پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106209  | تاریخ خبر : 1398/05/10  | ساعت : 09:06

یادداشت نصر/

ضرورت استقرار الگوی کشت مناسب برای توسعه فضای سبز شهر تبریز


نصر: گاهی مشاهده می شود که برخی از گونه ها در فضای سبز تبریزدر حال کشت هستند فاقد مطالعات  کارشناسی لازم می باشد گونه ای که کاشته می شود باید با شرایط آب و هوایی سازگار باشد و باید مقاومت درخت نسبت به آفات و بیماری ها بررسی شوند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

گاهی مشاهده می شود که برخی از درختان منبع بیماری هستند بیماری ها و آفاتی که باعث پخش شدن در سطح شهر می شود و باعث خشک شدن برخی از درختان می شود که چهره ای نامطلوب به سطح شهر داده اند.درختانی که در سطح شهر کشت می شود باید نمای شهر را زیبا کنند که گاهی به درستی هرس نمی شوند این درختان باید شکل داده شوند که جذابیت داشته باشد و هر کسی وارد شهر می شود با دیدنش لذت ببرد .توصیه بنده  این است که شهرداری  برای انتخاب گونه و  نگهداری و طریقه کاشت  با سازمان جهادکشاورزی استان  رابطه تنگاتنگ داشته باشد که بتوانیم چهره ای زیبا به سطح شهر بدهیم.گونه هایی باید کاشت شوند که مصرف آب آن کم باشد ما در تبریز مشکل جدی آب داریم گونه هایی کشت شود که به اب کمتری نیاز داشته باشند و به سمت آبیاری میکرو بروند.

ضوابط کلی در مورد استقرار درخت  درفضای سبز شهری را درموارد زیر می توان خلاصه نمود:

1.      درختان باید به صورت یک در میان و در طرفین قرار گیرد (بدین صورت که درختان دو طرف دقیقا مقابل هم قرار نگیرند بلکه به صورت یکی در مقابل دو درخت قرار گیرند.)

2.      درختان باید در فاصله منظم بدون توجه به حد زمین قرار بگیرند، این امر به خیابان ظاهری متفاوت می دهد.

3.      فاصله درختان از یکدیگر بسته به گونه و خصوصیات رشد حداقل 800 سانتیمتر باشد.

4.      برای یکپارچگی و هماهنگی درختان در یک محل باید آنها را همزمان کاشت.

5.      تمامی درختان در یک خیابان باید از یک نوع باشد مگر موارد خاص در نظر باشد.

6.         از شکل و ارتفاع درخت می توان برای تعیین و مشخص کردن انواع خیابانها استفاده نمود. اغلب مردم تفاوتهای جزئی در نوع درختان را تشخیص نمی دهند، برای موفقیت در مشخص کردن خیابانها باید تفاوت نوع درختان بارز باشد.

7.      در مواردی که حدود جغرافیایی مشخص برای محله وجود نداشته باشد، انواع مشخص درخت و الگوهای مشخص می تواند به ایجاد هویت کالبدی خاص کمک کند، که خود موجب شکل گیری ارگانهای محلی خواهد بود.

8.      یک مرکز خرید محلی را می توان با استفاده از تابلوهای خاص، استفاده هماهنگ از سایبان و یا کاشت متراکم گلهای رنگارنگ به صورت استثنایی در آورد.

9.  ارزشهای زیبایی گیاهان از یک گیاه تنها به دست نمی آید، بلکه از هم آمیزی عوامل منظر مانند تپه ها و پستی و بلندی هاست که به  محیط زیست زیبایی می بخشد.

مشکلی که وجود دارد این است که در بسیاری از حوزه های شهری آب فضای سبز از محل تامین آب شرب تامین می شود و باید به سمت این برویم که آب فضای سبز را از آب شرب شهری جدا کنیم.

یکی از مهمترین اقداماتی که در سطح شهرهای استان می توان انجام داد این است که به سمت کاشت گونه های بومی استان رفت چرا که این گونه های درخت با آب و هوای استان سازگار هستند و در حوزه مصرف آب و حوزه بیماریها و آفات دچار مشکل نمی شوند. این درختان صدهاسال یا میلیون ها سال با آب و هوای استان سازگار شده اند و دارای ویژگی های مهمی هستند و باید در توسعه فضای سبز مورد توجه قرار گیرند و با این اقدام می توان مصرف آب در حوزه شهری را کاهش داد.

درباره اینکه تبریزبه چه نوع درختانی نیازمند است به طور کلی اولویت با کاشت درختانی است که با توجه به معیارهای اکولوژیک و متناسب با ویژگی‌های ادافیکی(عوامل وابسته به خاک)، وضعیت آب، خاک و شرایط آب و هوایی منطقه باشد. بدیهی است اولویت‌ بعدی در انتخاب این درختان برای کاشت در فضاهای سبز و بوستان‌های شهری رعایت معیارهایی نظیر زیبایی شناختی، تنوع رنگ، حساسیت‌زا نبودن، پایداری، تجانس در ترکیب رنگ‌ها و... می‌باشد. بنابراین در انتخاب گونه توجه به کاربری عرصه از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌جز در نظر گرفتن شرایط اکولوژیک برای کاشت گونه‌های گیاهی باید به این نکته توجه داشت که گونه گیاهی که قرار است کاشته شود ویژگی‌های آلرژیک نداشته باشد. فضای سبز باید بتواند ترافیک را کنترل کند، انعکاس‌ نورهای منفی و امواج شدید صوتی را کاهش دهد و توان مقابله با سایر آلودگی‌های محیطی را داشته باشد. با توجه به اینکه اطلاعات کافی در مورد گونه‌های درختی که مناسب شرایط اقلیمی تبریز هستند وجود ندارد هنوز حتی نمی‌توان جایگزینی مناسبی برای درخت چنار معرفی کرد اما گونه‌های چون بیدمجنون و اقاقیا در برخی مناطق شهر  می توانند  با شرایط اقلیمی شهر سازگاری داشته باشند.

ضروری است تحقیقات جامعی توسط مراجع پژوهشی و دانشگاهی درباره پایداری درختان نسبت به تغییر شرایط اقلیمی و نیز مقاومت در برابر افزایش آلودگی‌های هوا صورت گیرد. درختان  کشت شده در سه سال اول نیاز به مراقبت زیادی دارد و فردی که آن را کاشته باید روش‌های نگهداری از آن از جمله  نوع ومقدار وزمان کودهای مناسب برای آن گونه، بازه زمانی آبیاری و خاک مناسب این گونه های  کشت شده بداند.امیدواریم مسیر برای تبادلات علمی در زمینه افزایش کیفیت فضای سبز شهری تبریز به زودی مهیا گردد.

احمد بایبوردی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است