پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107083  | تاریخ خبر : 1398/05/29  | ساعت : 13:08

گزارش/

جایگاه نامشخص "صنایع کوچک" در رونق تولید و اشتغال آذربایجان شرقی / سهم ویژه "کفش" در صادرات غیرنفتی‌


نصر:  اقتصاد مقاومتی تنها نسخه شفا بخش برای اقتصاد ایران است که نقش مردم در اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته، در این راستا «صنایع کوچک» مهمترین نقش را در مردمی شدن اقتصاد بر عهده دارند و می‌توانند در مقاوم کردن اقتصاد در برابر تکانه‌های بیرونی ایستادگی کنند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر از تسنیم، صنایع کوچک به سرمایه کمتری نیاز دارند و می‌توانند در هر جایی شکل بگیرند اما باید از آنها حمایت شود تا بتوانیم در آینده نزدیک شاهد رونق تولید ملی، اشتغال و جلوگیری از بیکاری جوانان کارآمد باشیم.

اکنون کفش در صادرات غیرنفتی جایگاه دوم وسوم را در استان آذربایجان شرقی دارد و سال‌های سال به دلیل اشتغال زاییِ ارزان قیمت، در قالب کارگاه‌های کوچک تولیدی در استان آذربایجان شرقی جایگاه خاصی به خود اختصاص داده است.

باتوجه به کیفیت کفش دست دوز چرمی تبریز، بعد از ایتالیا، کفش ایران و تبریز رتبه دوم کیفیت را در سطح جهان داراست که در سال‌های گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی ایجاد شده، رفته رفته واحدهای تولیدی موقعیت اقتصادی سابق خود را از دست داده‌اند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند اما مانند صنایع بزرگ تحت تأثیر تحریم قرار نگرفته‌اند.

امروزه بخش وسیعی از تولید کنندگان کفش که در هرکدام از کارگاه‌ها حداقل 10 نفر مشغول فعالیت بودبا مشکلات نقدینگی و بازار فروش و تأمین مواد اولیه از داخل کشور مواجه هستند.

در صنایع کوچک به دلیل اینکه استاد کار یا کارفرما خود نیز به عنوان کسی که هم ردیف کارگر فعالیت می‌کند از وضعیت و مطلوبی برخوردار است که هم از نظر هزینه تولید وهم از نظر کیفیت تولید وضعیت بهتری از الآن می‌توانند داشته باشند ولی وقتی بحث حمایت از تولید کننده به میان می‌آید حواس همه به طرف صدور مجوز و... متمایل می‌شود ولی نیاز تولید کنندگان کفش شاید نقدینگی، تکنولوژی و تسهیلات باشد.

به دلیل اینکه در چند دهه اخیر دچار تحریم‌های اقتصادی بودیم به طور ظالمانه مجبور به استفاده از تکنولوژی 30 سال قبل هستیم، نبود تکنولوژی توجیه اقتصادی تولید را از بین برده است و قدرت رقابت ما با رقبای منطقه را کاهش می‌دهد.

اما صنایع کوچک ما در صنعت کفش، قبل از پول به تکنولوژی و فناوری نیاز دارند، به جای تسهیلات به دانش روز و به جای وام، به حمایت گمرکی نیاز دارند و به جای پول به حمایت تأمین اجتماعی نیاز دارند. همه این موارد وضعیت نه چندان مطلوب برای تولید کفش ایجاد کرده است.

در این وضعیت، تولید کنندگان کفش بر خلاف گذشته به مصالح و ایده‌های نو از جمله چرم مصنوعی روی آوردند که وارداتی هستند.

اقتصاد ما نه دولتی و نه مردمی است و نه اصل 44 درست اجرا شده است اما دولت به دلیل فقدان برنامه مشخص و مدون از اقتصاد سیاسی وجناحی و خودمانی سازی پیروی می‌کند که در این شرایط، تقویت صنایع کوچک و به ویژه کفش که یکی از موفق‌ترین صنایع کوچک در تبریز به شمار می‌رود، مورد حمایت قرار گرفته و تقویت شود.

در شوکی که به اقتصاد ایران وارد شد و در ده سال آینده قابل‌ترمیم نیست، همه ضرر کردند و صنایع کوچک به دلیل بنیه ضعیف، بیشتر تضعیف شدند چراکه سرمایه اندک آنها اندک‌تر شد لذا باید احیای این صنایع کوچک با حمایت لازم و تسهیلات کم بهره در اولویت قرار بگیرد.

به سراغ علی ذاکری یکی از تولیدکنندگان بازار کفش تبریز رفتیم که وی در این زمینه به تسنیم می‌گوید: اکنون پس از شک اقتصادی در بازار، به همدلی در بازار نیاز داریم، چنانچه بعد از انقلاب در یک سری از تجارب مختلف مخصوصاً در تولیدی‌ها، نتیجه خوبی گرفتیم.

وی برخوردهای قضایی سرسختانه را لازم دانست ولی گفت: دهه اول انقلاب رفتارها مختص آن زمان بود و نمی‌توانیم به این زمان پیوند دهیم
بنده به عنوان ضابط قضایی آن زمان شرایط طوری بود که حمایت کامل می‌شد ولی در حال حاضر شاید محکوم شوم.

این تولید کننده کفش با اشاره به اینکه بازار در دوران گذر از شوک اقتصادی است، ابراز داشت: اگر دولت از صنایع کوچک به عنوان کارگاه‌های کوچک و زودبازده حمایت کند، امید روزهای بهتر می‌رود.

ابراهیمی دیگر تولیدکننده کفش است که قبلاً کارگاهش با 20 نفر کار می‌کرد ولی اکنون با 7 نفر تولید کفش را ادامه می‌دهد، وی می‌گوید: با این شرایط اقتصادی، دولت باید کارگاه‌های کوچک را بیش از سایر صنایع در اولویت بگذارند چراکه آسیب پذیرتر هستند و از سوی دیگر با توجه به حجم سرمایه گذاری، اشتغال بیشتری نسبت به صنایع بزرگ با سرمایه گذاری کلان دارند.

به گزارش تسنیم، قطعاً اقتصاد مقاومتی تنها نسخه شفا بخش برای اقتصاد ایران است که نقش مردم در اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته، در این راستا «صنایع کوچک» مهمترین نقش را در مردمی شدن اقتصاد بر عهده دارند و می‌توانند در مقاوم کردن اقتصاد در برابر تکانه‌ها و شوک‌های بیرونی ایستادگی بیشتری از خود نشان داده و ثبات اقتصاد را تضمین کنند.

حمایت‌های تسهیلات کم بهره، تکنولوژی و فناوری ماشین آلات، اعطای به موقع مجوزهای قانونی برای آغاز کسب و کار، حمایت‌های بیمه‌ای و تأمین اجتماعی و همچنین مالیاتی در راستای تقویت صنایع کوچک و به نوعی عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

گزارش از حامد سلطان‌پور

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است