پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   106872  | تاریخ خبر : 1398/05/24  | ساعت : 10:20

یادداشت/

شکاف در جریان اصلاح طلبی!


نصر: کارگزاران همواره در طول این سه دهه نهادهای اقتصادی کشور را در دست داشته اند و بر مدیریت این نهادها چنبره زده اند و بخشی از شرایط اقتصادی امروز محصول رفتارهای مدیریتی آنان است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

اصلاح طلبان راستین مسلک و مرام سیاسی شان از ابتدا همواره روشن بوده و گذشته شبهه داری ندارند و مواضع سیاسی شان مشخص است.

 در چند ماه اخیر کلید واژه بی پشتوانه “نواصولگرایی” قالیباف نشان از شکاف عمیق و تغییرات جدی در اردوگاه اصولگرایان داشت.
در چند روز اخیر هم موضوع جدایی کارگزاران از اصلاحات خبر ساز شد و اخبار غیر رسمی در آستانه انتخابات مجلس یازدهم از اختلافات جدی در رهبری و مدیریت و نحوه سیاستگزاری جریان اصلاح طلبی حکایت دارد.

سیاست انتخاباتی اصلاح طلبان هنوز مشخص نیست و تکثر آراء میان آنها درباره چگونگی شرکت در انتخابات بسیار است. در واقع چند و چون و حتی اصل حضور در انتخابات محل تانی است و عده ای با عنایت به این که اصولگرایان همواره در لحظات طلایی با ائتلاف همه گیر کار را پیش می برند، سعی در تجمیع همه گروه های اصلاح طلبی زیر یک پرچم دارند!
پیشتر محمدرضا عارف گفت که اصلاح طلبان در انتخابات آینده دیگر با نیروهای غیراصلاح طلب ائتلاف نمی کنند اما در مقابل اعضای کارگزاران همواره از روشن کردن موضع صریح خود خودداری کرده اند.
چنین سخنانی حکایت از انشقاقی قریب الوقوع میان نیروهای اصلاح طلب دارد. در کنار بحث شیرین حضور یا عدم حضور، حزب کارگزاران به دنبال آن است تا تغییری در راس هرم جریان اصلاحات به وجود آورد و با هدایت شخصی مانند علی اکبر ناطق نوری اهداف خود برای انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری سیزدهم را پیگیری کند.
کرباسچی نماد کارگزاران اخیرا ادعا کرده که جریان اصلاحات نه در گذشته که در وضعیت فعلی نیز به معنای واقعی رهبر نداشته و ندارد! این به معنای بی اعتنایی به شخص خاتمی است، سیاستی که روزهای گذشته جریان اعتدال و توسعه و کارگزاران در پیش گرفته اند. هر چند هیچ گاه حتی در اوج قدرت هم خاتمی ادعایی مبنی بر رهبری این جریان نداشته است.
جامعه شناسی سیاسی در ایران می گوید که بر خلاف کشورهای دموکراتیک این شخصیت های سیاسی هستند که به یک جریان روح و غنا می بخشند و تصور جریان اصلاح طلبی بدون محمد خاتمی کمی تا قسمتی خنده دار به نظر میرسد.
در افکار عمومی حزب کارگزاران هیچ گاه یک گروه اصلاح طلب به معنای واقعی کلمه نبوده و بعد از دوم خرداد ۷۶ لاجرم شیفت رویکرد داد و از سر ناچاری در هیات اصلاح طلبان درآمد تا در قدرت بماند. حزب کارگزاران سازندگی که تقریبا به جز حوزه اقتصاد در سایر حوزه ها قرابت فکری با اصولگرایان معتدل دارد، امروز ادعای رهبری جریان اصلاح طلبی را دارد. در واقع فکر ائتلاف با کارگزاران و متعاقب آن با اعتدال و توسعه که موجبات ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان را فراهم کرد، از ابتدا اشتباه بود از آن جهت که اصلاحات هم جایگاهش را در میان افکار عمومی از دست داده و هم امروز قرار است ماهیت این جریان و رهبری آن را به افرادی بسپارد که گذشته چندان درخشانی در حوزه مدیریت کشور ندارند.
کارگزاران همواره در طول این سه دهه نهادهای اقتصادی کشور را در دست داشته اند و بر مدیریت این نهادها چنبره زده اند و بخشی از شرایط اقتصادی امروز محصول رفتارهای مدیریتی آنان است. اصلاح طلبان راستین مسلک و مرام سیاسی شان از ابتدا همواره روشن بوده و گذشته شبهه داری ندارند و مواضع سیاسی شان مشخص است.
ناطق نوری که در سال ۷۶ نماد جریان راست و رقیب جریان اصلاح طلبی و در مقابله با توسعه سیاسی خاتمی بود، نمی تواند مدعی اصلاح طلبی باشد. ائتلاف با اعتدال و توسعه همان قدر اشتباه بود که امروز ادامه این ائتلاف و سپردن جریان رهبری به کارگزاران که نهایتا این ته مانده اعتماد عمومی را نابود خواهد کرد. به نظر می رسد تفکر خطرناکی در پشت پرده با شانتاژ گروه هایی چون کارگزاران قصد دارد تا خاتمی را به دست کارگزاران حذف کند و اثری از آنان نباشد. مردی که حتی ممنوع التصویری هم نتوانست جایگاهش را متزلزل کند، امروز به دست خودی ها قرار است تخطئه شود.

وحید خدادادی/ روزنامه نگار
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است