پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106791  | تاریخ خبر : 1398/05/22  | ساعت : 14:55

بیگی در گفتگو با «نصر» تاکید کرد؛

مسئولیت ادامه تخلفات سازمان خصوصی سازی متوجه شخص رئیس جمهور است/ لزوم ورود جدی دستگاه قضایی استان به پرونده های فساد اقتصادی


نصر: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: عملکرد سازمان خصوصی سازی سراسر متناقض و تخلف است و سماجت عجیبی در ادامه این روند پرخطا وجود دارد و در واقع با این شرایط مسئولیت ادامه همه تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری بنگاه های دولتی متوجه شخص رئیس جمهور است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، احمد علیرضا بیگی که به مناسبت روز خبرنگار در تحریریه نصر حضور یافته بود، با تبریک این روز به همکاران این رسانه، خبرنگاران را قشر آگاهی رسان جامعه دانست که نقش ویژه ای پیشبرد اهداف کشور با ایفای نقش نظارتی همگانی دارند.

وی «نصر» را از رسانه های پیشگام در این خصوص عنوان کرد و از پیگیری های این رسانه در روشنگری و ایجاد شفافیت در موارد مختلف قدردانی کرد.

 

مزیت جغرافیایی آذربایجان با ایجاد زیرساخت های ارتباطی می تواند متجلی شود

بیگی در ادامه به سفر اخیر رئیس جمهور به استان اشاره کرد و گفت: تعداد قابل توجهی پروژه در استان داریم که سال هاست تعقیب می کنیم که با سفرها و وعده های متعدد رئیس جمهور و اعضای هیات دولت عملاً شاهد تحقق یافتن و به سرانجام رسیدن پروژه های عمرانی استان نبوده ایم که عمدتاً در حوزه راه و شهرسازی هستند.

وی ادامه داد: مزیت جغرافیایی آذربایجان با ایجاد زیرساخت های ارتباطی می تواند متجلی شود و متاسفانه دولت را در تحقق وعده های راه سازی استان ناکام می بینیم و بخش بزرگی از اختلافات ما با وزیر سابق راه و شهرسازی نیز بر همین اساس بود.

این نماینده مجلس عنوان کرد: بارها تلاش کردیم وزیر سابق راه را در مجلس در خصوص عدم اجرای تعهدات دولت در بخش راه شهرسازی استان به چالش بکشیم، اما قبیله گرایی سیاسی برخی همکاران ما در مجلس مانع این کار شد.

 

رئیس جمهور در سفر اخیرش به آذربایجان شرقی دست خالی بود

بیگی افزود: رئیس جمهور می داند که در سفر اخیرش به آذربایجان شرقی دست خالی بود و اگر عنایات پرودگار در بارش های بهاره که منجر به بهبود وضعیت دریاچه ارومیه شد، نبود نمی دانم دولت چه حرف دیگری در آذربایجان داشت تا به مردم بزند.

وی اضافه کرد: آذربایجان در اولویت دولت آقای روحانی نیست و نوع رفتاری که با می شود، حاوی این پیام است. پروژه راه آهن میانه به تبریز بسیار پیشتر از سایر پروژه های مشابه حتی با اهمیت کمتر شروع شده، اما هنوز ابتر مانده، در حالی که پروژه های بعدی که شروع شده اند به نتیجه رسیده اند! ظاهراً آقای نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه اکثریت توجه اش به شمال کشور است. اما دوستان ما در مجلس به جای مطالبه گری حقوق مردم، کم کاری های دولت را توجیه کردند و این نوع قبیله گرایی های سیاسی به زیان کشور و مردم است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر تصریح کرد: تقدم دلدادگی برخی نمایندگان به دولت نسبت به مطالبات مردم در برخی نمایندگان استان باعث شده حقوق مردم آذربایجان ادا نشود.

بیگی گفت: پروژه اتوبان تبریز به سهند یک موضوع سیاسی شده است و وزیر سابق راه و شهرسازی در قالب همان دیدگاهی که به مسکن مهر داشت، به این پروژه نگاه می کرد به طوری که در جلسه تودیع خود گفت افتخارم این است که یک واحد مسکن مهر افتتاح نکرده ام! این پروژه باید خیلی وقت پیش به نتیجه می رسید که با عدم تامین آورده دولت در پروژه، موضوع همچنان به نتیجه نرسیده است.

وی در انتقاد از وضعیت پروژه آزاد راه تبریز به بازرگان نیز افزود: می بینیم که رئیس جمهور در سال 94 پروژه اتوبان تبریز به بازرگان کلنگ زنی می کند، اما دو سال بعد قرارداد لغو می شود و تا امروز این پروژه پا در هوا مانده و دلیل این هم وجود اولویت هایی در دولت است که با اولویت های مردم متفاوت است.

 

لزوم ورود جدی دستگاه قضایی استان به پرونده های فساد اقتصادی

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه به تغییرات گسترده در دستگاه قضایی کشور و استان اشاره کرد و گفت: تحولی بزرگ در دستگاه قضایی کشور رخ داده و رخوت و رکودی که در دوره آقای آملی لاریجانی بود، باعث می شد اعتماد مردم از دستگاه قضایی سلب شود و تردیدهایی وجود داشت که آقای آملی لاریجاتی در احقاق حق مردم موفق نیست و انواع اتهامات هم متوجه شخص وی بود که هرگز مورد رسیدگی قرار نگرفت که نمونه آن فیلمی بود که آقای احمدی نژاد در مجلس پخش کرد که برادر آقای لاریجانی در جلسه ای حاضر شده و مطالبه 30 میلیارد تومان پول می کرد و ادعا داشت که با رئیس قوه قضائیه هماهنگی کرده است! فارغ از اینکه کار آقای احمدی نژاد درست بود یا نه، اما 80 میلیون ایرانی این فیلم را دیدند، اما پیگیری این پرونده به جایی نرسید.

بیگی خاطرنشان کرد: در این فیلم یک اتهام اساسی هم زمان به رئیس قوه قضائیه و رئیس قوه مقننه وارد شد، اما علی رغم اینکه ما بارها از آقای آملی لاریجانی خواستیم که به این پرونده در دوره خودش رسیدگی شود، اما پاسخی دریافت نکردیم. مشابه این موضوع در مورد حسین فریدون هم مطرح بود، اما عملاً این پرونده هم بی نتیجه مانده و این ها ایراداتی است که ما به قوه قضائیه داشتیم.

وی افزود: با آمدن آقای رئیسی شاهد تحرک و جابجایی های گسترده در قوه قضائیه هستیم که بیشتر از همه محاکمه آقای طبری معاون سابق قوه قضائیه است که برای قوه قضائیه پشتوانه محکمی ایجاد کرده است. در این فضا رئیس جدید دادگستری ما تعیین شده و ما منتظریم مشابه کارکرد قوه قضائیه در سطح ملی در برخورد با مفاسد را در سطح استانی هم شاهد باشیم که پرونده های مختلف فساد اقتصادی مانند پرونده تخلفات شورای چهارم، موضوع خصوصی سازی صنایع مختلف استان، تخلفات زیست محیطی داریم که دستگاه قضایی استان با ورود جدی به ای مسائل باید مردم را امیدوار کند.

 

اشاره مقام معظم رهبری به تخلفات سازمان خصوصی سازی

این نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر به موضع گیری مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان درباره تخلفات سازمان خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری خطاب به دانشجویان فرمودند شما با دستان خالی وارد کار شدید و از گروه ماشین سازی تبریز نام بردند که دانشجویان موفق شده اند موفقیت های مهمی در این خصوص کسب کنند و در سخنان شان تصدیق می کنند که خبط های بزرگی در موضوع خصوصی سازی به وجود آمده است و فکر نمی کنم بیشتر از این بتوان در مورد عملکرد سازمان خصوصی سازی در واگذاری بنگاه های دولتی جمع بندی کرد.

بیگی با اشاره به گزارش دیوان محاسبات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در مورد تخلفات سازمان خصوصی سازی، ادامه داد: دیوان محاسبات صراحتاً با نام بردن از واحدهای واگذار شده مانند ماشین سازی تبریز، کشت و صنعت دشت مغان و... نشان داد که پرونده تخلفات سازمان خصوصی سازی بزرگ تر از این هاست.

 

تداوم تخلفات سازمان خصوصی سازی علی رغم همه هشدارها/ شخص رئیس جمهور مسئول است

وی به تداوم تخلفات سازمان خصوصی سازی علی رغم همه هشدارها اشاره کرد و گفت: ما شخص رئیس جمهور را در این مورد مخاطب قرار دادیم که اجازه بدهد رئیس سازمان خصوصی سازی برکنار شود تا در فضایی آرام و منطقی عملکرد سازمان خصوصی سازی مورد بررسی و رسیدگی نهادهای مسئول نظارتی قرار بگیرد. اما وزیر اقتصاد گفت که برکناری آقای پوری حسینی از دست من خارج است و رئیس جمهور اجازه برکناری وی را نمی دهد و بلافاصله بعد رئیس دفتر رئیس جمهور واکنش نشان داد و گفت رئیس جمهور به موضوع امنیت شغلی مدیران اهمیت فوق العادی ای می دهد! که پس از آن ما ناچار شدیم نامه ای با امضای 150 نماینده به رئیس جدید قوه قضائیه ارائه بدهیم.

این نماینده مجلس اظهار داشت: آنچه که از قرائن و شواهد بر می آید، به نظر می رسد شخص رئیس جمهور پشت تخلفات محرز رئیس سازمان خصوصی سازی قرار دارد، چرا که هیچ یک از پیگیری ها به نتیجه نرسیده و بر ادامه این روند پر خطا تاکید می شود و دوستان سازمان خصوصی سازی حاضر نیستند از حرکت های باطل خود دست بکشند و درباره گروه ماشین سازی تبریز در حالی که در بهمن ماه سال گذشته شرکت هنوز در اختیار مش قربانعلی بود، در اقدامی عجولانه مزایده واگذاری سهام ماشین سازی را برگزار کردند و چند ماه بعد هم با ادعاهای خلاف قانونی، ماشین سازی تبریز را به صندوق فولاد واگذار کردند که من در این رابطه با تمام استدلال های قانونی نامه ای به دادستان تبریز نوشتم و تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام به صندوق فولاد را گوشزد کردم.

 

لزوم ورود بسیار جدی تر سازمان های نظارتی و قضایی به موضوع تخلفات سازمان خصوصی سازی

بیگی تاکید کرد: عملکرد سازمان خصوصی سازی سراسر متناقض و تخلف است و سماجت عجیبی در ادامه این روند پرخطا وجود دارد و در واقع با این شرایط مسئولیت ادامه همه تخلفات سازمان خصوصی سازی در واگذاری بنگاه های دولتی متوجه شخص رئیس جمهور است.

وی اضافه کرد: ارائه 500 میلیون دلار ارز دولتی به مش قربانعلی و امثال وی و واگذاری سهام شرکت های دولتی به چنین افرادی اتهام های زیادی از جمله پولشویی را متوجه حامیان چنین تخلفاتی می کند.

بیگی خاطرنشان کرد: تجمع اخیر دانشجویان در مقابل نهاد ریاست جمهوری در اعتراض به تخلفات سازمان خصوصی سازی، نشان داد باید سازمان های نظارتی و قضایی ورود بسیار جدی تری به موضوع داشته باشند.

وی گفت: نقصی که به سیستم های نظارتی وارد است همین است که کمتر شاهد برخورد با تخلفاتی مانند خصوصی سازی بودیم، اما حالا شرایط تغییر پیدا کرده و امیدواری در این خصوص به وجود آمده است.

 

برجام معامله ای فاقد ضمانت اجرایی

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در ادامه سخنان خود به وضعیت برجام نیز اشاره کرد و گفت: فارغ از اینکه برجام درست بود یا نه، ایراد اصلی به برجام این است که فاقد ضمانت اجرایی است و برجام معامله ای فاقد پشتوانه است. در حالی که ایران به همه تعهدات خود عمل کرده، اما بسیار کمتر شاهد عمل طرف های مقابل به تعهدات خود بوده است. یک فرد عادی در معامله خانه هم تضمین های لازم را از طرف معامله اش می گیرد، اما برجام در این حد هم تضمین نداشته است.

بیگی افزود: استدلال های دولت برای توجیه خروج امریکا از برجام کودکانه است و بدتر این است زمانی که برجام کف خواست های ما بود، حالا به سقف خواست های دولت تبدیل شده است!

وی ادامه داد: اینستکس شکل محترمانه ای از برنامه نفت در برابر غذا است و دولت پس از 15 ماه شروع به کاهش تعهدات برجام کرده است و فرصت ها از دست رفته است و حالا سطح تحریم ها گریبان گیر مهندسان برجام شده است.

بیگی گفت: سیاست گذاری های دولت و مجلس باید بر مبنای پیش بینی اتفاقات آینده اتفاق می افتاد، اما چنین نشده است. متاسفانه 22 میلیارد دلار از منابع ارزی با اشتباه دولت معلوم نشد کجا هزینه شد و نتیجه آن در معرض اتهام قرار گرفتن مدیران سابق بانک مرکزی است که این پیامد فقدان استراتژی در دولت است.

 

نیازمند یک انسجام مدیریتی در کشور و استان هستیم

وی تاکید کرد: ما نیازمند یک انسجام مدیریتی در کشور و استان هستیم، انسجامی که بتوانیم از ظرفیت های کشور و استان استفاده کنیم. اینکه دولت بودجه ندارد و محدودیت های مالی دارد، جزو واقعیت هاست، اما باید از ظرفیت های استان استفاده کنیم و از تجربه های گذشته استفاده کنیم.

بیگی گفت: تحریم ها در گذشته بیشتر هم بوده است، اما با وجود این ها در گذشته توانستیم سرمایه گذاری های کلانی در استان جذب کنیم. انتظار این است که مدیریت استان از این ظرفیت ها استفاده کند، ما بخصوص باید از ظرفیت های آذربایجانی های خارج از کشور برای توسعه استان استفاده کنیم، آن ها بیشتر دنبال ثبات هستند تا سودآوری، این ثبات باید ایجاد شود.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی به عنوان حلقه اتصال قفقاز و اروپا در کشور عمل می کند، اما فرصت سوزی ها مردم را ناامید می کند.

 

مردم از نمایندگان بپرسند در دفاع از حقوق مردم و استان کجا بودند؟

بیگی اظهار داشت: از مردم انتظار داریم که در فصل انتخابات که نزدیک آن قرار داریم، به این مسائل دقت کنند و از نمایندگان شان بپرسند در موضوعات مختلفی که در بحث های دفاع از حقوق مردم و استان پیش آمد، نمایندگان مختلف در کدام نقطه حضور داشتند؟ مثل حادثه قطار تبریز به مشهد که هنوز هم پرونده آن پس از سه سال به نتیجه نرسیده است. نمایندگانی در مجلس داریم که با وجود اختیارات مهم در مجلس از تحقق حقوق مردم استان عاجز هستند. دوستان هیات رئیسه مجلس چرا می ترسند که گزارش کمیسیون عمران را در رابطه با حادثه قطار آذربایجان قرائت کنند؟

وی افزود: در بحث ماشین سازی تبریز ظلم بزرگی به صنعت و اقتصاد آذربایجان شده، مردم از ما نمایندگان شان بپرسند در دفاع از منافع استان کجا ایستاده بوده ایم و چرا برخی ها حقوق مردم و منافع استان را به پای منافع سیاسی قربانی کردند؟

گفتگو از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است