار وارد شده است و تامین خسارت وارده از محل باقیمانده تعهدات مالی قرارداد و در غیر این صورت بر عهده دولت خواهد بود

1931 (2).jpg

تبصره ماده 11: در صورت اقاله قرارداد، حسابرسی ویژه از اقدامات خریدار انجام خواهد شد و خریدار علاوه بر برگردانیدن مالکیت سهام و املاک مورد معامله بنام دولت جمهوری اسلامی ایران، تعهد به رد منافع حاصله از مورد معامله و جبران تادیه خسارات وارده بر اساس گزارش حسابرسی ویژه می باشد.

تبصره 2- ماده 9: در صورت احراز تخلف از بند 1 این ماده خریدار مکلف به جبران کلیه خسارات و ضرر و زیان وارده به دولت خواهد بود.

همانگونه که در موراد فوق الذکر مشاهده می شود در قرارداد واگذاری پرداخت خسارات در صورت عدم رعایت برخی مولفه های قرارداد به عهده دولت و دریافت غرامت ناشی از عدم مراعات برخی موارد در حق دولت لازم دانسته شده که مبین تعلق این شرکت و منضمات آن به دولت است و عدم ذکر نام موسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد نشان دهنده عدم تعلق گروه ماشین سازی تبریز و ضمائم آن به موسسه نامبرده می باشد.

2851 (3).jpg

در تبصره ماده 11 قرارداد واگذاری تصریح گردیده در صورت اقاله قرارداد خریدار مکلف به برگردانیدن مالکیت سهام و املاک مورد معامله بنام دولت جمهوری اسلامی ایران شده است، از آنجا که اقاله یا تفاسخ قرارداد گونه ای از انحلال قرارداد است، همین حکم در خصوص سایر طرق انحلال یعنی فسخ یا انفساخ نیز جاری و ساری است. یعنی برگردانیده شدن سهام و املاک مورد معامله بنام دولت جمهوری اسلامی ایران نه تنها در مورد تفاسخ مجری است، بلکه در صورت فسخ یا انفساخ نیز همین حکم قراردادی معمول خواهد گشت و واضح است که موسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد، دولت جمهوری اسلامی ایران محسوب نمی شود که پس از انحلال قرارداد شرکت واگذار شده به آن عودت داده شود.

 

پوری حسینی، تنها مدیر دولتی ممنوع الخروج!

سازمان خصوصی سازی همواره تلاش داشته تا چیزی از قراردادهایش که باید به به اطلاع عموم مردم برسد، در رسانه ها درز نکند، اما با تلاش رسانه ها تقریباً چیزی در پرونده واگذاری ماشین سازی تبریز نمانده که رسانه ای نشود!

افشای تخلفات محرز سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام ماشین سازی تبریز منجر به حساسیت ها نسبت به سایر واگذاری های انجام یافته توسط این سازمان نیز شد و این حساسیت ها حالا موجبات ورود دستگاه های نظارتی و قضایی به این موضوع را فراهم کرده است و در نتیجه رئیس سازمان خصوصی سازی تنها مدیر دولتی است که با حکم دادستانی کل کشور ممنوع الخروج شده است!

 

ماجرای کارشکنی ها در بازگشت ماشین سازی به سازمان مادر

بازگشت ماشین سازی تبریز به ایدرو و یا واگذاری سهام آن به شستا دو راهکار مطرح شده در گذشته برای پایان دادن به بلاتکلیفی بزرگترین کارخانه تولید ماشین افزار در غرب آسیا بوده، به طوری که محمدرضا نعمت زاده و محمد شریعتمداری، دو وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در زمان مدیریت خود بارها خواستار بازگشت سهام گروه ماشین سازی تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران شدند و نمایندگان مجلس هم از این تصمیم حمایت کردند، اما هیچگاه هیات واگذاری و سازمان خصوصی سازی زیر بار این درخواست ها نرفتند.

علی عبدالعلی زاده، رئیس وقت هیات مدیره شستا هم در گفتگو با «نصر» گفته بود: ما تابع تصمیم دولت هستیم و حاضریم هر طور که دولت تصمیم بگیرد، سهام گروه ماشین سازی تبریز را خریداری کرده و مدیریت آن را بپذیریم.

در ادامه و با پیگیری نمایندگان مجلس، رئیس جمهور دستور مستقیمی به وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داد تا کار واگذاری سهام ماشین سازی تبریز به شستا را پیگیری کند، اما با کارشکنی هایی که انجام شد، سازمان خصوصی سازی بالاخره سهام این شرکت را به قربانعلی فرخزاد واگذار کرد و بقیه ماجرا!

اما آنچه ضرورت دارد، تعیین تکلیف نهایی سهام گروه ماشین سازی تبریز است. 15 سال است که سازمان خصوصی سازی هر سناریویی که خواسته بر سر ماشین سازی تبریز آورده است و امروز زمان آن است که این بازی ها به نقطه پایان برسد.

بازگشت گروه ماشین سازی تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بر اساس قانون سیاست های اجرایی اصل 44 جهت انجام نوسازی ها و بازسازی های خطوط تولید این شرکت بهترین و درست ترین کار است، اما همیشه در این رابطه کارشکنی های متعددی انجام شده است.

گروهی از کارشناسان واگذاری ماشین سازی تبریز به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و یا سازمان های تابعه آن را با توجه به نیاز صنایع دفاعی و هوایی کشور به ماشین افزارها و تجهیزات منحصرفرد ماشین سازی تبریز را یکی از راهکارهای خوب پیش روی دولت می بینند، اما تا کنون وزارت دفاع در این خصوص اظهارنظری نکرده است.

 

ماشین سازی تبریز و گزینه صندوق بازنشستگی فولاد

در هر حال واگذاری سهام ماشین سازی تبریز به افراد حقیقی چیزی غیر قابل تصور است، اما موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد هم می تواند یکی از گزینه های انتقال سهام ماشین سازی تبریز باشد، به شرطی که همه چیز شفاف و قانونی طی شود و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارائه برنامه ای مدون و تعیین هیات مدیره ای مختصص و مجرب از مدیریت درست، اصولی و پایدار این صنعت مادر کشورمان به جامعه صنعتی کشور اطمینان بدهد و تضمین بدهد که صندوق فولاد پس از مدتی به هر بهانه ای حق فروش و واگذاری مجدد سهام و اموال ماشین سازی تبریز به افراد غیر را نخواهد داشت.

مسئولان سازمان خصوصی سازی، صندوق فولاد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید در این زمینه پاسخگو باشند و به ابهامات موجود در این خصوص کاملاً شفاف و مستند پاسخ بدهند.

اگر نوبتی هم باشد، امروز نوبت شفافیت و پاسخگویی است و مسئولان مربوطه در مقابل مطالبه گری مردم، رسانه ها و تشکل های مختلف دانشجویی باید صادقانه پاسخ بدهند.

گروه ماشین سازی تبریز زیرساختی ترین صنعت کشور است که مانند ستون فقرات صنعت کشور نقشی محوری در صنعتی شدن ایران از دهه 40 بر عهده داشته و امروز هم بزرگترین و تنها تولیدکننده ماشین افزارهای اونیورسال و کنترل عددی در غرب آسیاست.

به گزارش نصر، پایه گذاری کارخانجات گروه ماشین‌سازی تبریز به سال 1346 بر اساس موافقت‌نامه همکاری‌های فنی و اقتصادی دولتی ایران و چکسلواکی سابق با هدف تولید انواع ماشین‌افزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکتروموتور، لیفت‌تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین‌آلات نساجی منعقد و به مرحله اجرا گذاشته و از سال 1351 بهره‌برداری از این طرح عظیم آغاز شد.

واقعیت این است که گروه ماشین سازی تبریز حساس ترین ضلع صنعت کشور را تشکیل داده است و این صنعت تولید ماشین افزار است که پایه دیگر صنایع کشور اعم از خودروسازی، نظامی، نفت، گاز، پتروشیمی، پزشکی و... را تشکیل می دهد و به همین جهت کوچک ترین ریسکی در خصوص واگذاری گروه ماشین سازی تبریز غیر قابل پذیرش است.

* گزارش از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

سلام-وقتی تعداد صنایعی که در قبل پیروزی انقلاب در تبریز وکل آذربایجان با سرمایه گذاری دولتی تاسیس شده بود مقایسه می کنم با تعداد صنایع که در بعد پیروزی انقلاب اسلامی در تبریز و کل آذربایجان تاسیس شده متوجه می شویم ده به یک کمتر از قبل انقلاب است در حالیکه در استانهای فارس زبان نور چشمی مانند اصفهان سمنان کرمان و....... برعکس می باشد واگر صنایعی در بعد انقلاب در آذربایجان تاسیس شده نود درصد به بخش خصوصی خود استان مربوط است ضمنا هزاران سرمایه گذار آذربایجانی را با اعمال سیاستهای سختگیرانه وخاص در مناطق فارس زبان سرمایه گذاری نمودند در حالیکه شما شاید به تعداد انگشان یک دست سرمایه گذار غیر ترک نیابید که در استان های آذربایجان سرمایه آورده باشد و....خوب دوستان بر رسی فرمائید اگر راست هست منتشر کنید گزارش تهیه نمائید از مسئولین منتصب در خواب سوال کنید تا شاید از خدا بترسند
13:23:30 1398/04/31
عبدالحسین
  
غردا اگر دیدید ماشین سازی را به اصفهان منتقل کردند چه کسی جوابگو خواهد بود؟
08:41:12 1398/04/31
میرزایی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است