پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106706  | تاریخ خبر : 1398/05/20  | ساعت : 16:13

گفت و گوی نصر با راننده تاکسی پیشکسوت تبریزی؛

رانندگان تاکسی جزو صبورترین افراد به حساب می آیند


نصر: با توجه به قرارگرفتن در فصل تابستان به سراغ "محمدحسین خلیل نژاد" راننده خوش مشرب و مهربان تبریزی رفتیم که سابقه ای 30 ساله در رانندگی تاکسی دارد. و از زمانی که کرایه 1 تومان بود تا به حال مشغول خدمات رسانی به همشهریان تبریزی می باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، در روز چندین بار سوار تاکسی می شوید و شاید هیچ گاه به سختی کار این قشر فکر هم نکرده باشید. یکی از سخت ترین شغل ها، رانندگی تاکسی است که باید در تمام فصول سال از صبح تا شب در خیابان رانندگی کنند و اگر چند روز به مسافرت بروند یا بیمار شوند و فرصت کار کردن را از دست دهد از مزد آن روز بی بهره خواهند بود چراکه راننده تاکسی بودن، شغلی بدون مرخصی است و سرما و گرما هم سرش نمی شود!

عده ای تصور می کنند که رانندگان تاکسی درآمد آنچنانی دارند. این درحالی است که تعداد زیادی از این قشر گلایه از کم درآمدی دارند.

درهمین راستا با توجه به قرارگرفتن در فصل تابستان به سراغ "محمدحسین خلیل نژاد" راننده خوش مشرب و مهربان تبریزی رفتیم که سابقه ای 30 ساله در رانندگی تاکسی دارد و از زمانی که کرایه ۱ تومان بود تا به حال مشغول کار کردن و خدمات رسانی به همشهریان تبریزی می باشد.

وی در گفت و گو با خبرنگار نصر گفت: صنف رانندگان تاکسی در گذشته بهتر بود، چون آن زمان شرکت تاکسیرانی بود و امکانات زیادی از قبیل لاستیک، روغن، تعویض موتورماشین، وسایل هایی که مایحتاج یک راننده تاکسی بود را در اختیار رانندگان قرار می دادند ولی اکنون تبدیل به سازمان شده است و دیگر خبری از آن امکانات گذشته نیست حتی یک قطعه کوچک نتوانستیم دریافت کنیم اما تاجایی که در توانشان بود با هر حرکت کوچک جریمه مان کرده اند این در حالی است که حتی از ما ماهانه می گیرند.

وی ادامه داد: دیروز مرا بخاطر اینکه تازه از مسافرت برگشته بودم و بازکردن باربند را از یاد برده بودم، جریمه ام کردند. یا حتی اگر خارج از ایستگاه تاکسی، مسافر سوار کنیم نیز مشمول جریمه خواهیم شد. اما خودروهای شخصی و سواری به راحتی مقابل مامور گشت تاکسیرانی مسافر را سوار می کند و مثل ما چندساعت منتظر مسافر نمی ماند.

"خلیل نژاد" راننده ای که از سال های گذشته تاکنون با مردم زیادی سرو کار داشته است، وضعیت اقتصادی مردم را نامطلوب خواند و گفت: وضعیت اقتصادی مردم روز به روز بدتر می شود و امیدوارم مسئولین چاره ای بیاندیشند تا این وضع بهتر شود.

وی ادامه داد: من تنها شغل ام راننده تاکسی است و شغل دومی ندارم؛ با توجه به سختی های شغل ما، کرایه  کمی میگیریم که واقعا برای ما به صرفه نیست. این درحالی است که با 30 سال سابقه همچنان از جایی بیمه ندارم و به تازگی خودم بیمه پرداخت می کنم.

راننده ی زحمت کش تبریزی گفت: تک نرخی کردن مسیرهای متعدد در تبریز کار رانندگان تاکسی را بسیار راحت می کند و دغدغه پول خرد را هم از سر مسافران و هم رانندگان رفع می کند.

راننده تبریزی در خصوص دغدغه روزانه رانندگان کمبود پول خرد است گفت: کمبود پول خرد دغدغه روزانه ی هر راننده ای است، نه تاکسیرانی و نه کمیته امداد پول خردی در اختیار رانندگان قرار نمی دهند و ما با کلی مکافات به ازای هر ده هزار تومان باید هزار تومان از جیب بابت خرد کردن پول بدهیم.

خلیل نژاد در خصوص نرخ جدید کرایه‌ ها که اعتراض مسافران را به دنبال داشت خاطر نشان کرد: مردم از اینکه باید برای رفت وآمد خود هزینه بیشتری بپردازند احساساس نارضایتی می ‌کنند. البته در این میان کسانی هم هستند که گران شدن کرایه ‌ها را حق طبیعی رانندگان می‌ دانند و به این قضیه به شکلی عادی نگاه می ‌کنند.

وی در خصوص درآمد روزانه یک راننده تاکسی گفت: در آمد روزانه یک راننده تاکسی حدود 80هزار تومان است، شاید فکر کنید در آمد ما خیلی زیاد است، اما در کنار هزینه بنزین، روغن و استهلاک تاکسی و... این مساله رد می شود.

وی ادامه داد: راننده تاکسی باید در تمام فصل سال، از صبح تا شب در خیابان های این شهررانندگی کند تا بتواند ۴تا مسافر سوار کند.اگر بیمار شود یا به هر دلیلی آسیبی ببیند از مزد آن روز بی بهره می ماند. بازنشستگانی که شاید ماهیانه حقوق آن ها نزدیک 4میلیون باشد، صرفا جهت پرکردن اوقات فراغت خود در هرکجای شهر که دلشان بخواهد، مسافربری می کنند و این حق ما رانندگان تاکسی که 30 سال در این صنف زحمت کشیده ایم را ضایع می کند.

خلیل نژاد در خصوص مسافربرهای شخصی افزود: یکی از مشکلات ما رانندگان وجود مسافربرهای شخصی است که بازار ما را کساد کرده اند، بارها شماره پلاک خودروهای شخصی مسافربر را به سازمان بازرسی تاکسیرانی داده ایم اما برخوردی با آن ها صورت نگرفته است.

راننده تبریزی افزود: سالانه شاهد ربوده شدن، دزدی و زورگیری مسافران  توسط مسافربرهای شخصی هستیم اما باز مردم به این افراد اعتماد کرده و سوار ماشین شخصی آن ها می شوند.

وی با توصیف به اینکه رانندگان صبورترین شاغلین به حساب می آیند اظهار کرد: رانندگان در هوای داغ تابستان و سرد زمستان، ترافیک در اغلب ساعات، روزانه به دنبال پول خرد گشتن و بداخلاقی هایی که توسط مسافران می شوند و جریمه هایی که باید به سازمان تاکسیرانی بپردازد و از حمایت ها چشم بپوشند، می توان گفت صبورترین افراد هستند.

وی در پایان گفت: امیدوارم مسافران با بد اخلاقی و دهان کجی به دغدغه ما اضافه نکنند.

 

*گفت و گو از سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است