پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106639  | تاریخ خبر : 1398/05/19  | ساعت : 12:50

زنوزی اعلام کرد؛

آغاز فاز اول طرح‌ اقتصادی‌ باشگاه تراکتور طی دو ماه آینده/ باشگاه‌های بزرگ می‌توانند اقتصاد کشور را به دست بگیرند


نصر: مالک باشگاه تراکتور اعلام کرد، فاز اول طرح اقتصادی این باشگاه تا دو ماه آتی اجرایی می‌شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، محمدرضا زنوزی در برنامه 4.4.2 رادیو جوان، در پاسخ به این سؤال که آیا راهی برای درآمدزایی در فوتبال وجود دارد؟ اظهار کرد: با این کیفیت مدیریت، فوتبال کشورمان ورشکسته است؛ چرا که مدیران باشگاه‌های ما مدیران هزینه هستند نه درآمد. مدیری که از جیب خود هزینه نمی‌کند هیچ وقت دنبال درآمد نمی‌رود.

رقابت نابرابر در فوتبال ایران

وی ادامه داد: با این مدیریت دولتی فوتبال ما ورشکسته بوده و ما به عنوان باشگاه خصوصی در زمینه خرید بازیکن با افرادی که دنبال هیچ‌گونه درآمد نیستند، رقابت می‌کنیم. این موضوع در کارخانجات نیز وجود داشته و به عنوان مثال یک کارخانه خصوصی فولاد با کارخانجات دولتی که هیچ هزینه‌ای برایشان مهم نیست، رقابت می‌کنند. 

مدیران هزینه داریم نه درآمد!

زنوزی با بیان اینکه فوتبال ایران فقط هزینه است، تصریح کرد: مدیران فوتبالی در فکر یافتن راهکاری برای درآمدزایی نیستند و تنها برخی حرف‌‌های کلیشه‌ای همچون نداشتن حق پخش تلویزیونی، تبلیغات محیطی و حق کپی رایت را مطرح می‌کنند؛ این در حالیست که بسیاری از شرکت‌ها از بازی‌های 16 تیم لیگ برتری و 18 تیم دسته یکی سود می‌برند و ما تنها نگاه می‌کنیم.

ضرورت تعریف محل درآمدزایی پایدار برای تراکتور

وی افزود: بنده دو سال در تراکتور و چندین سال در گسترش فولاد به خاطر شهر و کشورم برخی هزینه‌های اجتماعی را انجام داده‌ام؛ اما شرایط تراکتور با گسترش فولاد بسیار متفاوت است. معتقدم در مقابل هزینه انجام شده باید منبع درآمدی هم وجود داشته باشد تا بعد از پنج سال از تیم‌داری خسته نشوم؛ از این‌رو ضرورت داشته که محل درآمد پایدار برای تراکتور تعریف شود تا علاوه بر درآمدزایی برای سهام‌داران سوددهی هم داشته باشد.

تیم‌های بزرگ ستاره می‌خرند

زنوزی در خصوص درآمدزایی از نقل و انتقال بازیکن، بیان داشت: تیم‌های بزرگ در دنیا به دنبال جذب ستاره هستند نه فروش آن؛ چرا که منبع درآمدشان از محل دیگری است. فروش بازیکن درآمد بسیار کم برای تیم‌های بزرگ است، اما در سوی دیگر فروش بازیکن اصلی‌ترین منبع درآمد برای تیم‌های کوچک است. 

وی متذکر شد: تیم‌‌های بزرگ در صورت تبدیل یک استعداد به ستاره، ناچار به استفاده از آن هستند و در صورت فروش آن بازیکن از سوی هواداران تحت فشار قرار می‌گیرند.

کجای دنیا تبلیغ شونده به تبلیغ کننده پول می‌دهد؟

مالک باشگاه تراکتور با بیان اینکه پس از خرید تراکتور تمامی قراردادهای تبلیغاتی آن را کنسل کردم، گفت: تمامی قراردادهای تبلیغاتی باشگاه یک طرفه بود و باشگاه سودی نمی‌برد. کجای دنیا تبلیغ شونده به تبلیغ کننده پول می‌دهد؟ این موضوع اکنون در فوتبال ایران وجود دارد.

وی افزود: باشگاه‌های بزرگ ایرانی توسط واسطه‌ها از هوادارانشان پول می‌گیرند و برخی‌ها در این بین مقداری را هم برای خودشان بر می‌دارند. شرکت‌هایی در حاشیه فوتبال ایران ایجاد شده و بدون هیچ‌گونه زحمتی پول هنگفتی از آن به جیب می‌زنند.

آغاز فاز اول طرح‌ اقتصادی‌ باشگاه تراکتور طی دو ماه آینده

زنوزی خاطرنشان کرد: باشگاه‌ها می‌توانند با راه‌اندازی نرم‌افزاری از هوادارانشان بخواهند که از طریق آن خریدهایشان را انجام دهند و سود حاصل بدون کم و کاست به حساب باشگاه واریز شود. ما از سال گذشته زیرساخت لازم برای این نرم‌افزار را ایجاد می‌کنیم و تا دو ماه آتی فاز اول آن راه می‌افتد و مالک آن باشگاه تراکتور خواهد بود.

باید سیستمی طراحی شود تا هم باشگاه سود کند و هم هوادار

وی با بیان اینکه 40 درصد اقتصاد کشور در صورت مدیریت صحیح دست چند باشگاه بزرگ ایران خواهد افتاد، گفت: هواداران واقعی هیچ وقت تیم‌شان را عوض نمی‌کنند و حاضرند برای تیمشان هزینه کنند ولی معتقدم باید ساز و کاری برای سود دوطرف یعنی باشگاه و هوادار تعریف شود؛ ضرورت دارد سیستمی طراحی شود تا هوادار در کنار علاقه به تیم مورد نظرش، سود مالی هم داشته باشد. 

زنوزی عنوان داشت: علاقه هواداران ایرانی به تیم محبوب‌شان قابل قیاس با هیچ کجای دنیا نبوده و به همین دلیل می‌توان درآمدزایی کرد.

فوتبال ایران در کماست

مالک باشگاه تراکتور تأکید کرد: روش مدیریت در فوتبال ایران از فدراسیون گرفته تا پایین، درست نیست. حدود 80 درصد فوتبال ایران دولتی بوده و دولت برای سرپا نگه داشتن فوتبال هزینه می‌کند؛ اما به نظرم در کماست. 

«قیمت یک شرکت خدماتی در بورس چقدر است؟» وی با طرح این سوال تشریح کرد: یک باشگاه می‌تواند بسیاری از این خدمات را به صورت تجمیع شده در قالب یک نرم‌افزار به مردم ارایه دهد. شاید قیمت همین نرم‌افزار 10 میلیارد باشد و شرکت‌های دیگر با چنین نرم‌افزارهایی هفت الی هشت هزار میلیارد قیمت داشته باشند.

زنوزی با بیان اینکه هواداران ولی نعمت‌های ما هستند، گفت: دست در دست هواداران سال آتی را با موفقیت پیش خواهیم برد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است