پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106534  | تاریخ خبر : 1398/05/17  | ساعت : 00:58

یادداشت/

17 مرداد است؛ روز خبرنگار؛ ما نوشتن را زندگی می کنیم


نصر: خبر پاسخی است به روح پرسشگر مردمی که همواره به دنبال دانستن حقایق هستند و خبرنگاری شغل شریفی است که عمری به بلندای تاریخ دارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

امروز، روز خبرنگار است؛ بهانه ای برای شکستن بغض کسانی که بر این باورند که "دانستن همچنان حق مردم است" و "قلم" را بهانه ای کرده اند تا ذهنشان را از قید کلمات بی شمار رها کرده و جسورانه در بیکران دنیای "خبر" خلاصه شوند.

همه روزها، روز خبرنگار است؛ زیرا که ما هر روز می نویسیم، زیرا که ما هر جا می نویسیم، زیرا که زندگی چیزی به غیر از نوشتن نیست و اگر قلم نبود، با سر انگشتان خویش می نویسیم و اگر قلم جوهر نداشت با خون و جان و عمر خویش می نویسیم. اگر کاغدی نبود، بر سنگ و خاک و آب می نویسم و اگر کائنات نبود، بر قلب مردمان این سرزمین می نویسیم.

شاید و شاید برای تعدادی از ما خبرنگاران که کم ‌و بیش در دوره کنونی دست به قلم شده ‌ایم، این تردید ایجاد شده‌ باشد که شاید بهتر بود به توصیه‌ خانواده‌ گوش می‌ دادیم و یک شغل «درست و حسابی» برای خودمان پیدا می‌کردیم؛ اما فراموش نکنیم حرفه خبرنگاری یک تخصص است که این روزها نیاز به آن بیشتر هم شده است.

اما من خبرنگارم تا از دردها و بی دردها بنویسم، از تبعیض ها، از بی عدالتی ها، از آن هایی که لابلای زندگی سخت و طاقت فرسای خود به تنها چیزی که فکر نمی کنند خوشی های زندگی است.

خبرنگاری زندگی ما است. ما خبرنگاران زندگی را نیز می نویسیم و ما نوشتن را زندگی می کنیم. خبرنگار، تندیس وقار و صبر است. یادآور سختی هایی است که در طول سال ها می بیند اما به خاطر عشق به کارش دم نمی زند. خبرنگار واژه مقدسی است که قداست آن به حرمت صداقت و ایمان است.

من خبرنگارم، همیشه در حال نوشتن از همه چیز و همه کس؛ با جان و دل کار می کنم، درد همه را می نویسم اما هیچ کس درد مرا و ما را نمی نویسد. خبرنگاری، عشق به روزهایی است که سخت می گذرد، حرف هایی که می شنود و گاها تهدیدهایی که می شود، همیشه کسی هست که از خبرنگار طلبکار است، اما او همه را در خود حل می کند و همچنان استوار می ایستد.

امید یک خبرنگار، شوق رفتن و از پای ننشستن است، همین امید، نیرو می بخشد و راه فتح و پیروزی را هموار می کند. امید، گلوله ای است در تفنگ مبارزین که اگر شلیک شود دیوار حائل را فرو می ریزد و سنگری است برای مبارزین میدان نبرد.

خبرنگاري نيز مانند معلمي، از جمله اموري است كه برخي آن را شغل، عده ‌اي منزلت و بسياري نيز آن را فراتر از يك حرفه، بلكه رسم عاشقي مي ‌دانند؛ عشق به آگاهي ‌رساني، تاثيرگذاري و بسياري ديگر از صفاتي كه در منظومه اين عشق قرار مي ‌گيرند.

خبرنگار همانند زنگ هشداری است که تلنگر می زند برای جامعه ای تا چشم هایش را باز کند تا همگان بدانند چیست فرق آنچه که هست و آنچه که باید باشد؛ هر چند، گاهی سخنش تلخ است به مذاق بعضی ها ناسازگار است با نوع نگاه بعضی مدیران و مسئولان، گاهی زیر باران انتقاد است و گاهی مقصر اصلی، اما چون عاشق است، آسایش خود را فدای آرامش جامعه می کند تا شاید بتواند جامعه اش را به سمت مدینه فاضله پیش ببرد.

البته این در حالی است که برخی ها یادشان می رود که اگر تلاش من و همکارانم نبود، موقعیت فعلی را نداشتند. یادشان می رود که اگر بر پله های قدرت ایستاده اند چه کسانی آن ها را به این جایگاه رسانده اند.

سلاح اصلی یک خبرنگار، اندیشه، جهان بینی و تفکر ویژه اوست؛ در هیچ جهانی، هیچ گاه نمی توان سدی مقابل اندیشه و تفکر ایجاد کرد؛ بی تردید سقف آزادی، با قامت فکری مردمان رابطه مستقیمی دارد. در جامعه ای که قامت تفکر و همت مردم کوتاه باشد، سقف آزادی هم به همان نسبت کوتاه می شود.

بی تردید کارکرد رسانه هاي‌ محلی در ارائه تصویری از مشکلات موجود منطقه و کنترل عمومی بر مسئولان و دستگاه هاي‌ اجرایی بی بدیل و غیر قابل انکار است. خبرنگاران وجدان بیدار جهان و تصویرگر زمان خویش هستند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می‌کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه اي، مرهون تلاش هاي‌ شبانه روزی آن هاست.

در دنياي امروز با توجه به شتاب و سرعت گردش اطلاعات و تحولات سياسي، فرهنگي و اجتماعي برحسب ضرورت‌ هاي اجتناب ‌ناپذير جوانان، نقش كليدي رسانه ‌ها به هيچ عنوان كتمان ‌پذير و فراموش ‌شدني نيست.

این روزها زیاد می ‌شنویم که با وجود پیشرفت فناوری و انتشار فوری و مستقیم اخبار از طریق شبکه ‌های اجتماعی، دسترسی به منابع اخبار از طریق اینترنت و انتشار سریع تصاویر، دیگر نیاز آنچنانی به رسانه های رسمی حساس نمی ‌شود. اما واقعیت چیز دیگری است؛ علی ‌رغم تمام پیشرفت ‌های فناوری و افزایش دسترسی ‌های عمومی به اخبار و اطلاعات، همچنان شغل خبرنگاری یک نیاز مبرم برای جامعه است، زیرا خبرنگار مسئول رساندن «اخبار سالم» به جامعه و مخاطبان است. در واقع دسترسی بیشتر مردم به منابع اطلاعاتی، نه ‌تنها ارزش کار خبرنگاری را کم نکرده، بلکه بر اهمیت آن افزوده و وظیفه او را سنگین‌تر کرده است.

در میان اطلاعات خام و دست ‌نخورده ‌ای که به صورت روزانه در حجم کلان در اختیار مخاطبان قرار می گیرد، این خبرنگاران هستند که با تخصص ویژه خود در تشخیص راست از دروغ و تمایز گزارش از آگهی می ‌توانند به مردم برای دسترسی به اطلاعات صحیح و مورد نیاز کمک کنند.

امروزه خبرنگاران در مقابل سیل دروغ ‌ها، اطلاعات گمراه‌کننده، گزارش ‌های تعصب ‌آمیز با گرایش ‌های نژادپرستانه و خیلی موارد دیگر ایستادگی می ‌کنند تا به عنوان فیلتری آگاه و متخصص در برابر انتشار دروغ و شایعه بایستند.

در شرایطی که قدرت ‌ها و حکومت ‌ها در سراسر جهان تلاش می کنند با هزینه ‌های کلان، سرنخ روایت و گزارش را در شبکه ‌های اجتماعی و ابزار ارتباط‌جمعی در اختیار خود بگیرند و اخبار و اطلاعات جهت دار و غیر واقعی را در اختیار افکار عمومی قرار دهند، این فقط خبرنگاران هستند که می ‌توانند با تجربه‌ و تخصص در برخورد با انواع اطلاعات، اجازه نشر اکاذیب و تزریق آن به افکار عمومی را ندهند.

خبرنگار باید بداند و می ‏داند که آن کس که آگاه‏ تر است، مسئول‏تر است. مسئول در قبال ملت و کشور، در قبال باورها و اعتقادات مردم، در قبال منافع ملی، در قبال تجاوز فکری و اندیشه ‌‏اي بیگانه‏ به مرزهای فرهنگی، در قبال اخلاق جامعه، در قبال کژاندیشی و کژ رفتاری‏ هاي‌ اداره ‏کنندگان کشور و این مسئولیت ها نه تنها محدودیت نمی ‏آفریند، بلکه راه رسیدن به کمال را در این حرفه مقدس برای او هموار و هموارتر می ‏سازد و خبرنگار به جایگاهی می ‏رسد که جز رضایت حضرت دوست نمی‏ بیند.

* سحر مغفرت- عضو تحریریه نصر

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

خدا قوت. نصر نیوز یکی از بهترین رسانه های محلی است که من دیده ام و همیشه برای صحت سنجی اخبار اول به این سایت مراجعه میکنم. خدا قوت خسته نباشید و قلمتان پایدار باد. روزتان فرخنده
08:29:56 1398/05/17
علی اصغر صمدی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است