پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107085  | تاریخ خبر : 1398/05/30  | ساعت : 07:10

دبیر علمی «دهمین اجلاس رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اوراسیا» در گفت و گو با نصر، مطرح کرد؛

حسین زاده دلیر: تبریز قلب تپنده تاریخ و معماری ایران/ لزوم احیای نبض بافت تاریخی تبریز


نصر: دبیر علمی «دهمین اجلاس رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اوراسیا»، گفت: تبریز قلب تپنده تاریخ و معماری ایران است، احیای نبض بافت تاریخی تبریز ضروری است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، در آستانه برگزاری «دهمین اجلاس رشد و توسعه شهری در حوزه اوراسیا» با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در تبریز، «کریم حسین‌زاده دلیر» استاد برجسته شهرسازی کشور و دبیر علمی این اجلاس با خبرنگار نصر به گفت و گو پرداخت.
حسین زاده دلیر با اشاره به برگزاری دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری در حوزه اوراسیا طی روزهای اخیر در تبریز، اظهار داشت: تبریز با همه شهرهای ایران و خاورمیانه متفاوت است و در دل خود آتشی دارد که زیر خاک پنهان است، این شهر آتشی از تاریخ، هنر، توان های اجتماعی، از فرهنگ مبادلات شرق و غرب دارد که در دلش مدفون است و نیازمند پژوهش است.

 وی با اشاره به اینکه قرار گیری تبریز در جاده ابریشم به عنوان پل ارتباطی دنیای غرب و شرق یکی از علت های انتخاب تبریز به عنوان میزبان دهمین دوره از این اجلاس بود، گفت: اجلاس حاضر برای شهرهای قرار یافته در مسیر جاده ابریشم و همنطور اقدام بر احیای عظمت دیرین این جاده طراحی و سازماندهی شده که تاکنون ۹ دوره از آن برگزار شده و اکنون شاهد برگزاری دهمین دوره از آن در تبریز هستیم.
رئیس اسبق شورای شهر تبریز با اشاره به تنظیم و تبیین بخش ها و کریدورهایی در بافت تاریخی شهر برای گروه های پیمایشی در قالب اساتید و دانشجویان شرکت کننده در این اجلاس، گفت: فعالیت این گروه ها در قالب برخی فعالیت های تاریخی همچون احیای میدان صاحب آباد تبریز  حفاظت از بزرگترین، بازار سرپوشیده جهان، استفاده از ابزارهای اجتماعی در صیانت از بافت تاریخی و ... خواهد بود.

دبیر علمی این اجلاس ادامه داد : با اتمام این دوره پیمایشی و ورکشاپ، نتیجه کار هر گروه مستقر در مبدا و مقصدی که تعریف شده در قالب گزارش و طرح و پروژه هایی که برای آن نقاط خاص و ویژه شهر تبریز که آن را نقاط هدف نامیده ایم، تهیه و روز سمینار در تالار وحدت ارایه می شود.
حسین زاده دلیر اجلاس اوراسیا را از چند منظر برای شهر تبریز مهم دانست و گفت: شهر تبریز یکی از پنج شهر تاریخی مهم جهان است و اگر تاریخ توسعه شهرها را در جهان جستجو کنیم، پنج شهر در دنیا صاحب نام و مطرح هستند که یکی از آن ها تبریز است.
استاد برجسته شهرسازی کشور، عنوان کرد: حضور مهمانان و اساتید مطرح خارجی و مطرح شدن تبریز در سطح جهان یکی از تاثیرات مثبت همایش است، از سوی دیگر برگزاری اجلاس سبب می شود تا محققان به دنبال مطلوب تر شدن جایگاه تبریز در حوزه بافت تاریخی باشند.

وی با اشاره به اینکه طی ۸ روز محققان ملی و بین المللی براساس ۷ محور به پایش بافت تاریخی تبریز خواهند پرداخت، نتایج کسب شده توسط مطالعات و طرح های محققان را در پایان این دوره کارگاهی، مستندی بر مطالعه و برنامه ریزی در راستای حفاظت و حراست هرچه بیشتر بافت تاریخی تبریز، عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۰۰ مقاله به دبیرخانه اجلاس ارسال شده که در روزهای هفتم و هشتم شهریور ماه سال جاری تعدای از مقالات ارائه و بقیه به صورت مجموعه در کتاب به چاپ خواهند رسید.
حسین زاده دلیر در خاتمه تاکید کرد:  اجلاس‌هایی از این قبیل تلنگری برای ما است تا دنبال هویت و داشته های خود باشیم، همچنین این اجلاس به جامعه دانشگاهی کمک خواهد کرد تا با چیدن مشکلات بر روی میز در راستای حل آن ها گام های موثری بردارند.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است