پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106584  | تاریخ خبر : 1398/05/17  | ساعت : 17:55

ادعای آمریکا در مورد دستکاری ایران در جی‌پی‌اس کشتی‌های تجاری


نصر: دولت آمریکا در مورد تهدید کشتی‌های تجاری از سوی ایران و همچنین تلاش این کشور برای ایجاد اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) هشدار داد. آمریکا تاکید کرده است که امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را تامین می‌کند.

به گزارش نصر، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا ادعا کرده است که شماری از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس اخیرا از اختلال در سامانه ناوبری جی‌پی‌اس خود خبر داده‌اند.

 
آمریکا مدعی است که مسئولیت دستکاری و اختلال در سامانه موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning System) بر عهده ایران است.
به نوشته دویچه وله، خبر مربوط به ادعای آمریکا در زمینه تهدید نفتکش‌ها و به مخاطره انداختن تردد شناورها در آب‌های خلیج فارس روز چهارشنبه ۱۶ مرداد (هفتم اوت) از سوی برخی از رسانه‌های آمریکا و از جمله از سوی شبکه خبری "سی‌ان‌ان" منتشر شد.
"سی‌ان‌ان" این خبر را به نقل از مدیریت دریایی وزارت حمل و نقل آمریکا اعلام کرده است.
 
این وزارتخانه با اشاره به موارد ناظر بر ایجاد اختلال در سامانه جی‌پی‌اس کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس، به ایران هشدار داده است.

در هشداری که وزارت حمل و نقل آمریکا داده است، از موارد متعددی از جمله توقیف نفتکش بریتانیایی "استینا ایمپرو"سخن رفته است. 
ادعای ایجاد اختلال از جزیره ابوموسی
در ادعای اختلال در سامانه ناوبری و موقعیت‌یاب آمده است که ایران با دستکاری و اختلال در سامانه موقعیت‌یاب کشتی‌ها، بر آن است تا این کشتی‌ها را به آب‌های تحت حفاظت خود کشانده و از این طریق دلیلی برای توقیف کشتی‌ها به دست آورد.
 
ادعا شده که حتی پیام‌های دستکاری شده و مشکوکی برای شناورها ارسال شده تا باعث خطای آن‌ها در مسیریابی شود. پیام‌هایی که از سوی "منابع نامشخصی" اما در پوشش پیام‌های ناوگان دریایی آمریکا یا متحدان این کشور ارسال شده‌اند.
یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در گفتگو با خبرنگار "سی‌ان‌ان" مدعی شده است که ایران مرکز ایجاد اختلال در سامانه موقعیت‌یاب کشتی‌های تجاری را در جزیره ابوموسی نصب کرده است. 
آمریکا مدعی شده است که تلاش‌ها برای ایجاد اختلال در سامانه ناوبری کشتی‌ها تاثیری بر تردد کشتی‌های جنگی و هواپیماهای این کشور نداشته است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است