پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106719  | تاریخ خبر : 1398/05/20  | ساعت : 23:32

یادداشت/

آتش سوزی های پیاپی بازار تاریخی و مقاومت مسئولان در برابر تکنولوژی های نوین اعلان حریق!


نصر: هفته ها پیش مطلبی برای کلیسای نوتردام و عدم استفاده تکنولوژی اینترنت اشیا برای پیشگیری از گسترش آتش در آن نوشته بودم،

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

با انتشار آن مطلب عکس العملی که دیدم این بود که چرا در مورد یک کلیسا آن هم در پاریس گزارش مربوط به تکنولوژی نوشته شده است، خوب هدف این بود که به اهمیت حفظ آثار تاریخی در کشور به ویژه تبریز اشاره شود، که متاسفانه با گذشت چند روز  آتش سوزی در بازار اتفاق افتاد و کم بود  این تکنولوژی کاملا لمس شد!

این حادثه که بازتاب رسانه های گسترده ای داشت و حتی سبب شد برخی تصور کنند کل بازار تبریز در آتش سوخته است ، اما نباید فراموش کنیم که این امر ممکن بود، بعد از وقوع این حادثه گزارشی با عنوان "سیستم های هشدار های اعلان حریق راه حلی کم هزینه/ سرای "ایکی قاپیلی" می توانست هوشمند باشد" در وب سایت "نصر" منتشر شد و هدف اشاره به اهمیت استفاده از تکنولوژی برای حفظ آثار تاریخی بود.

در سال های دور، برج یانقین تبریز محل دیدبانی در شهر برای تشخیص دود و اعلام حادثه حریق به آتش نشانان بود اما امروز بدلیل توسعه تکنولوژی و تولد علم اینترنت اشیا در عصر شهر هوشمند، این برج به یک آثار تاریخی تبدیل شده است که یادی از آن ایام را همراه دارد، اما با کناره گیری برج یانقین در واقع چقدر از فرصت های فناورانه برای حفظ اثار تاریخی شهر استفاده می شود.

این درحالی است که بازار تاریخی تبریز در سال ۸۹ به عنوان بزرگترین مسقف جهان در یونسکو ثبت شد و یکی از مولفه های اصلی برای ثبت آثار تاریخی در یونسکو تامین امنیت لازم برای حفظ آنها در مقابل هرگونه حادثه است و این بازار برای حفظ جایگاه خود یونسکو باید تلاش بیشتری در راستای نگهداری تاریخچه پر قدمت خود کند.

دلیل آتش سوزی روزهای گذشته انبار مواد آتش زا در بخش داخلی بازار بود، دلیل آتش سوزی امروز سیم های برق نابسامان، معلوم نیست فردا دلیل وقوع آتش سوزی چه باشد! آیا در آتش سوزی بعدی این آثار تاریخی که نام و نشان جهانی دارد جان سالم بدر خواهد برد؟

بحث عدم رسیدگی به مشکلاتی که هر روز دلیل برای وقوع آتش سوزی است یک طرف، بحث مقاومت مسئولان در برابر نصب سیستم اعلان حریق و استفاده از تکنولوژی در بازار یک طرف، کی این پشت گوش اندازی ها خاطره بد خواهد ساخت معلوم نیست اما زود دیر می شود.

متاسفانه تمام کارهایی که باید چند ارگان چه دولتی و چه خصوص در آن نقش داشته باشند، مشکل هماهنگی دارد، رسیدگی به سیم های فرسوده آویزان در سقف بازار، عدم تذکر به کسبه برای جلوگیری از انبار مواد آتش زا داخل مغازه و... همه و همه روز عامل آتش سوزی خواهند شد.

اما موضوعی که بی دلیل معطل مانده است، مقاومت مسئولان در برابر نصب سیستم هشدار حریق و استفاده از تکنولوژی در بازار که با وجود پیاده سازی آن توسط شرکت های دانش بنیان تبریزی هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

* گلناز پورنامی-عضو تحریریه نصر

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است