پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107052  | تاریخ خبر : 1398/05/28  | ساعت : 10:10

عضو کمیسیون انرژی;

دلایل عدم موفقیت طرح سامانه هوشمند سوخت/ پالایش و پخش موضوع را جدی بگیرد


نصر: با گذشت یک هفته از الزامی شدن سوخت‌گیری با کارت سوخت اما تنها حدود ۵ درصد مالکین خودرو از کارت سوخت استفاده می کنند که مقصر اصلی این ناکامی متوجه پالایش و پخش است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر درحالی قریب به یک هفته از الزامی شدن طرح کارت سوخت می گذرد که آمارها حاکی از عدم استقبال مردم از این طرح ملی است. اما شاید یکی از مهمترین عوامل این عدم موفقیت، نبود انگیزه قوی در میان مردم و به ویژه مسئولین وزارت نفت است.

در این رابطه علی گلمرادی عضو کمیسیون انرژی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: روز گذشته کمیسیون انرژی جلسه ای با حضور مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش تشکیل داد که در آن  مسئولین وزارت نفت به ارائه توضیحاتی در خصوص عملکرد این مجموعه در حوزه کارت سوخت پرداختند.

وی در مورد موضوعات مطرح شده در این جلسه گفت: کمیسیون انرژی در خصوص اهمیت مسئله کارت سوخت و بعد نظارتی آن مواردی را به مسئولین وزارت نفت متذکر شد و تاکید کرد که برای بهبود روند اجرایی شدن این مهم باید تلاش بیشتری صورت پذیرد. گلمردای تاکید کرد که اصلی ترین مقصران اجرایی نشدن کامل طرح کارت سوخت، تشکیلات پالایش و پخش است که راهبرد دقیقی برای الزام مردم به استفاده از کارت سوخت اجرا نکرده است.

این عضو کمیسیون انرژی همچنین افزود: باتوجه به الزاماتی که برای بهره گیری از کارت سوخت، مجلس بر دولت تکلیف کرد، خواسته ما این بود که در نهایت بتوانیم مصرف سوخت را تا حد قابل قبولی مدیریت کنیم. پایش مصرف سوخت در حال حاضر یک ضرورت است که البته ممکن است در این مسیر ضعف و کمبودهایی نیز وجود داشته باشد که وزارت نفت باید با یک رویکرد و برنامه ریزی جدید در جهت اجرایی شدن هرچه بهتر پروزه تلاش کند.

این عضو کمیسیون انرژی همچنین درباره عدم تمایل وزارت نفت به اجرایی شدن الزام به سوخت‌گیری با کارت سوخت گفت: یکی از عوامل عدم تحقق موفقیت کامل در اجرای این پروژه اختلاف سلایق و نظرات در این باره است. اما مسئولین باید توجه داشته باشند که وقتی یک مهم بصورت قانون در می‌آید و به اجماع می رسد، تبعیت همگان را می‌طلبد.

گلمردای ضمن تاکید بر نقش اصلی دولت و وزارت نفت در روند اجرایی شدن این مصوبه گفت: در حال حاضر که اهمیت مدیریت مصرف سوخت آشکار شده، وزارت نفت باید تصمیمات و راهکارهایی را اتخاذ کند تا همه مردم ملزم به استفاده از کارت سوخت باشند نه اینکه فقط 5 درصد در این طرح ملی شرکت کنند و این ضعف قطعاً به وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش بر می گردد.

به عقیده این نماینده مجلس، قوانین و ضوابطی باید تعریف شود تا هم مردم ملزم به استفاده از کارت سوخت شوند و هم مسئولین با دقت و دلسوزی بیشتر در خصوص تامین زیرساخت سامانه هوشمند سوخت، این طرح ملی را به انجام برسانند.

وی در پایان تاکید کرد که مجلس در جایگاه نظارتی قطعاً به تمام مراحل اجرایی شدن این مصوبه ورود خواهد کرد تا هدف نهایی که همان مدیریت صحیح مصرف سوخت است حاصل شود.
انتهای پیام/
 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است