پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106715  | تاریخ خبر : 1398/05/20  | ساعت : 16:30

یادداشت/

آرامگاه 400 شاعر در حصار بلوک ها!


نصر: پروژه نیمه تمام مقبره الشعرا، رویای گردشگران و بازدید کنندگان را به کابوس تبدیل کرده است و این مجموعه ادبی و تاریخی که آرامگاه 400شاعر را در آغوش دارد، در حصاری که اطراف آن است، زندانی شده و سایه ای که برج سازی اطراف آن بر سرش افکنده دیگر نمی درخشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

ادبیات از عناصر قوام دهنده هویت ملی و تاریخی یک کشور است که تبریز نیز از این میراث فرهنگی غنی است و همواره در ذهن ها به عنوان مهد شعر و ادب یاد می شود، نگاهی گذرا به نام شاعران آرمیده در تبریز مهر تایید به این ادعا دارد.

بنای مقبره الشعرا که بیش از 800 سال است، آرامگاه بیش از ۴۰۰ شاعر از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار و با طاق هایی در هم فرو رفته شما را مبهوت خود می کند و تلفیقی از معماری مدرن و سنتی آن زبان زد است، خاستگاه گردشگری ادبی تبریز قلمداد می شود.

این بنای که تنها یکی از اماکن هزاران شاعر و نویسنده و ادیب زیسته در این کشور است و می تواند میعادگاه علاقمندان به ادبیات باشد، شش سالی است که در بند بی توجهی گرفتار است و در این سال های متمادی چشم انداز زیبای آن پشت بلوک های سیمانی، حصارها، داربست ها و... پنهان شده است.

انگار نه انگار که این مجموعه  به عنوان یکی از نمادهای شهر تبریز در هر لوگو و مطلبی مطرح می شود، چراکه نمای زیبای این اثر هرجا باشد، هر گردشگری را به خود جذب می کند تا به بازدید از آن بیایند ، اما بازیدی از این اثر همانند رویایی است که به کابوس تبدیل می شود.

با وجود تمام زیبایی های مقبره الشعرا، اما مهم ترین نکته ای که در این رابطه ذهن ما را به خود مشغول می سازد طرح نا تمام مجموعه فرهنگی است که بعد از گذشت چندین و چند سال هنوز به پایان نرسیده است، این پروژه که به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های فرهنگی کشور قلمداد می شد و  سال 92 به شهرداری تبریز واگذار شده بود و طراحی پلان آن، بسیار هیجانی و بلندپروازانه کار شد.

اما ظاهرا چنان نسخه سنگین و پیچیده‌ای برای مقبره‌الشعرا پیچیده شد ،که با گذشت شش سال، سر و ته پروژه معلوم نیست و روز به روز شاهد فاجعه های بیشتری می شود و تنها چیزی که از زبان مسئولان به گوش ما می رسد وعده های نا سرنجام است.

این مقبره که الهام بخش، اشعار و آثار و نوشته های نویسندگان و شعرا برای افراد علاقمند به علم ادب است و ابهت آن لایق مجموعه ای هنری، آرام و دلنشین است.

تازه، موضوع فقط نیمه تمام بودن پروژه اطراف مقبره نیست و داستان به همین جا ختم نمی شود، این مقبره از نظر جغرافیایی و هم جواری با دیگر بناهای تاریخی هم موقعیت خاصی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به خانه و موزه قاجار و... اشاره کرد که ارگان های مختلف بجای توجه به این اهمیت این آثار های تاریخی با برج سازی های بی رویه اطراف آنها، سایه بر زیبایی آنها می افکنند.

وقتی سرمایه های تاریخی با برج سازی به فنا می روند و قدرت هیچ ارگانی هم کارساز نیست ، چگونه فضایی در خور شاعران و مشاهیر ایرانی فراهم آید تا گردشگران و توریست ها بتوانند به راحتی و آسایش از این مکان بازدید نمایند؟!

حرف را کوتاه کنم، این پروژه نیمه تمام ،گردشگران و بازدید کنندگان مقبره الشعرا را به دردسر انداخته است و این مجموعه ادبی و تاریخی که آرامگاه 400شاعر را در آغوش دارد، در حصاری که اطراف آن است، زندانی شده و سایه ای که برج سازی اطراف آن بر سرش افکنده دیگر نمی درخشد.

*گلناز پورنامی-عضو تحریریه نصر

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است