پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105840  | تاریخ خبر : 1398/05/02  | ساعت : 01:08

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر تاکید کرد؛

لزوم اطمینان از مدیریت اصولی پساب و پسماند کارخانه کاوه سودا/ دانشگاه تبریز مسئولیت سنگینی پذیرفته است


نصر: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: اگر در رابطه با نحوه مدیریت اصولی پساب و پسماند کارخانه کاوه سودا به نتایج درست نرسیده و اطمینان لازم داده نشود، حتما این دغدغه را با مردم در میان خواهیم گذاشت و ما از همه ابزارهای قانونی و جایگاه نظارتی مجلس جهت تحقق این امر استفاده خواهیم کرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، احمد علیرضا بیگی در جمع خبرنگاران با اشاره به بحران زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا و پیگیری های متعدد انجام شده، اظهار داشت: حساسیت اجتماعی که در رابطه با بحران زیستی کاوه سودا ایجاد شد و برخورد با متخلفان و مدیریت این بحران زیستی به مطالبه ای عمومی تبدیل شد، مایه مسرت و امیداوری بود.

وی افزود: در پی بحران زیستی کاوه سودا، جامعه به دنبال اطمینان یافتن از این بود که فرایند مراقبت از محیط زیست در کارخانه کاوه سودا درست انجام می شود، این کاری بزرگ و ارزشمند که به سبب ورود رسانه ها و سازمان های مردم نهاد به این موضوع اتفاق افتاد.

این نماینده مجلس ادامه داد: انتظار از سازمان حفاظت محیط زیست این بود به جای جانبداری از یک کارخانه آلاینده محیط زیست، به وظایف قانونی خود به درستی و بدون اغماض عمل کند.

بیگی با اشاره به تشکیل کارگروه علمی به مسئولیت دانشگاه تبریز برای بررسی و ارزیابی این موضوع، گفت: نمایندگان مجلس هم خواستند که گروهی کارشناسی و مجرب روند حفاظت از محیط زیست در کاوه سودا را بررسی کنند. این حائز اهمیت است که دانشگاه تبریز این ماموریت را بر عهده گرفته است و دانشگاه تبریز با تمام اعتبار علمی خود قبول کرده است که مسئولیت این ارزیابی و مطالعه را بر عهده بگیرد.

وی اظهار داشت: طبیعتا کسانی که عضو این کارگروه شده اند، باید بتوانند و همه تلاش خود را انجام دهند که از اعتبار علمی دانشگاه تبریز در انجام این ماموریت صیانت و پاسداری کنند و مبادا در ترکیب این هیات کسانی باشند که سوابق علمی و اجرایی شان انتظارات را برآورده نکند.

این نماینده مجلس افزود: کسانی که این مسئولیت خطیر را پذیرفته اند، حتما آگاه هستند که جامعه انتظار پاسخ گویی دقیق و شفاف از دانشگاه تبریز دارد و تا بتواند به آرامش برسد.

بیگی خاطرنشان کرد: البته اینکه هزینه های مطالعاتی کارگروه علمی دانشگاه تبریز را کارخانه کاوه سودا پرداخت خواهد کرد، زیاد جالب نیست و انتظار این بود که هزینه این روند در اختیار دانشگاه تبریز قرار بگیرد و دانشگاه مسئول پرداخت هزینه های این مطالعه و بررسی باشد، وقتی طرف حساب چنین کارگروهی کارخانه ای باشد که خودش در مظان اتهام قرار دارد، ناخوشایند است، هر چند اطمینان داریم اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز با همه توان شان اعتبار علمی خود و دانشگاه تبریز را پاسداری خواهند کرد.

وی در ادامه به برخی تغییرات در روند مدیریت پساب خطرناک صنایع شیمیایی کاوه سودا اشاره کرد و گفت: حساسیت های اجتماعی باعث شده که کارخانه کاوه سودا به سمت حذف لاگون ها حرکت کند و اثرات مخرب خروجی پساب پرحجم خود را از طریق فیلتر پرس تا حدودی کاهش دهد و به بستر دریاچه ارومیه هدایت کند، اما حتما شرایط جدید نیازمند مطالعه جدید است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در روش مدیریت پساب با لاگون که در اجرای آن اشکالات عمده ای وجود داشت، نفوذ به آب های زیر سطحی اتفاق افتاده و آلایندگی از طریق تبخیر هم اتفاق افتاده است، با اینکه سال ها از زمان فعالیت این کارخانه می گذرد، چرا تا قبل از حساسیت های مردم، رسانه ها و نمایندگان مجلس این توجه ها نشده بود؟

بیگی افزود: اگر بنا باشد که پساب کاوه سودا از طریق کانال و پس از عبور از فیلتر پرس به بستر دریاچه ارومیه انتقال یابد، باید بررسی های لازم انجام و اطمینان کسب شود که موارد آلاینده در پساب کاوه سودا حذف می شود و به اکو سیستم پارک ملی دریاچه ارومیه آسیبی وارد نخواهد شد. قطعاً انجام چنین کاری به بررسی های فنی و کارشناسی نیاز دارد و انتظار داریم که سازمان حفاظت محیط زیست به تکلیف خود در صیانت از محیط زیست به درستی عمل کند.

وی تصریح کرد: اگر در رابطه با نحوه مدیریت اصولی پساب و پسماند کارخانه کاوه سودا به نتایج درست نرسیده و اطمینان لازم داده نشود، حتما این دغدغه را با مردم در میان خواهیم گذاشت و ما از همه ابزارهای قانونی و جایگاه نظارتی مجلس جهت تحقق این امر استفاده خواهیم کرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در بخش دیگری از سخنان خود به فرافکنی ها و سیاسی کاری های مسئولان حفاظت محیط زیست استان اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنم گروه های سیاسی آبروی خودشان را به چنین چیزی که واقعیت آن با چند عدد و رقم که پنهان شده مشخص می شود گره نزنند، آلایندگی یک واحد تولیدی و شیمیایی که یک نگرانی از آلودگی اب و خاک است چه ارتباطی با مسائل سیاسی و جناح چپ و راست دارد؟

بیگی تاکید کرد: نباید شرایطی ایجاد شود که افراد متخلف به جهت فرار از پیگیرد قانونی به واسطه قصوری که در انجام وظایف قانونی خود داشته اند، در پشت گروه های سیاسی پنهان شوند.

وی در پایان گفت: سازمانی که باید در جایگاه مطالبه گری برای حفاظت از محیط زیست باشد، خود را مدافع تمام عیار یک واحد آلاینده محیط زیست کرده بود که این اعتبار کل سازمان را در نزد مردم خدشه دار می کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است