پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105736  | تاریخ خبر : 1398/05/01  | ساعت : 16:52

یادداشت/

تراژدی ازدواج دختران با مردان مسن


نصر: در روزگاری زندگی می ‌کنیم که آدم ‌ها بسیار تنها هستند و در واقع برای فرار از این تنهایی کارهای مختلفی انجام می ‌دهند. افراد در جامعه سعی می کنند، برای فرار از تنهایی شرایطی را فراهم سازند که ازدواج با افراد مسن نیز به همین مسئله مربوط است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

ازدواج مردان بالای 60سال را می ‌توان از زاویه ‌های مختلف اجتماعی نگاه کرد، ازدواج دختران با مردان بالای 60سال در طبقات مرفه جامعه با توجه به اینکه امکانات در این طبقات بیشتر است و این دختران نیز توقعات مالی و اقتصادی زیادی دارند، راحت ‌تر اتفاق می ‌افتد.

متاسفانه امروزه طلاق، اکثر ازدواج ‌های جوانان را تهدید می‌ کند، چراکه دختران با این مسئله رو‌به‌ رو هستند که اکثر ازدواج هم ‌سن‌ و سال‌ هایشان با شکست مواجه می ‌شود، پس ترجیح می‌ دهند ازدواج امن ‌تری داشته باشند.

اگر امروز قرار باشد دختران با پسران جوان ازدواج کنند، باید استقلال مالی داشته باشند یا حتی در مواردی بخشی یا همه مخارج زندگی را تامین کنند که همه این موارد می‌ تواند انگیزه ‌ای برای ازدواج با مردهای سن بالا باشد.

انگیزه ‌‌‌های عاطفی زنان برای این‌گونه‌ ازدواج ‌ها کمتر است، این مسئله درباره مردان بیشتر عاطفی است و این مردان کمبود عاطفی‌ شان را با دختران یا زنانی برطرف می‌ کنند که تمایلی به بچه‌ دارشدن ندارند.

متاسفانه بعضا در مواردی می ‌توان نام این موضوع را یک معامله گذاشت، به ‌ویژه اینکه مردان با سن ‌های بالا دختران کم ‌سن ‌و سال را انتخاب می کنند، اما در طبقات متوسط و بالا این پدیده بیشتر میان دختران بالای 30سال وجود دارد که در اکثر آن ها نیز دیده می ‌شود زندگی زناشویی موفق است، زیرا زن از نظر مالی تامین می ‌شود و محبت بیشتری هم نسبت به دیگران از شوهرش دریافت می کند.

به گفته جامعه ‌شناسان، مسئله ازدواج مردان میانسال با دختران جوان در گذشته زیاد بوده است و به همین دلیل قبح این مسئله در گذشته ریخته شده است و این موضوع میان زنان بیوه یا مردانی که زنان خود را از دست می ‌دادند، کاملا قابل قبول بوده است، اما در حال حاضر این مسئله برای جامعه قبح دارد. مردان 60 تا 75سال مردان میانسال هستند و می‌ توانند فعالیت داشته باشند و شاید نمی توان به آن ها پیر گفت. اکثر مردانی که در این سن و سال به ازدواج تمایل پیدا می کنند، از طبقات بالای جامعه و از مردانی هستند که یا طلاق گرفته ‌اند یا همسرشان فوت کرده ‌اند. این مردان برای فرار از تنهایی ازدواج می کنند.

مسئله طلاق به ‌خصوص طلاق‌ های عاطفی یکی از علت ‌های این موضوع است. وقتی دختران جوان شاهد طلاق ‌های زیاد یا زندگی ‌های ناموفق هستند، تمایل بیشتری به این نوع از ازدواج ‌ها پیدا می کنند، چون هم از لحاظ مالی تامین خواهند بود و زندگی امن ‌تری دارند و تنها هم نخواهند بود، البته این مسئله قبح دارد اما فرد به جایی می ‌رسد که به نگاه منفی جامعه تن می ‌دهد.

افرادی که به این نوع ازدواج ‌ها تمایل دارند یا اینگونه ازدواج می کنند، در تلاش‌ هستند تنهایی ‌شان را پرکنند و با افرادی که مانند خودشان هستند این تنهایی را به اشتراک بگذارند.

متاسفانه کشور ما جامعه موفقی از نظر ازدواج نیست. سن ازدواج بالا رفته و پسران به دنبال دختران جوان هستند، بنابراین بسیاری از دختران بالای 30سال فرصت ازدواج را از دست داده ‌اند و شاید به مردی که مهر و محبت داشته باشد و بتواند هزینه ‌های زندگی را تقبل کند، حتی با سن بالا تمایل نشان دهند.

ما باید در جامعه، فکری به حال تنهایی آدم ‌ها کنیم، چون افراد برای فرار از تنهایی ممکن است تن به بسیاری از مسائل دهند که اینگونه ازدواج ‌ها حداقل آن است.

همچنین پسران جوان نمی ‌توانند هزینه‌ ها و معیشت خانواده را تامین کنند؛ حتی می ‌توان گفت تلاش زیادی هم برای این موضوع ندارند. دخترانی که به ازدواج با افراد میانسال تمایل دارند، اغلب دختران بالای 30سال هستند که برای تامین زندگی نمی ‌توانند به پسران جوان اعتماد کنند. همچنین خشونت در پسران جوان بسیار بالاست و در جوانان بیشتر دیده می ‌شود، بنابراین دختران به سمت مردی می ‌روند که رفتار محبت ‌آمیز داشته باشد.

احساس مسئولیت در پسران جوان و کل جامعه کم ‌رنگ شده است، این عدم احساس مسئولیت نیز باعث شده افراد دچار مشکلات عاطفی و تنهایی شوند. متاسفانه ما سواد عاطفی پایینی داریم. اگر بتوانیم سواد عاطفی را افزایش دهیم، بی تردید شاهد ازدواج ‌های منطقی تر خواهیم بود.

*سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

ازدواج در سنین پایین، باعث می شود کودک، از تحصیل بماند؛ از بازی های کودکانه اش که نیاز روحی هر کودکی است، بماند؛ یعنی هنوز بچگی نکرده، وارد یک مرحله جدی تر بشود که آثار بدی بر جسم و روح لطیفش می گذارد؛ برخی از صاحبنظران، ازدواج زودهنگام را آن زمانی که شخص بالغ می شود، مناسب می دانند اما چه کسی است که تعریف دقیق بلوغ را بداند و بگوید؟ با صرف بلوغ جسمی، نمی شود زندگی را پیش برد و نمی توان برای همه، یک نسخه واحد پیچید؛ چیزی که ما الآن متأسفانه شاهدش هستیم و برخی آقایان، برای بلوغ، سن تعیین کرده اند.۹، ۱۳، ۱۵، ۱۸ اما شاید یک فردی در ۲۳ سالگی هم به بلوغی که مد نظر است، نرسیده باشد و اجماعی هم در این اعداد نیست و ساده انگاری است تعیین سن در این خصوص و این سن ها تنها یک عدد هستند و باید شرایط دیگری نیز در شخص مهیا گردد. بلوغ شرعی موضوعی است که صاحبنظرانِ خودش را دارد اما آن بلوغی که با آن، فرد آماده پذیرش مسؤولیت برای یک زندگی می شود، داری ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… می باشد که در همه هم یکسان نیست… خلاصه اینکه ازدواج زودهنگام به خصوص برای دختران، ستم بزرگی است که بعضاً از سوی والدین، تحمیل و تکلیف می شود...
05:25:45 1398/05/04
محمدرضا باقرپور
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است