پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106083  | تاریخ خبر : 1398/05/07  | ساعت : 18:01

یادداشت/

راهکارهای مبازره با روند رو به رشد آفات و بیماری های درختان تبریز


نصر: در مورد بيماري هاي گياهان زراعي تحقيقات گسترده اي صورت گرفته است ، ولي متاسفانه در مورد گياهان زينتي و مورد استفاده در فضاهاي سبز شهري تحقيقات معدودي صورت گرفته است كه با توجه به اثرات روحي و رواني گياهان زينتي در زندگي جوامع شهري امروزي ، شناخت و پيشگيري از بيماري ها و خسارت آنها امري ضروري است كه توجه كارشناسان مربوطه را مي طلبد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

تعداد درختان بيمار و آفت‌زده بوستان‌ها و معابر شهری تبریزدر حال افزايش است. کمبود آب و خشکسالي مهم‌ترين عامل هجوم آفات به درختان است.تعداد درختان بيمار و آفت‌زده بوستان‌ها و معابر شهر تبریز به دليل ضعيف شدن درختان، کم‌آبي، خشکسالي، نگهداري نامطلوب و آبياري نامناسب عدم استفاده از تغذیه گیاهی مطلوب  افزايش يافته است و درختان چند سالي است که از درون مي‌پوسند..براي مبارزه با آفات مهمترين کار افزایش تحمل  درخت بوده  به‌طوري که در مقابل تنش‌هاي های زنده وغیر زنده هدر هر محيط شهري، مقاومت لازم را داشته باشند.. اگر آبياري و كاشت درخت روي به صورت اصولی باشد، درختان مقاوم خواهند بود.

وجود آفات چوب‌خوار، پوست‌خوار و بيماري‌ها در فضاي سبز شهري تبریز در واقع يک نوع زنگ خطري است که نشان مي‌دهد درختان دچار کم‌آبي و ضعف تغذیه وکمبود عناصر غذایی هستند.اگر شرايط اقليمي و افزايش دما و کاهش بارندگي ادامه داشته باشد، با کاشت درختان حساس و متضاد با شرايط اقليمي، بسياري از درختان شهر دچار آفت خواهند شد.

کاشت درختاني که به پوسيدگي طوقه و ريشه حساس بوده و آب زيادي نياز ندارند در كنار گياهاني با نيازهاي آبي متفاوت مانند گل باعث بيماري و حذف يکي از آن‌ها مي‌شود که معمولا درخت است.در بسياري از مناطق به‌دليل وجود زيرساخت‌هاي نامناسب، استفاده از خاک نامطلوب، نامساعد بودن شرايط اکولوژيکي گياه، کاشت نهال آلوده يا عدم توجه به کاشت گياه مناسب با شرايط منطقه، افزايش آفات و بيماري‌ها را در پي دارد.در بعضي مناطق هم ممکن است نگهداري از درختان مناسب باشد ولي همجواري فضاي سبز با باغ‌هاي خصوصي در سطح شهر باعث انتقال آفات از اين باغ‌ها به فضاي سبز مي‌شود. توصیه می شود مبارزه هماهنگ و هم‌زمان با آفات در سطح باغات و فضاي سبز شهري برای کنترل آفات وبیماری ها صورت گیرد.

لزوم افزايش دوره‌هاي آبياري، کوددهي و رسيدگي به چنارها و سپيدارهاي قديمي مورد تاکید است . پديده کم‌آبي، سطح آب‌هاي زيرزميني را پايين آورده است. در گذشته به دليل بارندگي زياد و بالا بودن سطح آب‌هاي زيرزميني تاخير در آبياري يا کاهش ميزان آبياري براي درخت خيلي مهم نبود چون خود درخت مي‌توانست آب مورد نياز خودش را به دست آورد ولي الان حتي فراهم کردن آب مورد نياز آبياري هم مشکل است.با توجه به تاثير سوء سموم شيميايي، در محيط شهري به راحتي نمي‌توان سمپاشي کرد. لذا توصیه می شود سموم گياهي و مبارزه تلفيقي با آفات، جايگزين مبارزه شيميايي شود.

از آفات مهم درختان شهری تبریز کرم سفید ریشه می باشد  یکی از آفات پلی فاژ و خطرناک است. این آفت در خزانه روی نهالها خسارت زیادی وارد می کند.یک لارو می تواند باعث مرگ یک درخت شود.این آفت به تعداد زیادی از درختان فضای سبز نظیر چنار؛ نارون؛ کاج؛ بید و صنوبر همچنین درختان میوه و گل و گیاهان زینتی حمله می کند. حشره کامل سوسک بزرگی است به طول 27 تا 35 میلی متر رنگ عمومی بدن قهوه ای روشن و روی پشت سینه اول سه نوار طولی روشن وجود دارد. سوسک شاخک بلند شهری میزبانهای مرجح شامل نارون؛ انواع صنوبر؛ بید؛ چنار؛ سیب گردو؛ افرا؛ زبان گنجشک؛ اقاقیا و... می باشد.

مهمترین بیماری های موجود در فضای سبز به شرح زیر می باشد:

مرگ گیاهچه :

عامل بیماری قارچ است که در شرایط مرطوب به بافتهای جوان و تازه حمله کرده و باعث تخریب تمامی بافت می شود. انتقال آن توسطآب آبیاری و خاک انجام می گیرد. بهترین روش جلوگیری از این بیماری ضد عفونی بذر می باشد و در صورت اقتصادی بودن می توان خاک را نیز ضدعفونی نمود. زهکشی مناسب، تنظیم دور آبیاری نیز از موارد جلوگیری به این بیماری می باشد.

بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه: 

این بیماری در خاکهای مرطوب خسارت می زند که به اکثریت گیاهان به خصوص مرکبات خسارت می رساند. برای کنترل بیماری باید از کاشت مرکبات در زمینهای آلوده خودداری کرد و در هنگام کاشت می بایست محل پیوند بالای سطح خاک باشد. می توان طوقه گیاه را با مخلوط برد و ضدعفونی کرد.

بوته میری جالیز:

علایم به صورت سبز خشک شدن بوته ها، لاغر شدن طوقه قسمت آلوده، و حالت پیچ خوردگی پیدا کردن طوقه است. این بیماری می تواند به گل بنفشه، جعفری، و همچنین چمن خسارت بزند برای مبارزه باآن از قارچ کش، بنومیل، مانکوزب استفاده می شود.

 سفیدک دروغی :

عامل بیماری قارچی است که در مناطق مرطوب شیوع دارد. این بیماری بشر روی انگور انجیر و خانواده رز و خیار خسارت وارد می کند. برای کنترل سفیدک کرکی یا داخلی از ارقام مقاوم استفاده می شود، جمع آوری و سوزاندن بقایای گیاهی آلوده به کاهش آلودگی کمک می کند. برای مبارزه با آن از سموم مانند اکسی کلرورمس، متالاکسیل، با غلظت دو در هزار استفاده می شود. به غلظت دو در هزار

بیماری لب شتری یا پیچیدگی و تورم برگ هلو :

عامل بیماریی قارچی است که باعث افزایش ضخامت و پیچیدگی و موجدار شدن در برگها می شود. برگهای آلوده قرمز مایل به ارغوانی می شود و سپس می ریزند برای مبارزه از سموم کاپیتان استفاده می شود.

بیماری مرگ هلندی نارون:

 اولین علامت بیماری پژمردگی سریع برگ های برخی شاخه ها و یا تمامی درخت می باشد. برگهای پژمرده غالباً پیچیده و زرد شده و سپس قهوه ای می شوند. این بیماری توسط دو نوع سوسک منتقل و انشار می یابند. مبارزه با آن با قارچ کش بنومیل امکان پذیر است.

1- برگخوار نارون

Galerucella luteola

نحوه خسارت :

 - باتغذیه ازبرگ ،باعث خشکی برگ وبه خصوص در درختانی که در رفیوژ خیابانها و در معرض دید همگان قرار دارند، سبب ایجاد منظره نامناسبی ازفضای سبز شهری می گردد. اینگونه خسارت یعنی از دست دادن برگهای درخت ، برای درخت، بسیار نگران کننده بوده، چرا که در این صورت بتدریج ودرصورت عدم توجه به درختان ،شاهد زوال تدریجی این گونه مقاوم وزیبا خواهیم بود. این آفت، عموماً باعث مرگ ناگهانی درخت نشده لیکن باایجادضعف دردرخت به تدریج، خشکیدگی سرشاخه و حمله سایر آفات و بیماری ها مانند مرگ نارون رابدنبال خواهدداشت.

کنترل و مبارزه :

- کلش وکندوکوب پای درختان دراواسط پاییز باهدف معدوم نمودن حشرات ویا شفیره های موجود درپای درختان ویا سمپاشی تنه وخاک اطراف طوقه با سمومی چون: کارباریل(سوین)

- محلولپاشی تاج و برگها (خصوصا سطح زیرین برگ) با استفاده ازسمومی بیولوژیکی همچون B.T

- سمپاشی تاج (درابتدای فعالیت آفت) وتاج وتنه (درمراحل خسارت) با استفاده ازسمومی چون :آوانت ،تیودیکارپ، فنتیون،استامی پراید و...

2- شته گالی نارون

Tetraneura ulmi

نحوه ی خسارت :

- ضمن تغذیه از شیره گیاه و ورود ترشحات بزاقی آفت به داخل سلول های برگ، گالهایی به اندازه فندق درسطوح فوقانی برگ ایجاد می گردد.

کنترل و مبارزه :

- حذف کلیه علفهای هرز وتنه جوش وپاجوش های درخت

- سمپاشی درختان(صرفادرصورت بروز طغیان آفت) با استفاده ازسموم سیستمیک ویا نفوذی قوی که با ورود به شیره گیاه ، باعث ازبین رفتن شته های داخل گال گردندازجمله سموم قابل توصیه می توان به: استامی پراید(موسیپلان) – ایمیداکلوپراید(کونفیدور) و... اشاره نمود.

 3- شپشک خونی نارون

Gossyparia spuria

نحوه ی خسارت :

با حمله به شاخه های فرعی واصلی وتنه ومکیدن شیره گیاه باعث ضعف درخت وخزان زودرس درخت می گردد.این آفت درتراکم بالا موجب خشکیدگی درخت می گردد.

کنترل و مبارزه :

-  حذف شاخه های خشک ونیمه خشک درزمستان ویا اوایل بهار

-  تقویت درختان آلوده با بهبودوضعیت آبیاری وکوددهی آن ها

-  سمپاشی تنه وشاخه هاومحل های تجمع آفت با استفاده ازسموم تماسی + روغن ولک، مانند : بوپروفزین (آپلاود) –  اتیون و... + 5/0 درصدروغن ولک

نام آفت :

1- شته گال کیسه ای صنوبر

Pemphigus borealis

 

نحوه ی خسارت :

خسارت این آفت مانندسایر افراد خانواده شته ها بصورت ضعیف شدن گیاه ودر ادامه عامل حمله سایرعوامل خسارت زا می باشدکه در صورت عدم مقابله با آفت ، زوال تدریجی درخت آلوده را بدنبال خواهدداشت.

کنترل و مبارزه :

-حذف مکانیکی گال ها ومعدوم نمودن آن ها

- هرس شاخه های آلوده درتراکم های محدود

-سمپاشی درختان با استفاده ازسموم شیمیایی سیستمیک مانند: کونفیدور، استامی پرایدو...

 2- برگخوار صنوبر

Chrysomela populi

نحوه ی خسارت :

حشرات کامل زمستان گذران به تدریج از اواسط تا اواخر فروردین ظاهر شده، پس از تغذیه از برگ های تازه صنوبر و جفت گیری، از اوایل اردیبهشت تخم ریزی را آغاز کردند. پیدایش لاروهای سن یک در نیمه اول اردیبهشت بوده و پس از طی سه سن لاروی، پیش شفیرگی و شفیرگی در نخستین نیمه خرداد اولین حشرات کامل نسل جدید ظاهر شدند.

 کنترل و مبارزه :

- کاربرد سموم شیمیایی با ظهورحشرات کامل

- استفاده ازسموم لاروکش مانند: دیمیلین پس ازظهورلاروها وقبل ازایجاد خسارت ویا سموم لاروکشی همچون : آوانت-اووی ساید وتیودیکارپ

- پسیل زبان گنجشک

Phyllopsis fraxini

نحوه ی خسارت

حشرات وپوره ها ضمن مکیدن شیره گیاه ،با واردنمودن بزاق خود باعث برهم زدن هورمون های گیاهی گردیده ودرنتیجه سبب لوله شدن حاشیه برگها وتبدیل تدریجی آن به گال می شود. این قسمت ها بتدریج تغییررنگ داده وقهوه ای می گردند. این آفت به شدت موجب ضعف درخت می گردد.

کنترل مبارزه

دردرختانی که سالهای گذشته خسارت پسیل مشهود بوده است ، می بایست به محض رویش برگها وقبل از ایجاد گال ها ، دور اول سمپاشی با سموم سیستمیک مانند: استامی پراید- انویدور- کالیپسوو... به اجرا درآید. تکرار این عملیات منوط به جمعیت آفت ومیزان خسارات وارده درمراحل بعدی می باشد.

امید است مدیران محترم منظر وفضای سبز شهری تبریز با بهره گیری از نظرات متخصصان گیاه پزشگی وتغذیه گیاهی مانع از بین رفتن درخت محدود شهر تبریز شوند.

یادداشت از احمد بایبوردی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است