پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107099  | تاریخ خبر : 1398/05/30  | ساعت : 07:45

گزارش/

"من هزار و یک شب زنده ام" روایتی از اسارت شیرزن آبادانی بر روی صحنه تئاتر


نصر: تئاتر "من هزار و یک شب زنده ام" به کارگردانی "سعید رضا نژاد" به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، از 23 مرداد در مجتمل فرهنگی هنری 29 بهمن تبریز، مؤسسه فرهنگی هنری الف با برگرفته از کتاب "من زنده ام" به روی صحنه رفت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از  روابط عمومی مؤسسه بین المللی الف، نمایش صحنه ای "من هزار رو یک شب زنده ام" به مناسبت ورود آزادگان به میهن اسلامی با محوریت دفاع مقدس به روی صحنه رفت. این نمایش بخشی از زندگی "معصومه آباد" اولین زن آزاده ایرانی در دفاع مقدس است. به دنبال نامه ای در جیبش پیدا کردند،که نوشته شده بود(من زنده ام)،دختر 17 ساله هزارویک شب در اسارت دشمن به سر برد.
اسارت در صندوغچه تاریک که پر از حسرت جوانی و سال های از دست رفته،حسرت آغوش گرم مادر و صدای دلنشین پدر بود.
در آن دخمه تنگ و تاریک،سرد ترین شب های زمستان و گرم ترین شب های تابستانش به سختی و ذلت روز می شدند.

لازم به ذکر است که در دوران جنگ تحمیلی هزاران نفر از ایرانی ها در زندان های رژیم بعث به اسارت گرفته شدندکه تعدادی از اسرا در همان دوران شهید شدند و از آنها به عنوان شهید یاد می شود. ولی متاسفانه آزادگان میهن اسلامی، سالهاست به فراموشی سپرده شده اند.


نمایش "من هزار و یک شب زنده ام" به کارگردانی "سعید رضانژاد" و تک بازیگری "پریا قاسم زاده" به اجرا می رود.

سعید رضا نژاد، تهیه و کارگردان این نمایش گفت: من مدت ها در فکر کاری برای آزادگان بودم و در نظر داشتم مستندی از زندگی آنان بسازم. از آن جایی که برای آزادگان کاری انجام نشده است و اثر قابل قبولی که انعکاسی از زندگی آن بزرگواران باشد، تولید نشده بود، ساختن کاری برای آزادگان یکی از دغدغه های من بود.

این کارگردان درباره نحوه اجرای نمایشنامه گفت: این نمایش یک اجرای مونولوگ است و اجرای تک نفره سختی های بسیاری دارد. گویا روی لبه یک تیغ حرکت می کنی که اگر ذره ای مواظب نباشی به ورطه تکرار و ملال می افتی.

پریا قاسم زاده، بازیگر این نمایش اظهار داشت: ما اگر نمایش را به همان گونه که اتفاق افتاد ، به پایان می رساندیم، جایی برای اندیشیدن به مخاطب داده نمی شد. ما می خواهیم مخاطب خود به دنبال سرنوشت این داستان برود. هدف ما از این نمایش، نشان دادن قدرت این آزاده شجاع است.

گفتنی است نمایش "من هزار و یک شب زنده ام" به کارگردانی "سعید رضانژاد" از 23 مرداد، ساعت 19.30 در مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن،مؤسسه بین المللی الف، پلاتو استاد حمیدی، میزبان علاقه مندان خواهد بود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است
bahis siteleri bets10 betebet etil alkol