پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106474  | تاریخ خبر : 1398/05/15  | ساعت : 13:26

خبر/

ظریفیان : مشروطه زنده است / امروز به آن نیاز داریم


نصر: غلامرضا ظریفیان تاریخ شناس و  استاد دانشگاه های تهران گفت : جریان مشروطه زنده هست و جامعه ما امروز بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر ، وی عصر دوشنبه در آیین سالروز بزرگداشت مشروطه در تبریز ضرورت فهم درست از این رویداد تاریخی و استفاده از تجارب ارزشمند آن را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت : با مکانیزم و متدهای گذشته نمی توان تاریخ مشروطه را به درستی فهمید و اهمیت آن را تببین کرد ، برای فهم روشن از مشروطه باید به منابع جدید و مستندات معاصر مراجعه شود.

ظریفیان در تبیین دلایل اهمیت مشروطه ادامه داد : دست کم 30 عامل مهم را می توان برای مشروطه و علت به وجود آمدن آن بر شمرد و گفت : اگر دلایل اهمیت مشروطه به خوبی تبیین شود  ابعاد نیاز امروز ما به آن به خوبی روش می شود .

وی تاریخ نویسی بودن جامعه ایران و فراوانی تالیفات و تحققات را از جمله دلایل اهمیت تبیین مشروطه بیان کرد و افزود : اگربخواهیم تحولات تاریخ امروز کشورمان و نیز نقاط قوت و ضعف های خود را بشناسیم ناگزیر باید به سمت مشروطه برویم ، چرا که مشروطه هنوز در زندگی ما حضور دارد.

استاد دانشگاه تهران پایه گذاری پرسش ازحاکمیت و به چالش کشیدن آن را دستاوردی ارزشمند دیگری از مشروطه بیان کرد و گفت : این تنها در مشروطه است که جوان 19 ساله ی به نام عباس میرزا حاکمیت را به چالش می کشد و از چرایی شکست ها و زوال و انحطاط کشور سووال می کند و اهمیت مشروطه به این است که برای نخستین بار در تاریخ سیاسی کشور پرسش ایجاد کرد.

وی اضافه کرد : مشروطه همچنین مفهوم هویت ایرانی و هویت انسانی را به رسمیت شناخت و با کنار زدن استبداد ارباب و رعیتی برای اولین بار کلمه ملت را معنی کرد و دولت قانونی به شکل امروزی تشکیل شد.

ظریفیان تاکید کرد : تا قبل از مشروطه در کشور فقط یک نفر حق داشت و بعد از مشروطه همه ملت دارای حق شدند و قانون اساسی مترفی تدوین گشت که به واسطه آن وزیر توانست فرامین مغایر قانون شاه را پس دهد و اجرا نکند.

معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دولت اصلاحات تحدید قدرت شاه را از دیگر دستاوردهای مشروطه بیان کرد و گفت : قبل از مشروطه شاه ودیعه الهی بود ولی بعد از مشروطه او ودیعه ملت شد تا از حقوق ملت پاسداری کند.

وی آرادی مطبوعات ، شکل گیری احزاب و توسعه فعالیت های اجتماعی ،‌سیاسی و تامین حقوق زنان و ایجاد تعهد اخلاقی در جامعه را از دیگر ره آوردهای مشروطه توصیف کرد و گفت : با وجود پیشرفت های نسبی ما امروز هم  به ادبیات مشروطه نیاز داریم تا بتوانیم با تشکیل دولت قوی و ملت قوی به توسعه پایدار برسیم .

سخنران دیگر این برنامه دکتر قدیمی قیداری استاد تاریخ دانشگاه تبریز بود که در باره نقش مردم در انقلاب مشروطه ، تدوین نظام نامه انتخابات دوره مشروطه و ایفای نقش نمایندگان تبریز در شکل گیری مجلس ملی مطالبی بیان کرد.

این برنام که با اجرای موسیقی فاخر و حماسی آذری همراه بود با قرائت بیانیه خانه توسعه آذربایجان پایان یافت .

خانه توسعه آذربایجان در بیانیه خود ضمن تاکید بر زنده نگهداشتن مشروطه ، ضرورت استفاده از تجارب آن را مورد تاکید قرار داده و از دولت درخواست کرده است تا به پاس جانفشانی و فداکاری مبارزان نهضت مشروطه روز 14 مرداد به نام روز تبریز تصویب و نامگذاری شود.

تاسیس کتابخانه تخصصی مشروطه ، احیا و بازسازی بناها ،‌محوطه ها و آثار تاریخی مربوط به عصرمشروطه و نیز  ساماندهی قبور مبارزان و شهیدان این نهضت همچنین توسعه فضای فیزیکی موزه مشروطه از دیگر خواسته های خانه توسعه آذربایجان است .

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

یکی از مهمترین اقدامات در بزرگداشت شهدای مشروطه عمل به وصیت سردار ملی ستارخان و انتقال مزار وی و همینطور مزار شیخ محمد خیابانی به تبریز خواهد بود.
19:26:00 1398/05/15
ناصر
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است