پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106681  | تاریخ خبر : 1398/05/20  | ساعت : 09:53

یادداشت نصر/

استفاده از روش های نوین تغذیه گیاهی در مدیریت فضای سبز شهری


نصر: یکی از عواملی که باعث رشد مطلوب گیاهان می شود، تغذیه و کوددهی گیاهان است. باتوجه به اینکه فضای سبز ما هر ساله یکنواخت و همان گیاه در محل ثابت است نیاز مبرمی به کود دهی دارد کود های اصلی که گیاهان به آن احتیاج دارند

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

عبارتند ازازت ، فسفر،پتاس، کلسیم ،منیزیم وگوگرد و مواد دیگر به مقدار کم مورد نیاز هستند مواد غذای درجه دوم مانند آهن ،روی ،منگنز وغیره را باید تنهادر زمانی که کمبود آن در فضای سبز مشاهده شد اضافه کرد کود های حیوانی دارای ارزش غذایی چندانی نیستند و بیشتر به خاطر بهبود خواص فیزیکی خاک وبالا بردن قدرت نگهداری آب مورد مصرف قرار می گیرند .

گیاهان در تابستان با افزایش دمای هوا  با کود مناسب می توانند شرایط گرما را بهتر تحمل کنند ولی کوددهی با روش های معمولی در این سطح امکان پذیر نیست و در برخی موارد باعث سوختگی و آسیب به درختان و گل ها می شود.
یکی از روش های نوین کوددهی در دنیا را استفاده از روش های تزریق کود می باشد و با استفاده از این روش نوین می توان حتی در فصل گرما کوددهی و تقویت درختان را انجام داد. زمان مصرف کودهای شیمیایی،برای نباتاتی مانند درختان ،درختچه ها و بوته ها ،از اوایل بهار تا اواسط تابستان و سپس ،اواخر شهریور تا اواخر مهر میتوان استفاده کرد.برای کود دهی به درختان بزرگ ،باید شماری سوراخ به عمق 50 تا 70 سانتیمتر ،و در فاصله های 80 سانتیمتری ،ایجاد کرد . در محدوده ی سایه ، انداره ی آنها تا فاصله ی 1.5 متری از تنه درخت باشد و کودهای شیمیاییمورد نظر را باید درون این سوراخها ریخته و سپس،سوراخ را از اب پر نمود . برای ریختن کود در این سوراخها ،از قیف هم میتوان استفاده کرد .
برای چمن وقتی در اواخر پاییز رشدش متوقف شد،کودهای ازته مورد نیاز را روی سطح چمن توزیع کرد و اگر بارندگی به مقدار کافی انجام گیرد قسمت اعظم ازت ،در منطقه فعالیت ریشه توزیع خواهد شد.
برای رهایی از علفهای هرز موجود در کودهای دامی و آلی ،باید آنها را پیش از مصرف ،مدتی مرطوب نگهداشت تا بذر علفهای هرز موجود در آنها ،پس از جوانه زدن ،عاری از قوه ی نامیه شود .جمع آوری لایه 30 سانتیمتراولیه (سطحی)خاک و توزیع آن در سطح زمین پس از اتمام عملیات تسطیح،از مدفون شدن لایه حاصلخیزخاک(30-سانتیمتری50)جلوگیری به عمل خواهد آورد.
کودهای آلی (کود حیوانی) همراه کودهای شیمیایی در زمستان به‌صورت چال‌کود در سایه‌انداز درخت داده شود.
چال‌کود گودالی به عمق یک متر، عرض ۴۰ سانتی‌متر و طول یک متر است که در سایه‌انداز درخت حفر می‌گردد. برای یک درخت ۱۵ ساله گردو یک کیلوگرم سولفات‌پتاسیم، نیم کیلوگرم سولفات‌روی و نیم کیلوگرم سولفات‌آهن، روی کودهای آلی (حیوانی) ریخته و باقی‌مانده‌ی چاله را با برگ‌های خشک پر می‌کنند و روی آن‌ها خاک مرغوب می‌ریزند.
کودهای ازته که شامل نیترات و اوره می‌باشند نیز در دو نوبت به درخت گردو داده می‌شوند. چنانچه از نظر کمبود آب محدودیت نباشد، نوبت اول در اسفندماه مقدار ۳۰۰ گرم نیترات آمونیم و نوبت دوم در اوایل خردادماه ۳۰۰ گرم نیترات آمونیاک به درختان داده می‌شود.
در مورد کودهای دامی و حیوانی می‌توان از انواع کودهای گوسفندی، گاوی، کبوتر، مرغی و …. استفاده کرد. برخی از این کودها خیلی قوی و از نظر ازت بسیار غنی هستند مانند کود گوسفندی، کود مرغی و کبوتر؛ لذا در دادن این کودها به زمین نباید زیاد افراط کرد. چرا که اگر یک­مرتبه ازت خاک افزایش یابد درخت نیروی خود را صرف ساخت شاخ و برگ نموده و غرور پیدا می­کند و بارآوری آن کاهش می­یابد. یعنی تعادل شاخ و برگ و میوه به‌هم می­خورد و دوباره باید تلاش کرده با هرس­ها یا تکنیک­های مختلف تعادل آن را به‌وجود آورد و این کار مستلزم صرف هزینه و دقت زیاد است.در صورتی‌که امکان مصرف خاکی آن‌ها به هر دلیلی موجود نباشد حتما محلول‌پاشی ریز مغذی‌ها جدی گرفته شود.در درختانی با تاج کوچک، محلول‌پاشی سولفات روی (با مخلوط 5 درهزار اوره، 5 درهزار اسید بوریک و 5 درهزارFruit-set ) در پاییز بعد از برداشت محصول و قبل از ریزش برگ و مرتبه دوم در اوائل بهار، زمان متورم شدن جوانه‌ها توصیه می‌شود.
روش تزریق کود مایع از قدیم‌الایام مرسوم بوده و به کمک این روش علاوه بر عناصر غذایی برخی سموم، آنتی‌بیوتیک‌ها و اسانس‌ها را می‌توان به داخل تنه درخت تزریق کرد. این روش در امر مبارزه با آفات و تأمین نیازهای غذایی مفید است. در این روش با استفاده از تزریق اسانس‌ها کیفیت محصول افزایش یافته و یک راه مقابله با کلروز آهن و کمبود ناشی از آهن می‌باشد.
شرایط خاک در ایجاد کلروز تاثیر بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال اگر خاک آهکی باشد و PH خاک بالا باشد و هم‌چنین وضعیت تهویه نامناسب باشد شرایط برای تشدید کمبود آهن و بروز آن فراهم است، به عبارت دیگر درخت به شدت رو به زردی و کلروز می‌رود. در این شرایط نامناسب اگر کود به خاک داده شود، روش مؤثر نخواهد بود، لذا به همین دلیل توصیه می‌شود که روش تزریق کود مایع به داخل تنه درخت را به کار بریم. این روش به طور موفقیت آمیز در آمریکا در باغ‌های "کولورادو" مورد استفاده قرار گرفته و کمبود آهن در آن مزارع را برطرف کرده است. در سال‌های اخیر این روش به کمک کارشناسان مؤسسه تحقیقات خاک و آب در ایران انجام شده و موفقیت‌های خوبی به همراه داشته است.
برای انجام روش تزریق، به کمک مته برقی چند سوراخ به عمق 5 سانتی‌متر و به قطر نیم سانتی‌متر در اطراف تنه درخت ایجاد کرده تا به محل آوندها برسد. معمولاً سوراخ‌ها به طور مایل ایجاد می‌شوند تا کود مایع اضافه شده خارج نشود.
اگر مواد تزریقی کم باشد لازم است چند بار عمل تزریق تکرار شود تا کل نیاز گیاه برطرف شود.
وسایل مختلف تزریق
- سرنگ تزریقی دامپزشکی؛
- سرنگ‌های فنر دار؛
- تزریق کننده‌های بادی؛
- تزریق کننده‌های هیدرولیکی؛
- گریس پمپ.
راهنمای تزریق سیترات آهن به تنه درخت
خصوصیت درختمقدار محلول (میلی‌لیتر)حداقل تعداد سوراخ در اطراف تنهدرخت خیلی بزرگ با شاخ و برگ زیاد
(قطر تنه بیش از 60 سانتی‌متر) 20 4 درخت بزرگ با قطر تنه 45 سانتی‌متر 5/7 4 درخت بزرگ با شاخ و برگ متوسط
(قطر تنه 30 سانتی‌متر) 5/5 4 درخت متوسط با قطر تنه 20 سانتی‌متر 2 2 درخت کوچک با شاخ و برگ کامل
(قطر تنه 10 سانتی‌متر) 5/1 2
به عنوان مثال برای استفاده از سیترات آهن که یکی از کودهای مایع برای مقابله با کمبود آهن می‌باشد، باید تعداد سوراخ‌های ایجاد شده و مقدار محلول تزریقی درهر بار مشخص باشد. حجم محلول تزریقی و تعداد سوراخ‌های ایجاد شده در تنه بستگی به قطر تنه درخت و سن درخت دارد. به عنوان مثال اگر قطر تنه درخت بیش از 60 سانتی‌متر باشد 20 میلی متر کود مایع لازم است و در شرایطی که قطر تنه درخت 45 سانتی‌متر بوده حداقل 4 سوراخ در تنه و 5/7 میلی متر کود مایع ضروری است.
زمان تزریق باید یک زمان مناسب باشد معمولاً بهترین زمان اوایل فصل بهار یا پاییز است.
رعایت نکات احتیاطی در روش تزریق محلول‌های کودی
در روش تزریق محلول‌های کودی به تنه درخت رعایت نکات زیر الزامی می‌باشد:
1) غلظت مناسب- غلظت محلول کودی باید مناسب باشد یعنی غلظت زیاد باعث مسمومیت و گیاه سوزی و غلظت کم موجب نرسیدن مقدار ماده کودی لازم به تنه درخت است؛
2) ضدعفونی محل تزریق - بعد از هر بار مصرف محلول کودی باید محل سوراخ‌ها با الکل ضد عفونی شود؛
3) پوشانیدن محل تزریق - محل سوراخ‌ها بعد از هر بار استفاده از محلول کودی باید با چوب خود درخت یا چسب پیوند پوشانده شود تا محلی برای حمله آفات و بیماری‌ها نباشد.

                                                                                                                                                         

احمد بایبوردی - عضوهیات علمی علوم  خاک وآب

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است