پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105720  | تاریخ خبر : 1398/04/31  | ساعت : 07:15

یادداشت/

زنگ خطر نزاع های خیابانی


نصر: فصل تابستان به‌ دليل ماهيت خاص آن يعني گرماي هوا و اوقات فراغت دانش‌آموزان و جوانان معمولا با حوادث و منازعات بيشتري همراه است به‌نحوي كه آمار متوفيات و يا مصدومان ناشي از غرق ‌شدگي، حوادث رانندگي، نزاع و... در اين فصل بر ايام ديگر سال پيشي مي ‌گيرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

با توجه به افزایش ترددهای خیابانی در فصل گرما، بسياري از خانواده ‌ها و جوانان در ساعات اوليه شب براي گذران وقت از خانه خارج مي‌ شوند. اين موضوع افزايش ترافيك و شلوغي پارك ‌ها و بوستان‌ ها را به ‌دنبال دارد و به همين دليل برخوردهاي اجتماعي نيز بيشتر مي ‌شود.

جامعه ‌شناسان معتقدند در بروز نزاع و درگیری علل و عوامل مختلفی اعم از عوامل روانی فردی، فرهنگی ـ اجتماعی و محیطی دخیل است.

از جمله شاخص‌ های عوامل فردی، شامل اختلالات تکانه ‌ای داشتن تیپ شخصیتی ستیزه‌جو، فقر عاطفی، ناکامی، حسادت، خودنمایی، جامعه‌پذیری نامناسب، نداشتن مهارت ارتباط و توسل به زور جهت احقاق حق است.

از شاخص‌ های عوامل فرهنگی ـ اجتماعی می ‌توان به فقدان آموزش، عدم ارائه الگوهای مناسب برای پرکردن اوقات فراغت افراد، بیکاری یا نداشتن شغل مناسب، سطح پایین تحصیلات در نقاط پایین شهر، بیسوادی یا کم ‌سوادی و عدم‌ آگاهی از عواقب سوء نزاع، عدم برنامه‌ ریزی مناسب برای اوقات فراغت جوانان، ضعف قانون و عدم اعتماد به قانون، پایین ‌بودن آستانه تحمل افراد و ضعف هنجارها در نظارت به رفتارهای افراد اشاره کرد.

از شاخص ‌های عوامل محیطی می‌ توان به زندگی در مناطق حاشیه‌ ای و جرم‌ خیز، وجود گروه ‌های خشونت‌ طلب در قالب اراذل و اوباش در منطقه و آشنایی و ورود برخی جوانان به این گروه‌ ها، زندگی در مناطق کوهستانی و بد آب ‌و هوا اشاره کرد.

نزاع اعم از فردی و دسته ‌‌جمعی از آسیب ‌‌های اجتماعی است که امنیت عمومی را تحت‌ تاثیر قرار می ‌دهد و هیچ تضمینی وجود ندارد که پرخاشگری و خشونت در یک مکان به یک نزاع منجر به ضرب و جرح و حتی یک قتل نفس تبدیل نشود.

بسیاری از قتل ‌ها از جنس نزاع ‌های خیابانی بدون برنامه ‌‌ریزی قبلی و با استفاده از سلاح سرد انجام شده است و متهمان پس از ارتکاب قتل از اقدام خود پشیمان می‌ شوند و آرزو می ‌‌کنند که ‌ای کاش هیچ سلاحی در دست نداشتند.

همه حوادثی از این دست، ریشه در عدم کنترل خشم دارد و این عدم کنترل خشم ریشه در عواملی دارد که برخی از روانشناسان از آن به ‌عنوان «تقویت رفتار غلط» یاد می ‌کنند؛ به ‌‌عنوان مثال وقتی یک کودک یا نوجوان با رفتارهای تند و پرخاشگرانه خود، والدینش را تسلیم خواسته خود می‌ کند، یاد می ‌گیرد اگر خواسته مشابهی داشت، آن را پرخاشگرانه طلب کند و وقتی این فرد در جامعه قرار می‌ گیرد از همین روش برای رسیدن به خواسته‌ های خود استفاده می کند.

بررسی آماری نزاع ها نشان می ‌دهد که بسیاری از افراد به‌ عنوان اعضای جامعه در تعامل با هم، کمتر می ‌توانند یکدیگر را تحمل کنند و مانند گذشته وساطت یک یا چند تن برای پایان ‌دادن به مشاجره‌ ها نیز کارساز نیست.

برخی از روانشناسان و جامعه ‌شناسان معتقدند که این‌گونه رفتارها ریشه در بحران اقتصادی دارد و بسیاری از مردم به ناچار به دلیل نامطلوب ‌بودن وضعیت معاش این رفتارها را از خود بروز می ‌دهند.

بعضی دیگر از کارشناسان می گویند که ناامیدی از احقاق حق سبب می ‌شود که تاب‌ آوری و تحمل شهروندان کاهش یابد و به درگیری ‌های فیزیکی منجر شود اما در میان بعضی دیگر اعتقاد دارند که به دلیل طولانی ‌شدن روند پیگیری پرونده ‌ها در مراجع قضائی برخی افراد خود به شخصه تصمیم می‌گیرند تا با اتکا به زور بازو حق خویش را بگیرند.

بالاگرفتن دعوا به باور کارشناسان، به دلیل نبود تحمل، سعه صدر، گذشت و فرهنگ گفت ‌و‌ گو است؛ دعواهایی که گاه ختم به خیر و گاه تا مرز خونریزی و قتل ادامه پیدا می ‌کند. کاهش آستانه تحمل مردم در برابر ناملایمات و از بین رفتن فرهنگ عذرخواهی در جامعه نیز به اذعان جامعه ‌شناسان از جمله دلایل شروع یک نزاع بر سر هیچ است.

آمارهای بالای نزاع خیابانی بر اساس ارقام سازمان پزشکی قانونی نشان‌ دهنده خلاءهای موجود برای فرهنگ‌‌ سازی است؛ اقدامی موثر که می ‌تواند در درازمدت باعث کاهش هزینه ‌‌های سلامت و کاهش ضریب اشغال تخت در بیمارستان‌ ها به‌ واسطه درگیری‌‌ های فیزیکی و ضرب و جرح شود.

سحر مغفرت. کارشناس روانشناسی عمومی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است